údržba sekačky

Jak připravit zahradní stroje na zimu?

Pomalu se blížící konec zahrádkářské sezóny s sebou přináší starost o pomocníky, které nám v péči celou sezónu bez řečí pomáhaly. Jak správně zazimovat sekačku, motorovou pilu a další zahradní stroje? I když se zahradní pomocníci v mnohém liší, některé věci mají přeci jenom společné. Je několik kroků, které je vhodné bez rozdílu udělat, ať  se jedná o ten či onen stroj. Zajistíte tím optimální podmínky pro jejich zimní pauzu, tak aby se na jaře mohly opět začít používat skoro jako by byly nové.

stihl.cz, údržba pilyČištění bez rozdílu

Ať už mluvíme o jakémkoliv zahradním stroji, pro všechny bez rozdílu platí, že by měl být čistý.
A to nejen před zimním spánkem. Pokud stroj udržujete v čistotě po jakémkoliv použití, rapidně prodloužíte jeho životnost a funkčnost. Před zimním spánkem si však dejte maximálně záležet, abyste vyčistili opravdu každý koutek sekačky, pily či jiného zahradního stroje. Váš stroj za to bude na jaře velmi vděčný, a vy koneckonců také. Pozor – při čištění spodní části sekačky je možné ji sklopit dozadu, zapalovací svíčka však musí zůstat nahoře. Pokud se přístroj naklopí do strany, může se olej dostat do vzduchového filtru nebo k výfuku.

Na pohonu záleží

Podle toho, na jaký pohon váš stroj funguje, se také liší jeho údržba. Nejjednodušší to mají samozřejmě elektrické stroje, které jednoduše odpojíte ze sítě, uklidíte prodlužovačku a stroj je připraven. To ovšem neplatí u další z možností, kterou je akumulátor. Pokud váš stroj funguje na baterii, je potřeba ji ze stroje vyjmout, naplno nabít a nechat ji nejlépe v místnosti s běžnou pokojovou teplotou, aby byla v co nejpřirozenějším prostředí, mráz jí rozhodně nesvědčí. Pokud jsou vaše stroje motorové, je potřeba zbavit je veškerého paliva. Nádrž by měla být před zimní přestávkou prázdná. Přes zimu se totiž v pohonné hmotě sníží schopnost snadného vzplanutí, a tak byste na jaře mohli mít problémy se startováním. Pokud po posledním použití zůstane v nádrži benzín, doporučujeme nechat stroj běžet chvilku naprázdno, dokud se motor sám od sebe nezastaví.

údržba sekačkyZkontrolovat olej aneb jak zůstat provozuschopný

I v zimě se vám může stát, že budete přeci jen potřebovat pilu nebo jiný stroj použít. Přístroj by tedy měl být stále provozuschopný – stav oleje před zazimováním musí odpovídat předpisu. Výměnu oleje můžete provést sami, nebo o to lze požádat odborníky. Pokud se rozhodnete provést výměnu sami, je důležité se řídit pokyny uvedenými v návodu a použít doporučovanou značku a množství oleje.

stihl.cz, údržba pilyPozor na vodu

Stroje určitě nečistěte tlakovou hadicí, nebo všeobecně vodou. Naší jedinou pomůckou může v tomto případě být vlhký hadr, kterým stroj otřeme, případně vyčistíme průduchy. Důležité je, aby stroj zůstal suchý a nedostala se do něj voda, která by mohla způsobit tlení zbytků a nečistot uvnitř,
což by mohlo vést k horšímu startování nebo jiným závadám.

Ideální čas naostřit

Nože sekačky nebo řetěz pily by měly být před prvním použitím v perfektním stavu. Zimní pauza je proto ideálním obdobím nechat je naostřit. Pokud se na nožích objeví trhlinky, musí být okamžitě vyměněny v odborném servisu. Nože i řetěz je tedy dobré po sezóně vymontovat a nechat v odborném servisu naostřit a seřídit. Tento postup se ostatně doporučuje i několikrát během roku v závislosti na využití.

Pečlivě uschovejte

Po provedení všech prací je třeba najít suché místo k uložení. Je dobré stroj přikrýt a uložit na co nejméně prašné místo. Během skladování musí být přístroj v normální poloze. To znamená, že ho nevěšíme ani nenaklápíme. Stroje se spouštěcím akumulátorem by měly být navíc chráněny před mrazem.

A samozřejmě – i když je stroj mimo provoz, měl by být umístěn bezpečně z dosahu dětí.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist