matejovsky_spiral-olivegris_cena_od_745_kc

Ložnice podle feng-shui

Jak vybrat ložní povlečení? Inspirujte se feng-shui.

Feng-shui je stará čínská filozofie zabývající se harmonií člověka a prostoru. Podle ní se učíme uspořádat si svůj prostor tak, abychom se v něm cítili příjemně. Významnou roli v této filozofii hrají barvy a materiály.

Jedním z míst, kde trávíme hodně času, téměř třetinu života, je ložnice. Je místem lásky, odpočinku pro mysl i tělo, poskytuje nám bezpečí.  Právě proto si zaslouží, abychom jí věnovali dostatek pozornosti.

Základní pravidlo, které by v ložnici mělo panovat, je její barevné ladění spíše do jemných uklidňujících odstínů a použití přírodních materiálů. Velký význam mají doplňky, zejména povlečení, které často měníme. Získáváme tak prostor ke hře s barvami a naladění na správnou atmosféru.

Foto: povleceni-matejovsky.czCo nás ovlivňuje při výběru povlečení?

Skutečnost, že se ložní prádlo stalo doplňkem interiéru, zvýšila nároky na jeho estetickou hodnotu. Ladící deky a přehozy rozmanitých barev a vzorů jsou mnohdy v obytném prostoru viditelné po celý den. Ložní prádlo se tak stává prvkem působícím na naše smysly nejen ve spánku, a proto je zcela běžné střídat povlečení podle ročního období nebo nálady. Při výběru si možná plně neuvědomujeme, proč sáhneme po vzoru,jemuž dominuje třeba jemná zelená, hřejivá červená nebo chladná a uklidňující modrá.

Podle feng-shui hrají barvy v našem životě, a tudíž i v interiéru velkou roli. Mohou uklidňovat, provokovat i neutralizovat. Místu,kam se ukládáme ke spánku, je tak třeba věnovat mimořádnou pozornost. Kvalita spánku závisí na mnoha faktorech a významně ovlivňuje naše zdraví. „Při výběru povlečení si představte,jak se cítíte,když jste určitou barvou a vzorem přikrytí. Věnujte také pozornost materiálu – přírodní má vždy přednost. Tvary, vzory a ornamenty jsou pak záležitostí vkusu,“ říká Dita Lyner, specialistka na feng-shui a esoterii.

Symbolika barev z pohledu feng-shui

„Vnímání barev je velmi individuální a mění se podle nálady, počasí a mnoha dalších okolností. Podívat se na barvy z pohledu feng-shui má hluboký smysl, zejména mají-li na nás působit po dlouhou dobu, tudíž i ve spánku a při usínání,“ říká o významu barev Dita Lyner. Místo určené ke spánku by mělo být laděno spíše do uklidňujících barev, což platí zejména pro barvu stěn, podlah, záclon a závěsů. S povlečením je pak možné si hrát a navodit atmosféru pouhou výměnou. Asi i bez velkého přemýšlení sáhneme v zimě po hřejivějších barvách a v létě naopak po chladivých.

Foto: matejovsky-povleceni.czVýznam jednotlivých barev:

  • Zelená je spolu s červenou barvou života, působí svěžím a zároveň uklidňujícím dojmem. Posiluje krevní oběh a imunitu.
  • Červená je naopak stimulující barva; je to barva ohně, lásky, ale i nenávisti. V ložnici by měla být v kombinaci s klidnějšími barvami jako je hnědá nebo béžová.  Není náhodné, že jsou pro povlečení běžné odstíny fialové, lososové a růžové. Všechny tyto barvy v sobě obsahují červenou, zahřejí i povzbudí.
  • Žlutá je barva země a slunce a nejsilněji odráží dopadající světlo; dodává pocit bezpečí a stability. V ložnici je běžné používat její jemnější odstíny okrové, béžové nebo světle hnědé.
  • Oranžová povzbuzuje kreativitu, má v sobě horkost červené zjemněnou přítomností žluté.
  • Růžová pomáhá navodit harmonii, je žensky něžná, ale má v sobě horkost červené. V ložnici je to ideální barva podporující partnerské štěstí.
  • Fialová ztělesňuje rovnováhu mezi smysly. Je vznešenou kombinací červené a modré, která zahřeje i ochladí.
  • Hnědá je pozitivní vyrovnaná barva země a podzimu vhodná k partnerským hrám s barvami.
  • Bílá je barva nevinnosti, čistoty, ale i smutku. Podporuje soustředěnost a jasnou mysl.
  • Modrá má duchovní rozměr, symbolizuje intelekt a poznání. V nesčetných odstínech nás obklopuje všude – je to barva vody a vzduchu ve všech jejich podobách. Světle modrá v nás probouzí otevřenost a podporuje tvůrčí schopnosti.
  • Černá patří do interiéru jen doplňkově v podobě lemů, ornamentů a drobných doplňků. Je to absorbující barva noci a smutku.  

„Nároky zákazníků rostou a je vidět, že si vybírají podle mnoha kritérií. Ve snaze harmonizovat svůj životní prostor cíleně vybírají i na základě feng-shui. Jsou ale i takoví, kteří podle těchto zásad jednají zcela intuitivně,“ uvažuje nad volbou zákazníků Zdeněk Matějovský, majitel společnosti Matějovský povlečení.

Více naleznete na stránkách www.matejovsky-povleceni.cz
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist