hliníková okna

Trend letošního roku: hliníková a dřevohliníková okna

Trendem letošního roku v oblasti otvorových výplní se v prémiovém segmentu individuálních staveb stala hliníková a dřevohliníková okna. Důvod spočívá nejen v jejich funkčních a designových vlastnostech, ale i v jejich schopnosti plnit náročná architektonická řešení.

Fot: okna.eu

Hliník je velmi odolný materiál, který lze použít pro velkoformátové prosklené stěny nebo do různě širokých profilů.

Pro okna a portály velkých rozměrů, které jsou častým prvkem individuálních moderních staveb, jsou bezkonkurenčně nejvhodnější volbou hliníkové rámy díky řadě technických možností výroby jakéhokoliv formátu. Hliník je velmi odolný materiál, který lze použít pro velkoformátové prosklené stěny nebo do různě širokých profilů a je ideálním materiálem pro bezprahová a bezrámová řešení, jež jsou mezi architekty taktéž v oblibě. Na rozdíl od dřevěných rámů nejsou ty hliníkové citlivé na vlhkost ani na teplotu, mají skvělou statiku a jejich životnost je téměř neomezená. V současné době vyspělých technologií se hliníková okna dokážou svými tepelně izolačními vlastnostmi vyrovnat i dřevěným rámům. Nejvíce se hliníková okna hodí do designových a moderních domů a jsou oblíbená pro geometricky jednoduché a rovinné formáty oken. Hliníková okna dokážou splnit požadavky pro nízkoenergetické i pasivní domy a přesto je jejich cena nižší než u dřevohliníkových oken, což si zákazníci mnohdy neuvědomují.

Foto: okn.eu

Hliníková okna dokážou splnit požadavky pro nízkoenergetické i pasivní domy.

 

Dřevohliníková okna jsou považována za prémiové zboží, proto je jejich cena o 30 až 50 % vyšší než cena dřevěných nebo hliníkových oken. Pokud ovšem zákazníci upřednostňují pocit přírodních dřevěných rámů v interiéru, jsou pro ně dřevohliníková okna jednou z možných variant. Existují dva způsoby výroby dřevohliníkových oken.

  • Skla mohou být zakomponována mezi dřevěným a hliníkovým rámem, v tomto případě se jedná o tzv. kombinované okno, které je na trhu kratší dobu a jeho výroba je levnější.
  • Druhou možnost, vyzkoušenou léty praxe, představuje klasické dřevěné okno, které má z exteriérové strany navíc hliníkové opláštění. Nejdůležitější je zabránit průniku vody do prostoru mezi dřevem a hliníkovým opláštěním, jelikož následky jsou neopravitelné.

U obou variant provedení dřevohliníkových oken chrání odolný hliníkový materiál před vnějšími vlivy okno z venku. Navíc dodává oknům hodnotnější a prestižnější vzhled, protože umožňuje stejně jako v případě hliníkových oken v podstatě jakékoliv barevné řešení (odstín, dezén, lesk/mat, struktura, dekor dřeva nebo potisk). U dřevohliníkových oken odpadá nutnost častých oprav a obnov externích nátěrů jako jedna z nevýhod klasických dřevěných rámů. Stejně jako dřevěná okna, nejsou ani ta dřevohliníková vhodná do prostředí s vyšší vlhkostí, jako jsou kryté bazény nebo zimní zahrady s velkým množstvím rostlin.

Foto: okna.eu

Dřevohliníková okna mají punc luxusu a prestiže.

 

Kam dál?

plastove-okno6.jpg  Okno s nulovou ztrátou tepla

okno-1  Léto vhodná chvíle pro výměnu oken

plastove-okno4.jpg  Výběr oken – dřevo nebo plast?
There is 1 comment

Add yours
  1. Mirek

    No já nevím, mi to přijde zbytečný. Já mám okna klasický dřevěný od Vekry a jsu spokojený. Mi ten dřevohliník furt přijde dobrý tak na výlohy, nebo okna do fabriky a kanceláří. Na mě je to takové studené. Sused je má a říkal že supr, ale na mě je to zbytečně drahý. Ale proti gustu…


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist