makler

Jak vybrat realitní kancelář?

Osobně si myslím, že výběr makléře je stejně důležitý jako výběr konkrétní realitní kanceláře. Po mých zkušenostech však výběr makléře stavím na první místo.

1) Výběr makléře

Výběr realitní kanceláře, která bude vaši nemovitost prodávat, není jen o její značce, ale je hodně o konkrétním makléři. Počítejte s tím, že s vybraným makléřem budete trávit poměrně hodně času (často desítky schůzek se zájemci u vás doma, komunikace ohledně ceny, smlouvy apod.). Pokud si s makléřem nebudete rozumět už na první schůzce, může pro vás být období prodeje bytu celkem nepříjemné.
I arogantní makléř, který smrdí už z dálky kouřem z cigaret, může být velice úspěšný obchodník a vaši nemovitost výhodně prodat. Osobně bych však takovému člověku prodej bytu nesvěřil. Je to jen na vás.

Foto: pixabay.com

Výběr realitní kanceláře, která bude vaši nemovitost prodávat, není jen o její značce, ale je hodně o konkrétním makléři.

2) Výběr realitní kanceláře

Pokud již máte vybraného makléře, tak tento výběr odpadá … makléř, pokud nepůsobí na volné noze, již patří pod křídla nějaké realitní kanceláře. Pokud však neznáte nějaké schopného, nebo sympatického makléře a nemáte na žádného doporučení ze svého okolí, budete pravděpodobně vybírat nejprve realitní kancelář. Podle čeho se tedy rozhodovat?

 • Důvěryhodnost realitní kanceláře. Pokud má zvolená kancelář špatné jméno, může to odradit případné kupující. S reputací jakou má např. realitní kancelář Prolux moc zájemců o koupi nejspíš neseženete.
 • Síla značky. Pokud se jedná o silnou značku (např. MM reality nebo REMAX), získáte rovnou i poměrně širokou zákaznickou bázi klientů, kteří u této kanceláře mají zadanou poptávku. I v očích kupujícího to může být záruka bezproblémového prodeje/koupě (samozřejmě to není záruka).
 • Výše provize. Provize navyšuje prodejní cenu vaší nemovitosti, jedná se tedy o podstatnou informaci. Neméně podstatná informace bude, co vše provize obsahuje. Zajímejte se i o to, co se stane, pokud zájemce složí zálohu a nakonec od dohody odstoupí. V tom případě záloha propadá ve prospěch realitní kanceláře (měli byste mít nárok min. na ½ této zálohy).
  • Obvyklá výše provize se pohybuje 2-5% z ceny nemovitosti u rodinných domů. U bytů je to podobně, pokud je to provize daná procenty. Často však mají realitní kanceláře nastaveny pevné ceny pro prodej bytu bez ohledu na kupní cenu. Nejčastěji se výše pevné provize za prodej bytu pohybuje kolem 70 tis Kč (samozřejmě záleží na velikosti obce; v Praze mohou být ceny vyšší a naopak na malém městě nebo vesnici jsou často ceny poloviční).
 • Smlouva (buďte velice obezřetní, pokud realitní kancelář vyžaduje exkluzivitu)! Samozřejmě rozumím řadě argumentů, proč realitní kanceláře exkluzivitu chtějí, ale to ještě není důvod, proč byste na ni měli přistoupit. Za mě jednoznačné doporučení, exkluzivní smlouvu nepodepisovat.
 • Zajišťuje realitka i právní a daňový servis? Je součástí provize?
 • Na začátku spolupráce si také ujasněte, jak budou peníze za koupi složeny. Určitě doporučuji advokátní, notářskou nebo bankovní úschovu. Ať se jedná o seberenomovanější realitku, nikdy bych nepřistoupil na to, že peníze budou skládány na její účet.
 • Ptejte se, koho bude realitní kancelář zastupovat – vás jako prodávajícího, nebo kupující? Jako kupující budu rád, pokud budu vědět, že RK je na mé straně, často tomu tak ale není a makléř se snaží zastupovat strany obě.
 • Jedna z nejdůležitějších věcí při rozhodování, pokud mají vaši známí dobré osobní zkušenosti, proč riskovat…

V dalším díle si můžete přečíst jak stanovit cenu prodávané nemovitosti?

Miniseriál prodej bytu na vlastní kůži:

 1. Jak jsme začali prodávat byt
 2. Jak stanovit cenu nemovitosti?
 3. Jak výhodně prodat byt
 4. Jak vybrat realitní kancelář
 5. Prodej bytu bez realitní kanceláře
 6. Prodej bytuThere is 1 comment

Add yours
 1. Marek

  Já jsem dlouho hledal recenze a jiné zmínky o realitních kancelářích a nejlépe mi vyšla realitní kancelář edoxreality.cz, která před prodejem nabízí zálohu až dva miliony korun.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist