vanocni-kaktus

Vánoční kaktus

Jednou z květin, která patří k období adventu, je vánoční kaktus. Jakmile se na něm objeví narůžovělá poupata, můžete si být jisti, že do nadílky mnoho času nezbývá. Poradíme vám, jak o něj pečovat, aby se stal u vás doma jednou z nejkrásnějších dekorací.

Kaktus, o který se nepopícháte

Vánoční kaktus neboli Schlumbergera truncata byl vyšlechtěn v Brazílii. Od těch běžných „pichlavých“ kaktusů se už na první pohled liší. Místo kožovitého stonku pokrytého trny má dužnaté články připomínající listy – fylokladia. Z vrcholu článku vyrůstá další a z toho koncového nakonec raší poupata. Květy pak bývají červenofialové, růžové, červené, fialové, žluté nebo bílé.

Pro tvorbu květů je důležité vybrat správné stanoviště.

Pro tvorbu květů je důležité vybrat správné stanoviště.

Postavte ho na světlo

Domovským prostředím této rostliny je vlhký přímořský prales. Proto mu svědčí běžná pokojová teplota (kolem 20 ºC) a světlé stanoviště, které by však mělo být mimo dosah přímých slunečních paprsků. Právě teď, na přelomu podzimu a zimy, by se měly začít objevovat poupata, proto mu vyberte správné místo. Poté začněte s pravidelnou zálivkou a rosením. Nezapomeňte ani na přihnojování. Hnojivo však nesmí obsahovat vápník, protože ten kaktusy nesnášejí. Tuto péči mu dopřávejte po celou dobu kvetení.

Jakmile kaktus nasadí poupata, už ho nepřenášejte ani otáčejte květináč. Poupata se totiž obracejí za světlem a mohly by při tomto pohybu opadat. Ze stejného důvodu si dobře rozmyslete koupi již nakvetlé rostliny v květinářstvích nebo v hobby marketech.

Místo trnů má dužnaté články připomínající listy. (Foto: OBI)

Místo trnů má dužnaté články připomínající listy. (Foto: OBI)

V období klidu kaktus přesaďte

Po odkvětu zálivku i hnojení postupně zcela omezte. Odstraňte suché listy i květy. Přesuňte ho na chladnější a temnější stanoviště (např. do chodby). Kaktus bude „odpočívat“, což je zároveň ideální období pro jeho přesazení. Pak počkejte se zaléváním, dokud nezačnou vyrážet nové články. Chcete-li vánoční kaktus „letnit“, mějte na paměti jeho původ. Nejlépe se mu bude dařit, když ho zavěsíte do koruny stromu. Tam bude dostatečně chráněný před přímým sluncem a navíc bude lépe držet vlhko.
There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist