infraheat.co.uk

Infrapanely

Infrapanely – pro a proti… Lze pomocí infračervených sálavých panelů plnohodnotně topit?

Vytápění je jednou z nejdůležitějších složek provozu domu a také jeho ekonomiky. Mnozí lidé jsou při volbě topného systému omezeni například nedostupností zemního plynu a současně odmítají fosilní paliva jako nehospodárná a neekologická. Řadu možností pak skýtá využití elektřiny a na řadu přicházejí otázky, která z nich je pro daný dům nejvhodnější.

Leckoho při hledání optimální varianty mohly zaujmout působivé reklamy na vytápění pomocí infračervených sálavých panelů, které se na českém trhu vyskytují v mnoha zajímavých technických a designových provedeních. Jejich výrobci nešetří superlativy a ve výčtu pozitiv se objevuje jak zdravotní prospěšnost panelů, tak ekonomická výhodnost i ekologie. Mluví se např. o šedesátiprocentních úsporách za vytápění, ideálním prostředí pro alergiky a rychlou návratností vynaložených nákladů. Na druhé straně hlasy z internetových diskusí a názory odborníků toto nadšení mírně řečeno snižují. Jak je to ale s jejich užitím v obytných prostorách doopravdy?

Starý patent v novém kabátě

Ačkoli se současné designové infrapanely tváří jako poslední výkřik vědy, jde o starší princip i patent. Vznikl v šedesátých letech minulého století a zpočátku byl tento systém využíván pouze pro lékařské účely. Infračerveným topným systémem byly např. osazovány inkubátory pro novorozeňata.
Elektrické sálavé panely mají podobu plochých desek vyrobených z ocelového nebo hliníkového plechu. Zadní strana je tepelně izolována a přední deska je rovnoměrně zahřívána odporově topnou fólií. Na vnitřní účinné straně s topnou fólií je povrch plechu upraven izolačním elektrickým nátěrem. Elektrické sálavé panely se používají jako stropní či jako nástěnné. Stěnové sálavé panely lze použít jako běžná otopná tělesa. Zavěšují se s odstupem od stěny. Stěnové sálavé panely bychom však neměli instalovat proti oknu, neboť sáláním proti okenní ploše zvyšujeme tepelnou ztrátu a zároveň zmenšujeme množství tepla dodávané vytápěné místnosti.

Foto: redwell.grJak panely fungují

Fungování infrapanelů je založeno na bázi neviditelných infračervených (IR) vln, které generuje topný panel. V místnosti pak infračervené paprsky ohřívají pevné předměty a vzduch se ohřívá až zpětně od nich. Konvenční radiátory postupují přesně opačně: nejprve ohřejí vzduch, až poté stěny. Výsledkem je to, že infrapanel ohřeje nábytek a obyvatele místnosti a vzduch nechá chladným. Úspora se pak odvozuje od skutečnosti, že tabulkově znamená 1°C při vytápění úsporu přibližně 5 až 8 % nákladů. Podmínky v takto vytápěném prostoru ale zdaleka nejsou totožné s těmi, jaké panují v klasicky vytápěných místnostech.

Čísla berme s rezervou

S rezervou je třeba brát „převratná“ čísla o uspořené energii. Tepelná pohoda je dána tzv. výslednou teplotou, která je průměrem teploty stěn a vzduchu. Pokud tedy zvýšíte teplotu okolních povrchů, je možné snížit teplotu vzduchu. To, že sálavé vytápění funguje tak, že ohřívá předměty (a lidi) a teprve od nich se ohřívá vzduch vede skutečně k jistým úsporám. Ty však nejsou tak velké, jak prodejci obvykle tvrdí. Pokud snížíme vnitřní tepotu o 1°C, ušetří se zmíněných 5 až 8 % energie. Údaj o šedesátiprocentní úspoře by se ale teoreticky mohl týkat pouze starého nezaizolovaného domu s netěsnými okny, v němž by s teplem hospodařilo nejdražším a nejméně ekonomickým způsobem. V moderní, dobře izolované a těsnící stavbě by takových výsledků infratopení nemohlo dosáhnout, nemluvě o nevýhodách, které výrobci a prodejci příliš nezdůrazňují.

O „infra-stínu“ se moc nemluví

Účinek topení infrapanelem se projevuje podobně jako při osvětlení – působí pouze na povrchy, na něž přímo dopadá. To znamená, že v běžně zařízené místnosti vznikají infa-stíny, v nichž se výhřevný účiněk infrapanelu neprojeví. To může být vzhledem k tomu, že vzduch je o několik stupňů chladnější, docela nepříjemné. Řešením může být rozmístění většího počtu panelů (což ale „poněkud“ eliminuje úspory) nebo jejich umístění na strop. V tom případě ale nezapomeňme, že „stín“ bude např. pod stolem, takže zatímco nám panel bude vyhřívat ramena a temeno hlavy, nohy budeme mít v chladu. Místnost lze po delším používání panelů vyhřát tím, že zvýšíme jejich výkon a ozařované předměty dostatečně ohřejí vzduch. To ovšem jde opět proti předpokladu propagovaných úspor.

Kde infrapanely použít

Infrapanely nacházejí dobré uplatnění jako doplněk jiných topných systémů, zvlášť v prostorách, kde se sice lidé pohybují, které ale nepotřebují být trvale vytopené.  Může jít o sklady, tělocvičny či fitness centra, domácí dílny nebo garáže. Pokud se přistoupí k úvahám o tom, že by infrapanely měly funkci hlavního topného systému, je na místě poradit se s nezávislými odborníky a udělat kalkulaci možností a efektů.

Kam dál?
Energie slunce pomůže s topením
Podlahové topení
There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist