stavba plotu

Budujeme plot

Plánujete stavbu plotu? V úvahu přichází kov, drátěné pletivo, betonové tvárnice, dřevěné laťky a lícové cihly. Oplocení jako takové může být průhledné, poloprůhledné a zcela neprůhledné. Výběr typu oplocení vyjadřuje vás vztah k okolí.

Volba typu oplocení by měla ladit s vaší životní filozofií a mentalitou, stejně tak i s místem, velikostí pozemku, krajinou i architekturou domu.

výběr oploceníNeprůhledný plot

Neprůhledné oplocení čili zeď zvenku sice působí jako bariéra, ale uvnitř ohraničeného prostoru cítíme příjemnou intimitu. Záleží samozřejmě na její výšce a pojednání povrchu kamene nebo cihel, z nichž je postavena. Sympatický je vzor „jihočeský statek“.

Výraz zdi se mění s použitým matriálem. Jen namátkou: pro stavbu připadá v úvahu lomový kámen, lícové cihly, a nověji i prefabrikované betonové dílce či desky.

Sympaticky působí, pokud zeď není monolitická a střídá se hladší a rustikálnější pasáže – například lícové cihly a kámen.

Masivní hmotu zdi lze odlehčit vnějšími i vnitřními nikami, třeba i s dřevěnými sedátky či dokonce průhledovým okénkem, aby obyvatelé neztratili kontakt se světem. Možností je i to, že zeď nebude po celém obvodu stejně vysoká.

Foto: Zdeněk RollerPoloprůhledný plot

Poloprůhledné oplocení působí jako chytrá horákyně, neboť je kombinací neprůhledné linie a průhledných pasáží. Vnímáme ho velmi sympaticky. Neprůhlednou část může například zastávat bytelná podezdívka s vyzděnými sloupky – průhledné výplně mohou být ze svisle kladených dřevěných latěk, kovových profilů, vodorovně umístěných dřevěných prken, drátěného pletiva v rámu nebo samonosných keramických plotovek, které díky své ornamentálnosti plot příjemně oživí. Možností kombinací je však mnohem více, pěkná je kombinace živého a “neživého“ oplocení.

Průhledný plot

Stačí vám pletivo? Příjemné je, že se dá pořídit za pár tisícovek. A když teprve začínáte stavět… Nejčastěji se používá strojové pletivo z pozinkovaného drátu. Trendem je bezúdržbové drátěné pletivo potažené plastem, které nevyžaduje žádnou údržbu. Nabízejí se však i estetičtější varianty drátěných plotů, například s mřížkově uspořádanými výplněmi. Svařují se ze silných drátů a mohou být i různě tvarované.

Z čeho budete stavět – materiál na oplocení

Beton

Betonové ploty jsou komplexním systémem prefabrikovaných betonových výrobků, které svým provedením imitují přírodní kámen, obkladové pásky, haklíky nebo cihelné zdivo.

Výrobci se chlubí tím, že plot z betonu je levný, trvanlivý a můžete si ho postavit i sami. Třeba ze stavebnicových svahových betonových prefabrikátů z LiaporBetonu, které výrobci probarvují do mnoha barevných odstínů. Jednotlivé kusy mohou být například ve tvaru kruhu či půlměsíce a lze je osadit květinami. Pro stavbu zdi jsou vhodnější betonové tvarovky se vzhledem z lomového kamene (tzv. štípaný beton), tvarovky hladké či rustikálně opracované betonové desky.

Dřevo

Působí velmi přirozeně, není drahé a hodí se téměř ke každému domu a zahradě. Ovšem časem se plot prodraží: vyžaduje pravidelné ošetření proti hmyzu a dřevokazným houbám. V zásadě je třeba se rozhodnout, jestli zvolíte plot celodřevěný, nebo s podezdívkou. A pak je tu profil dřeva: tyčky mohou mít čtvercový, obdélníkový i kulatý průřez, lze je skládat svisle i vodorovně. Nejjednodušší jsou svisle pokládané laťky nebo horizontálně kladená prkna.

volba oploceníŽelezo nebo hliník

Ručně kovaný i na zakázku odlévaný plot, či spíše jeho část jako třeba brána či branka, je nádherná, i když velmi nákladná věc. Platí, že méně je více. Pokud si vyberete dobrého uměleckého kováře, s jehož prací se předem seznámíte, může být výsledkem umělecký šperk. Levnější, ale poměrně obstojnou variantou kovaného plotu jsou plotové odlitky, odlévané na zakázku. Nejlevnější verzí kovového plotu jsou sériově vyráběné polotovary se supermarketů. I ty však vycházejí z tvarosloví originálních kovaných plotů, mají však punc relativní lacinosti.

Moderní a velmi působivou variantou kovového plotu jsou ploty z odlévaných hliníkových profilů. Působí čistě, protože si na nic nehrají, a u některých typů staveb působí tak lehce jako šum holubích křídel.
There is 1 comment

Add yours
  1. Marie

    Ahojky, mně se tedy moc ty betonové ploty nelíbí, ale zase je pravda, že my okolo moc sousedů nemáme a navíc betonový plot je velmi drahý .Zvolili jsme klasický dřevěný plot a musím říct, že jsme naprosto spokojení. Plot vypadá stále jako nový a firma nám nejen poradila, ale také plot namontovala během chvíle! Vřele doporučuji.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist