skladovani-sperku

Jak správně skladovat šperky

Ať už nosíte spíše bižuterii, nebo dáváte přednost dražším kouskům z vzácných kovů, o šperky byste měli pečovat. A k péči patří samozřejmě i jejich skladování. Na levnější bižuterii vám budou stačit praktické designové stojánky, které se momentálně těší velké oblibě. Bižuterie je určena k častému střídání a na tohle jsou tyto stojánky naprosto ideální. U levnějších šperků zároveň nepředpokládáte, že byste je nosili ještě za pět let, takže není potřeba se o ně tolik strachovat.

Jiné je to u dražších šperků, u kterých se předpokládá jistá nadčasovost, a proto také vyžadují trochu odlišné zacházení. Zakutálená náušnice a zamotané řetízky, to jsou noční můry, které se stanou skutečností, pokud si ve špercích neuděláte pořádek. Není dobré mít vše najednou v jednom šuplíku či přihrádce. Jestli máte jen několik dražších kousků, třeba zásnubní prsten, který nosíte jen jednou za čas, můžete tyhle šperky skladovat v originální krabičce, kterou jste dostali spolu se šperkem při jeho pořízení. Krabička by měla být vyložená měkkým materiálem, aby se předešlo poškrábání.

eppi.cz

Nejlepší je skladovat šperky v originální krabičce, předejdete tak jejich poškození.

Vlastníte více stříbrných, zlatých či dokonce platinových šperků? Pro vás bude vhodná nějaká prostorná šperkovnice. Předem si můžete udělat inventuru svých šperků a podle toho volit velikost šperkovnice, aby se vám tam všechny klenoty pěkně vešly. Šperkovnice by měla být vypolstrovaná kvalitním materiálem, který zabrání poškrábání šperků, nejvhodnější je samet nebo semiš. Šperky by se ve šperkovnici neměly dotýkat jeden druhého, každý by měl mít samostatnou přihrádku. Svoje šperky si můžete tematicky rozdělit podle druhu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, nebo podle typu šperků. Pokud nosíte některé šperky častěji, třeba stříbrné náušnice s barevnými drahokamy, dejte si je na dobře dostupné místo, ať je nemusíte pokaždé složitě hledat. Šperkům nesvědčí vlhko a přímé sluneční záření.

Když vlastníte hodně drahé kousky, můžete si na ně pořídit rovnou malý trezor se zabudovanou šperkovnicí, v takovém „domečku“ budou chráněny nejen před vnějšími vlivy, ale i před nenechavou rukou zlodějů.

Stříbrné šperky mají tendenci oxidovat, existují ale různé sáčky a hadříky, které jsou napuštěné speciálním roztokem, který toto nepříjemné černání stříbra zpomaluje. Drobné nečistoty můžete ze šperků dostat pomocí měkkého čistícího hadříčku. Pokud některé šperky neodkládáte, hodně lidí nikdy neodkládá snubní prsten, musíte o ně o to více pečovat. Pokud máte pocit, že je váš šperk trochu zašlý, můžete ho nechat profesionálně vyčistit v klenotnictví.

Pravidelná péče o šperky se určitě vyplatí, šperk může být takovým malým rodinným pokladem, když k němu budete přistupovat s láskou a péčí, zůstane vám dlouho jako nový.
There are 2 comments

Add yours
  1. Andy

    Mám několik šperků, především zlatých a ty mám schované ve šperkovnici, kterou jsem si pořídila. K zásnubám jsem teď nedávno dostala tenhle krásný kousek https://www.prsteny.cz/zasnubni-prsten-model-love-034-3 s briliantem. dávám si na něho pozor, ale nosím ho každý den….musí to přece všichni vidět 🙂 Pokud jdu cvičit nebo uklízet, nechávám ho třeba v ložnici na nočním stolku, přes noc si ho dávám do krabičky, v kterém jsem ho dostala. Po svatbě ho tam taky uložím. Pokud si to teda nerozmyslím a nebudu ho nosit společně se snubním prstýnkem. Vím, že je to teď docela populární a líbí se mi to. Jen s tím budu muset sladit ten snubní prsten. Buužuterii už moc nevedu, mám jen pár kousků a ty mám zavěšené na stojánku na šperky – jsou to především různé náramky a asi troje „letní“ náušnice.

  2. roman

    Dobrý den, já budu žádat svou drahou o ruku na vánoce a přemýšlím, zda je to dobrej nápad nebo ne, jako nekdo říká jo někdo ne že ji tím ošidím o jedinečný zážitek, jak ze zásnub, taa z vánoc.Já ji dám tenhle:https://www.prsteny.cz/zasnubni-prsten-model-love-024-3 je ze stejných vebowek jako máš ty aNDY. akorát že já ji ho chci dát hned ráno po probuzení při zdobení stromku, tak snad z toho bude mít radost a vánoce jí spíš vytuním a vylepším, než skazím!


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist