Aquaozon_jezírko

Voda v zahradě – co zvážit než si pořídíte zahradní jezírko

Kdo někdy spatřil udržované zahradní jezírko v celé své kráse, alespoň na okamžik zatoužil po vlastním. Přitom to není nic nemožného. Pokud máte zahradu či jiný vhodný prostor, stačí si ujasnit několik základních věcí. K čemu chcete jezírko využívat? Bude „pouze“ pro okrasu nebo v něm chcete chovat ryby? V zahradním jezírku se můžete dokonce i koupat, avšak stále je třeba myslet na to, že každý typ jezírka vyžaduje určitá specifika, která je nutné respektovat a se kterými přistupujeme i k jeho stavbě. Obecně lze říci, že základní péče o zahradní jezírka je de facto u všech stejná. Aby nám dělalo radost, musí být udržované a čisté.

Voda dodá zahradě atmosféru a jezírkem obohacujeme okolí našeho domova o další biotop. Při jeho zařizování byste však měli myslet na to, že pokud chcete mít jezírko stále udržované a čisté, je nutné mu věnovat určitou pozornost. Platí zde přímá úměra – čím větší jezírko máte, tím více práce s ním bude.

Pokud tedy s péčí o jezírka nemáte moc zkušeností, je lepší začít s menším formátem.

Náklady na pořízení zahradního jezírka

Zahrnout musíte nejen ty prvotní pořizovací náklady, ale i náklady provozní. Mezi ty provozní patří:

  • elektrická energie na pravidelné provzdušňování a filtraci
  • někdo používá speciální přípravky urychlující rozpad organických nečistot
  • spotřeba vody

Stejně tak zvažme proporce vlastní zahrady. Pokud se pyšníme rozlehlým pozemkem, můžeme si dovolit větší experimenty než když máme zahrádku deset krát deset metrů. Velikost však není pro výsledný efekt určující. I malá jezírka mohou vypadat velmi krásně, důležité je, aby byla vždy čistá a nezapáchala. Potom by je nezachránila ani sebekrásnější dekorace.

Foto: AquaOzon.cz

Jakou bude mít jezírko funkci?

Položte si základní otázku, k čemu vlastně bude zahradní jezírko sloužit? Podle toho byste i při jeho realizaci měli postupovat. Vybírat totiž můžete z několika možností – od foliových jezírek přes kamenitý obklad až po zakládání přírodních jezírek s využitím jílového podloží.

  • Fóliová jezírka jsou v rodinných zahradách nejčastější a také nejjednodušší na založení. Můžete se tedy odrazit právě od tohoto typu jezírka, případně můžete využít již hotové plastové výlisky, tedy jakési hotové bazénky, které vložíte do vykopané jámy. Jezírka posléze osazujete okrasnými rostlinami, které jsou nejen esteticky přitažlivé, ale současně plní i biologickou funkci v tomto novém prostředí vaší zahrady. Zde je nutné dbát na zajištění čisté vody, která je pro tento typ jezírka nezbytná.

Jak na čistotu vody u fóliových jezírek?

Podle zkušeností se nejvíce osvědčuje provzdušňování, a to jak v malých jezírkách, tak ve větších vodních nádržích. Provzdušňovací zařízení můžete použít prakticky kdekoliv, kde je potřeba pročistit vodu. Mnoho lidí kupuje různé filtry nebo dokonce chemikálie, aby se zbavilo odumřelých organismů či zápachu. Přitom stačí pravidelně a zcela přírodně provzdušňovat a použít ozón k vyčištění vody a k likvidaci bahenních nánosů. Pravidelné provzdušňování a ozón v řízených dávkách zajistí čistotu vody bez použití chemie. Ozón není nebezpečný pro vodní živočichy ani rostliny.

Pokud tedy máte vyřešené základní podmínky pro „život v jezírku“, můžete se s radostí pustit do dalších dekorací v podobě vodních rostlin, fontánek, soch, apod.

There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist