Jak uložit zahradní jezírko na zimu?
Ano je to tak i zahradní jezírko si potřebuje přes zimu odpočinout a nabrat nové síly, aby na jaře ukázalo opět své krásy. A tak je třeba se mu na podzim a v zimě dostatečně věnovat.
Jako první je nezbytné jezírko vyčistit.
A to na podzim hlavně od spadaného listí, odumírajících rostliny a mrtvých živočichů. Podzimní nadílka obvykle obarví i vodu v jezírku. Tu alespoň z části vypustíme a znovu doplníme. Nutné je pak pravidelně čistit hladinový sběrač, který se používá pro odvod znečištěné vody do filtračního zařízení a zachytává veškeré nečistoty, aby nedopadly na dno.
Dalším bodem při podzimní údržbě je filtrace.
Filtraci rozebereme, houby a filtrační vložky omyjeme v teplé vodě a vysušíme je. Z filtru vylijeme vodu a opět jej složíme celý dohromady. Nakonec jej odpojíme od elektrické sítě. Filtr tak je připraven přečkat zimu a z jara opět fungovat. Máte-li filtr s UV lampou, tak tu je potřeba vyndat a uložit do místnosti.
Od hladiny se dostáváme ke dnu.
Usazeniny na dně i na stěnách odstraníme vysavačem. Na výběr jsou vysavače, které odstraní zbytky rozložených a zetlelých rostlin, napadané listí, řasy, kal a jiné nečistoty. Ale i takové, co vysají i pevné nečistoty, jako jsou kamínky, štěrk apod. Ty pak oddělují v separačním filtru.
No a nakonec ryby a rostliny.
Je-li vaše jezírko hluboké alespoň 120 cm, přečkají ryby v polospánku až do jara. Vydatně je nakrmte na podzim a dále už nekrmte. V zamrzlé vodě nevydávají takřka žádnou energii a pozdní krmení by mohlo způsobit neklid a chlad by je ohrozil. Rostliny pak můžeme bez problémů zazimovat v jezírku, kde najdeme prohlubeň minimálně 50 cm a do ní rostliny přemístíme.
Živočichy a rostliny z menších jezírek a ty teplomilné je na zimu potřeba přemístit. Pro teplomilné živočichy je dolní hranicí teplota 10°C. Choulostivé rostliny nesnesou teploty bodu mrazu, tedy zamrzání vodní hladiny. Takovéto živočichy a rostliny pak ve vhodných nádobách či akváriích zazimujeme ve světlé místnosti o teplotě kolem 8 až 15°C.
Další pozornost věnujte zábranám proti úplnému zamrznutí hladiny jezírka.
Zamrznutí hladiny může způsobit nedostatek kyslíku a bránit úniku škodlivých plynů. Nebezpečné je to především pro ryby a želvy, ale při déletrvajících velkých mrazech se mohou poškodit i rostliny. Pěstujete-li v jezírku pouze rostliny, pak postačí rozbíjet led na hladině nebo místo zimování zakrýt polystyrénovými deskami, kusy dřeva, větvemi apod. Takové opatření však nestačí při silných mrazech pro živočichy. Zamrzne-li hladina jezírka s rybami úplně, pak je potřeba v ní prorazit dostatečně velký otvor. Led však neprorážíme hrubou silou, protože hluk a otřesy nesvědčí zazimovaným rybám. Raději použijeme horkou vodu či rozehřáté železo. Otvor pak udržujeme stále nezamrzlý.
A na závěr tip:
Máte-li v jezírku rostliny se stonky na hladinou, tak je na zimu neodřezávejte! I přes zamrzlé, suché a odumřelé stonky totiž proudí vzduch a zároveň odcházejí škodlivé plyny.
Related Articles