garazova-vrata-3

Vybíráme garážová vrata

Požadavky na bezpečnost a pohodlí se v rodinném domě neomezují jen na interiér. K prostorům, kde je vyžadujeme patří i „teritorium“ našeho auta – tedy garáž. Zde hrají klíčovou roli garážová vrata.

Pohyblivá část vstupu do garáže musí s ohledem na komfort a bezpečnost splňovat řadu parametrů. Jde o požadavky na snadnou obsluhu a také maximální bezpečnost proti nevítaným návštěvníkům. Pokud je garáž nedílnou součástí rodinného domu, pak tento největší otvor do stavby také znamená riziko velkých energetických ztrát. V současném trendu úspor by tedy vrata neměla být „černou dírou“ pro teplo domova. Ani estetická funkce v celkovém rázu domu nemůže být opomenuta, vrata by měla s celkovým pojetím domu tvořit harmonický celek.

garazova-vrata-2Z čeho je možné vybírat?

  • zdvižná nebo výklopná
  • sekční
  • rolovací
  • dvoukřídlá
  • posuvná
  • atypická

Tradice a nízká cena

  • Výklopná garážová vrata, jsou praktická díky tomu, že jejich systém pracuje s vyklápěním vratového křídla pod strop garáže a při otevření tedy nepřekáží. Jejich ovládání usnadňuje mechanismus s vyvažovacími pružinami, které vykonají hlavní „silovou“ práci při otevírání. Díky jednoduché konstrukci patří výklopná vrata k výhodným řešením i pokud jde o cenu. Nedostatkem jsou horší tepelně izolační vlastnosti, protože výklopná vrata nelze příliš dobře izolovat.

garazova-vrata-4Vyspělejší varianty

Kromě výklopných systémů si oblibu u českých uživatelů získala:

  • Sekční garážová vrata, která při otevírání zajíždějí pod strop garáže. Jde o technologicky vyspělejší systém,v němž pohyb zajišťuje stropní tahový elektromotor. Toto zařízení již poskytuje s pomocí vypínače i komfort dálkového ovládání, takže lze do garáže vjíždět, aniž by řidič musel vystoupit z auta. Pokud ale dojde k výpadku elektřiny, je možné vrata otevírat ručně. Označení sekční u tohoto typu vrat, znamená, že jejich tělo tvoří několik sekcí, které jsou vzájemně ohebně spojeny a jejich pohyb při zavírání a otevírání usměrňuje vodicí drážka.
  • Rolovací garážová vrata, jsou sestavena z lamel, jež se navíjejí na hřídel u stropu garáže. Rolovací vrata vyhovují trendu úspor energií, dají se totiž dobře tepelně izolovat díky tomu, že je do lamel umísťována polyuretanová pěna s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi. K tomuto úspornému efektu přispívá i kompaktní konstrukce bez netěsností. Systém lze navíc doplnit i o okenní prvky a do garáže přivést denní světlo.

Jak vrata ovládat

Vlastní mechanický pohyb vrat je možno řešit různě. Ruční ovládání je sice jednoduché a levné, musíme se ale smířit s malým komfortem. Např. v dešti budeme pobíhat mezi odstaveným autem a vjezdem do garáže, o zdržení při spěšných odjezdech z domova ani nemluvě. Kompromis představuje instalace elektromotoru, který se o otevírání a zavírání vrat postará a ušetří námahu, stále ale budeme muset při otevírání a zavírání vrat z auta vystupovat a systém uvádět ručně do chodu.

Skutečně komfortní způsob manipulace s garážovými vraty nabízí až dálkové ovládání. Pohodlí nekončí u vlastního otevření nebo zavření garáže – současné systémy disponují řadou dalších funkcí. V případě příjezdu ke garáži přes přilehlý pozemek lze s pomocí dálkového vícekanálového ovladače například otevírat i vstupní bránu a zapínat venkovní osvětlení. Funkčnost otevírání nemusí ohrozit ani výpadek elektrického proudu, elektrické ovládání pohybu vrat lze energeticky zásobovat s pomocí přenosného akumulátoru, který dokáže sloužit k ovládání vrat až
čtyřicet dní. Úplnou nezávislost na síti pak poskytne garážovým vratům spojení se zdrojem solární energie. Fotovoltaický panel může navíc zajistit pravidelné dobíjení akumulátoru.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist