byt-na-prodej

Jak jsme začali prodávat byt my?

V předchozí části jsem popsal byt, který jsme prodávali, jak jsme si určili minimální výši ceny a co dál mělo vliv na cenu, kterou jsme stanovili. Nyní se dozvíte, jak samotný prodej bytu probíhal.

Tržní cenu a minimální prodejní cenu pro nás (tzn. kolik peněz chceme obdržet od kupujících) jsme si stanovili na 2,8 mil Kč. Nabídky bytů podobných parametrů byly od 2,5 – 3,2 mil Kč. Byt jsme začali nabízet v červnu 2015, ale věděli jsme, že ho chceme využívat až do jara 2016. Na druhou stranu by pro nás nebyl problém byt opustit už na podzim. Zvolili jsme tedy metodu – nasadíme cenu a počkáme, co se bude dít… Začali jsme s vysokou nabídkovou cenou 3 250 tis Kč. Takto vysokou cenu jsme si mohli dovolit právě proto, že jsme nikam nespěchali. Naopak nám vyhovovalo byt využívat ještě téměř rok a samozřejmě jsme ho chtěli prodat výhodně.

Prodávat přes realitku nebo sami?

Díky tomu, že jsem měl možnost pracovat na novém realitním portálu, tak jsem měl z první ruky řadu aktuálních průzkumů, výzkumů, rozhovorů a výstupů focus group s majiteli RK, realitními makléři a lidmi, kteří v nedávné době prodávali i kupovali nemovitost. Dopřával jsem si tedy komfortu celkem podrobné znalosti trhu a věděl jsem, co mě čeká. I z profesního hlediska mě zajímalo, zda se všechny ty získané znalosti potvrdí v praxi.

S jakým očekáváním jsme do prodeje tedy vlastně šli?

 • Prodej bytu, pokud nasadíme tržní cenu vysoko, bude trvat 3-6 měsíců.
 • Můžeme si vyzkoušet prodat nemovitost sami, se vším co to obnáší, ale je dost pravděpodobné, že skončíme stejně u RK.
 • Musíme se připravit na zástupy realitních makléřů, kteří využijí všechny praktiky, aby mohli náš byt nabízet.
 • V žádném případě nesmíme ani omylem otevřít dveře realitnímu makléři z RK Prolux.
 • Převod peněz i bytu musíme zajistit nějakou bezpečnou formou.

Prodej bytu na vlastní pěst nebo přes realitní kancelář?

Prodej bez RK Prodej s RK
+ neplatíte provizi, tzn. možný větší profit pro vás, jako prodávající + RK zajistí propagaci vaší nemovitosti (svým klientům, na realitních serverech, …)

+ RK zajistí právní servis (pokud nemáte vlastního právníka)

+ RK zajistí podání daňového přiznání

+ RK domlouvá prohlídky (nemusíte jednat po telefonu s potenciálními zájemci)

musíte si zajistit propagaci své nemovitosti na vlastní náklady

budete jednat s desítkami makléřů, kteří se vás budou snažit všemožně „zobchodovat“

platíte provizi

s vážným zájemcem jednáte přes prostředníka (což může být někdy i výhoda)

Takže jak jsme postupovali my?

 • Rozhodli jsme se nejdříve vyzkoušet prodej bytu bez realitní kanceláře.
 • Založili jsme si novou e-mailovou schránku (pouze k účelu prodeje bytu) = nechci mít zahlcený vlastní e-mail a dostávat záplavu spamu.
 • Koupili jsme si novou SIM kartu, kterou po prodeji zahodíme (investice asi 150 Kč včetně kreditu ve stejné výši). Nechci, aby se mé telefonní číslo dostalo ke každému troubovi, který mi bude volat a nabízet holící strojek.
 • Provedli jsme vlastními silami tzv. home staging (v rámci možností).
 • Nafotili jsme byt.
 • Připravili jsme popis bytu a výhody, proč by zájemci měli koupit právě náš byt.
 • Vložili jsme nabídku na tyto weby:
  • sReality
  • idnes.cz
  • reality.cz
  • bezrealitky.cz

Proč jsme vybrali právě tyto weby?

 • Jsou to nejznámější a nejnavštěvovanější realitní weby – tzn. největší šance, že si našeho bytu někdo všimne.
 • Jsou to weby, které umožňují inzerci nemovitostí soukromým osobám (nebo jsme si to alespoň doposud mysleli).
 • Weby nám připadali relativně snadno použitelné a cena inzerce (až na sReality) přiměřená.

srealitysReality.cz – zkušenost

U sRealit se musím zastavit zvlášť, protože to pro mě bylo největší zklamání. Na sReality jsem nejvíc sázel. V podstatě to pro měla být taková záruka prodeje bytu a hlavní důvod, proč je RK zbytečná. Jedná se o největší realitní web u nás (určitě návštěvností a pravděpodobně i počtem nabízených nemovitostí, byť toto se neustále mění). sReality mají jednoznačně nejdražší inzerci pro soukromníky. Je to dramatický nepoměr. Pokud jste soukromá osoba, zaplatíte (60 Kč/den), pokud jste RK tak 1 – 1,5 Kč/den!

No nic, říkal jsem si, že stejně každý kdo chce koupit nemovitost, jde na sReality, tak tam musím být. Zaplatil jsem 2 x 500 Kč a začal inzerovat. Proces vkládání inzerce bych čekal promyšlenější, ale ok. Nabídku se podařilo vložit a tak jsem zveřejnil inzerát. Za 2-3 dny mě však se Seznamu (provozovatel sRealit) upozornili, že můj inzerát byl stažen, protože porušuji pravidla inzerce.

HA …, jak je to možné? Vložil jsem inzerát, který prošel ruční kontrolou, běžel pár dní a najednou porušuji pravidla? … Zjišťoval jsem tedy jaká… Nakonec po urgencích jsem zjistil, že v textu inzerce nesmí být uvedeno „RK nevolejte“.

Bez ohledu na absurditu tohoto požadavku jsem se jal studovat podmínky. Žádné takové pravidlo v podmínkách nebylo. Opět jsem tedy urgoval, že trvám na zveřejnění mého zaplaceného inzerátu s tím, že žádná pravidla neporušuji. Seznam byl opravdu rychlý, nic méně ne ve vyhovění mého požadavku, ale v doplnění podmínek inzerce, kam doplnili nové pravidlo! Nově tedy v inzerci nemovitosti již nemohla být zmínka „diskriminující“ realitní kanceláře!

Po mnoha e-mailech a telefonátech, kdy jsem se dozvěděl, že je to vlastně drobný technický nedodělek, že u vkládání inzerátu na to bude nově upozorněno, a řadě ujištění, že je to naprosto standardní, jsem se prostě inzerce nedomohl. A to ani po té, kdy jsem rezignoval a z textu inzerce smazal zmíněný text. Tentokrát už se nikdo neobtěžoval se mi jakkoliv ozvat, prostě inzerát nebyl zveřejněn a konec.  V tu chvíli jsem už rezignoval zcela a už jsem to dál přestal řešit. Rezignoval jsem i na získání těch pár stovek zpět, protože z pravidel sRealit jsem získal dojem, že peníze zpět prostě nedostanu.

Nemám nic proti Seznamu. Služby Seznamu používám pravidelně a rád. SReality jsou jasnou jedničkou na online realitním poli a uživatelé jsou s nimi evidentně spokojeni, jinak by je nepoužívali. Mrzí mě však tento přístup. Centrum alespoň narovinu přizná, že soukromé nabídky na realitním webu nechce a tuto možnost nenabízí ani za přemrštěnou cenu. Chápu, že realitky přináší Seznamu významné peníze a nechtějí mezi svými nabídkami žádné „parazity“. Možná právě díky své finanční síle si mohou prosadit své zájmy…

Jak tedy dopadl náš prodej bytu?

Miniseriál prodej bytu na vlastní kůži:

 1. Jak jsme začali prodávat byt
 2. Jak stanovit cenu nemovitosti?
 3. Jak výhodně prodat byt
 4. Jak vybrat realitní kancelář
 5. Prodej bytu bez realitní kanceláře
 6. Prodej bytuThere is 1 comment

Add yours
 1. Daniel

  Zkoušel jsem prodávat byt sám, na vlastí pěst, ale to se v Praze opravdu nevyplatí, zájemců je hodně, ale nikdo nechce zaplatit cenu, kterou požadujete, pak už mne to přestalo bavit, a domluvil jsem se s realitní kanceláří Edox reality, která mi byt okamžitě vykoupila.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist