cena nemovitosti

Jak stanovit cenu prodávané nemovitosti?

V další části povídání o prodeji nemovitosti si povíme, jak obecně stanovit cenu nabízené nemovitosti, za jak dlouho se dostanete ke svým penězům z prodeje a kdy je tedy nejlepší doba začít nemovitost nabízet.

Pokud nemáte přístup k informacím, které jsem měl já a nechcete si platit odhadce (určitě je to jedna z možností. Odhadce však udělá v podstatě to samé, co pro účel stanovení prodejní ceny zvládnete sami). Projděte si nabídky nemovitostí na nejnavštěvovanějších realitních webech – sReality.cz, reality.idnes.cz, realitymix.cz, bezrealitky.cz. Podívejte si na nabídky nemovitostí u největších realitních kanceláři (ty budou mít většinou své nabídky na zmíněných realitních webech, ale spíš pro jistotu, že by vám něco uniklo) a navštivte i další soukromé inzeráty např. na bazos.cz.

Samozřejmě všude si pro rychlost vyhledávání a získání relevantních nabídek zaškrtejte příslušné filtry, abyste procházeli jen podobné nemovitosti té vaší. Filtry příliš „neškrťe“, abyste nedostali malé množství nabídek a neměli tak zkreslenou představu. Důležitými parametry jsou: dispozice bytu (2+1, 3+kk, …); lokalita; vlastnictví (osobní nebo družstevní, jakékoliv jiné je problematické a může být rizikové); podlaží (přízemí je často výrazně levnější); možnost parkování; balkón/lodžie a provedené rekonstrukce bytu, případně domu.

Většinou získáte celkem značný rozptyl. Realitní kanceláře často na své weby a realitní servery umisťují tzv. „nabíjecí nabídky“. To jsou nemovitosti, které jsou příliš levné, ale občas i příliš drahé. V prvním případě, to realitce zajistí poptávku od skutečných zájemců, hledající byt, kterým většinou řeknou, že tento byt je již prodaný, ale že mají jiné byty, které jim rádi ukáží (ty už většinou nesplňují některý z vašich požadavků, lokality, dispozice, patro apod., nebo vám nabídnou byty dražší). Tak jako tak už mají možnost, vám nabídnou „své“ byty. Příliš drahé byty jsou zde také záměrně, pokud si vyberete dražší nemovitost, než jste původně zamýšleli, tak si sami sobě cenu obhájíte, protože oproti těm stejným, jste koupili ještě dobře. Uměle tak tedy zvedají cenu ostatních prodávaných bytů.

Pokud tedy máte svou analýzu, očistili jste nabídkové ceny od těch úplně „mimo“, tak máte zhruba cenový rozptyl nabídkových cen. Pojem nabídková cena je velice důležitý. Cena, publikovaná v inzerátech, velice často není cena kupní! Na trhu je běžné, že kupující se snaží o ceně jednat a usmlouvat tak slevu, která může být (samozřejmě s ohledem na cenu nemovitosti) i statisíce korun.

Jak dlouho takový prodej nemovitosti trvá?

Spěcháte na prodej? Pak vězte, že pokud nebudete mít štěstí, budete muset jít s cenou dolů. Čím více času na prodej máte, tím lépe se vám bude nemovitost prodávat a můžete získat odpovídající cenu. Obecně platí, že byt budete prodávat 3-6 měsíců (čím nižší cena, tím rychleji byt prodáte). To že za měsíc najdete kupce, ještě neznamená, že máte vyhráno. Kupující si často na byt půjčují u banky, musí tedy vyřídit úvěr. Pokud pomineme skutečnost, že úvěr nemusí získat, mohou v mezidobí najít jinou vhodnou nemovitost a i přes složenou rezervační zálohu se mohou rozhodnout od dohody odstoupit. V případě, že vše běží jak má, tak počítejte s tím, že k penězům za prodej bytu se dostanete tak za 2 měsíce od složení rezervační zálohy.

Běžná doba, než se dostanete k penězům

 • Složení rezervační zálohy
 • 1 týden vyřízení hypotéky, včetně odhadu nemovitosti. Podpis kupní smlouvy nebo smlouvy o smlouvě budoucí
 • 1 týden na splnění podmínek pro čerpání hypotéky (zde to může být 1-2 dny, ale raději počítejte týden)
 • Zaplacení kupní ceny do advokátní úschovy
 • 30 dní přepis bytu na katastru nemovitostí (20 dní je zákonná lhůta, kdy nemovitost nesmí být přepsána)
 • Pokud se tedy nic nezadrhne, můžete mít peníze za 6 týdnů, raději ale počítejte s rezervou a vězte, že peníze budete mít do 2 měsíců.

Pokud tedy potřebujete peníze za 6 měsíců, tak s nabídkou bytu neotálejte. Je nejvyšší čas, začít nemovitost nabízet!

Pokud s prodejem nespěcháte a plánujete dostatečně dopředu, tak k prodeji můžete přistoupit podobně jako my

Miniseriál prodej bytu na vlastní kůži:

 1. Jak jsme začali prodávat byt
 2. Jak stanovit cenu nemovitosti?
 3. Jak výhodně prodat byt
 4. Jak vybrat realitní kancelář
 5. Prodej bytu bez realitní kanceláře
 6. Prodej bytuThere are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist