únik tepla

Okna, střecha, obvodové zdi… kolik tepla jimi v zimě uniká?

Zejména v zimních měsících se projeví, zda je stavba dobře izolovaná. Klíčová místa stavby jako jsou okna, střecha nebo obvodové zdivo a jejich dobrá nebo horší izolace vypovídá o tom, kolik tepla jimi v zimě může unikat. Na co si dát pozor a jak zajistit, aby ze stavby unikalo co nejméně tepla?

Kolik tepla může unikat okny a co proti tomu udělat?

Největší tepelné ztráty domu bývají zpravidla spojovány právě s okny. Tudy může ze stavby unikat až 40 % celkové tepelné ztráty domu. Konkrétní ztrátu lze vypočítat podle poměrně složitého výpočtu, zde se však jedná jen o čísla… Každý potřebuje vědět, co má dělat v praxi. Jak zabránit tepelným unikům okny?

Dobrá izolace je klíč. Dvojskla nebo trojskla jsou jistě lepším izolantem než starší okenní tabule. Klíčem ke snížení tepelných úniků je tedy výměna nevyhovujících oken za okna nová s moderní okenní výplní. Také vhodné okenní rámy udělají hodně.

Jisté řešení také představuje stínící technika. Především předokenní rolety představují další tepelnou izolaci. V podvečer a v noci nás ochrání před nechtěnými pohledy kolemjdoucích, v létě pomohou v domě udržet tepelnou pohodu a v zimě tvoří další vrstvu, která dům izoluje a zabrání úniku tepla.

Dokonalou tepelnou pohodu doma zajistí správné zateplení.

Obvodové zdi a únik tepla

I v samotné stavbě domu a obvodových zdech mohou vznikat poměrně velké tepelné mosty, které představují prostor pro nechtěný únik tepla. Zde je důležité učinit opatření v podobě dostatečného zateplení. To se podle odborníků jednoznačně vyplatí. Se zateplením pláště domu je však vhodnější počkat až na teplejší měsíce. Také prvotní investice do zateplení může představovat problém. Ve výsledku se vám však tato investice vrátí v podobě ušetřených peněz vynaložených za vytápění.

Nejpopulárnější způsob zateplení budov je polystyrenový obklad. Již při zateplení budovy dvaceticentimetrovou vrstvou polystyrenu sníží tepelnou ztrátu budovy až o neuvěřitelných 85 %!

Jak na zateplení střechy?

Střecha je další prostor kudy může ze stavby unikat poměrně velké množství tepla. Pokud není dobře zateplení nebo odizolovaná, může tudy unikat až 15 % tepla. Ideální je provést zateplení pochozí podlahy nevytápění půdy nebo izolace stropu. Možností, jak zateplení střechy provést je celá řada. Dalším „bonusem“ je pak odhlučnění vícepatrových budov.

Dobře utěsnit dveře

Průvan profukující pode dveřmi známe asi všichni. Pořízení a instalace kvalitního těsnění představuje pouze zanedbatelnou položku, jeho instalaci zvládne každý, a přitom je dveřní těsnění velmi efektivním způsobem, jak zabránit úniku tepla.
There is 1 comment

Add yours
  1. Lucie Hromadíková

    To s tou výměnou oken je pravda. My vyměnili ty okenní tabule po manželovo prarodičích za trojskla a šestikomorové rámy, konkrétně od vekry, a bylo to poznat hned první zimu protože zatímco tu minulou zimu jsme topili prakticky furt tak tuhle nám stačí mít zapnutý kotel jen přes noc.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist