prodej bytu

Prodej bytu

Poslední díl miniseriálu o prodeji bytu na vlastní kůži. Postupně jste se mohli seznámit s tím, jak jsme při prodeji postupovali. Upozornili jsme vám na některá úskalí, která vás mohou potkat, na co si dát pozor, a s jakými konkrétními problémy jsme se potýkali během prodeje my. Čas plynul a nám zbývalo posledních několik měsíců na prodej bytu. Jak celé naše snažení nakonec dopadlo?

Nakonec se přehouplo více než půl roku a my jsme se dostali do fáze, kdy jsme byt potřebovali prodat. Pan Pokštefl nám dohodl na jedno odpoledne 7 prohlídek a já se rozhodl, že byt prostě ten den prodám :o) … asi druhá návštěva byl sympatický pár s malým dítětem.

O byt měli zájem a zeptali se, zda by byla možná nějaká sleva (v tu dobu jsme již byt nabízeli za cenu 3 150 tis + provize). Bez většího rozmýšlení jsem nabídl, že mohou mít byt za 3 mil Kč + provize s tím, že na rozmyšlenou mají jeden den. Během asi 2 dní jsme podepsali rezervační smlouvu a asi 2-3 týdny na to jsme podepsali kupní smlouvu. Vše proběhlo bez problémů, veškeré formality zajistil pan Pokštefl. Jeho služby mohu vřele doporučit. Férové jednání se v realitním businessu nevidí každý den, vstřícnost a navíc velice sympatická provize za své služby, co víc si přát.

Proč jsme nakonec prodali za cenu, za kterou jsme mohli byt prodat už týden nebo dva po prvním zadání nabídky na realitních serverech? Jak jsem již na začátku psal, na prodej jsme nespěchali. Naopak byt jsme chtěli (a potřebovali) ještě téměř rok využívat. Získali jsme cenu o 200 tis Kč vyšší, než jakou jsme si stanovili jako minimální a zároveň min. o 200 tisíc vyšší, než byla skutečná tržní cena panelákového bytu před rekonstrukcí.

Na druhou stranu do ceny jsme promítli často nedoceněné a již popsané výhody bytu. Nezadlužené SVJ, dům téměř po kompletní rekonstrukci, veškeré rekonstrukce realizované z vlastních úspor, super sousedi, ideální dispozice i poloha bytu. Tyto výhody sice neocení odhadce, ale kupující určitě ano.

A jak bychom prodávali byt dnes? Využili bychom služeb realitní kanceláře?

Chtěl bych se vyhnout desítkám až stovkám telefonátů, e-mailů a osobních setkání s realitními makléři. Rád bych se také vyhnul případným komplikacím při jednání s bankou, úřady apod. Ani po domlouvání schůzek na termín, který se mi hodí, by se mi nestýskalo. A protože velice nerad vyplňuji formuláře finančního úřadu, tak i tuto povinnost bych velice rád nechal na někoho jiného.

Z těchto a možná i dalších důvodů bych dnes pro prodej nemovitost, využil služeb realitní kanceláře. Pokud by to bylo v Praze nebo blízkém okolí, určitě bych opět zvolil právě pana Pokštefla. Výhody jeho služeb jsem popsal výše, včetně zkušenosti s dalšími realitními kancelářemi.

Pokud bych řešil prodej nemovitosti v jiné části republiky, volil bych opět realitní kancelář, ale snažil bych se najít dobrého realitního makléře na základě osobního doporučení někoho známého. Není to totiž o značce realitní kanceláře, ale o konkrétním člověku. I když výši provize stanovenou realitní kanceláří půjde ovlivnit asi stěží.

Jedna věc, se kterou se stále nemohu ztotožnit u realitních kanceláří je práce pro obě strany. Když se makléře zeptáte, pro koho pracuje, tak vám bez uzardění řekne, že pro vás jako prodávajícího, ale i pro kupujícího. Že se snaží najít pro obě strany to nejlepší řešení. Na první pohled na tom není možná nic špatného, ale zájmy prodávajícího jsou přeci jen jasné a se zájmy kupujícího se shodují jen v tom, že jde o stejnou nemovitost. Kupující chce přeci cenu co možná nejnižší.

Tímto končí miniseriál vycházející z osobní zkušenosti s realitním trhem a prodejem bytu v roce 2016. Byt jsme prodávali, protože jsme se rozhodli stavět, další seriál tedy bude o stavbě rodinného domu. Rozepíši se o tom, co v našem případě stavba obnášela od výběru pozemku, až po kolaudaci – v brzkou kolaudaci mohu zatím jen doufat, protože v tuto chvíli máme „jen“ hrubou stavbu :o)

Miniseriál prodej bytu na vlastní kůži:

  1. Jak jsme začali prodávat byt
  2. Jak stanovit cenu nemovitosti?
  3. Jak výhodně prodat byt
  4. Jak vybrat realitní kancelář
  5. Prodej bytu bez realitní kanceláře
  6. Prodej bytuThere is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist