zima

Solární panely a sníh

Vybavit svůj rodinný dům či chalupu solárními panely a efektivně tak využívat sluneční energii, o tom přemýšlí stále více lidí. Se vzrůstajícím zájmem o tuto oblast se množí i otázky ohledně provozu takové soukromé solární elektrárny. Mezi nejčastější dotazy patří i problematika sněhové pokrývky. Vadí solárním panelům sníh? Jakým způsobem je sněhu zbavit? Nemůže je sníh poškodit?

Jak se solární chovají panely pod sněhem?
Se sněhem je nutné v našich zeměpisných šířkách počítat.  Základním faktem je, že v případě úplného zakrytí solárních panelů sněhem klesá jejich výkon. Pokud by byly panely pod sněhem dlouhodobě, ztrácí na střeše svůj smysl.

foto. pixabay.com

Ze zkušeností však vyplývá, že k takové situaci dochází zcela minimálně. Solární panely mají velice hladký povrch. Při umístění na šikmou střechu po nich sníh sklouzne a obnaží alespoň horní část panelu. Když vysvitne slunce, tak poměrně rychle sjede i zbytek sněhu. Solární  panely se totiž při slunečním záření mírně zahřívají a i při zatažené obloze bývá jejich teplota vyšší než venkovní teplota. Sníh se tak na hladké ploše většinou neudrží. K poškození kvalitních panelů sjíždějícím sněhem nedochází.

Ometat či neometat?
Otázkou zůstává, zda panely sněhu zbavovat, či počkat, až sníh roztaje či sjede. Pokud tu možnost máte, je dobré sníh z panelů ometat, ale není to většinou nezbytné, k velkým tepelným ztrátám nedochází, neboť sníh brzy sjede sám. Jiná situace je samozřejmě v místech větších sněhových srážek, například v horských oblastech. V horských oblastech však může sněhová pokrývka dosáhnout až několika metrů a čas od času může být očištění panelů na místě.

Výběr solárních panelů do horských oblastí
Pokud uvažujete o pořízení solárních modulů do horských oblastí, je třeba brát ohled i na odolnost prosti sněhu a větru u jednotlivých panelů. V místech s náročnějšími klimatickými podmínkami je důležitá kvalita panelu. Je vhodné vybírat z renomovaných značek, jako je skandinávský REC Solar, německé značky Solarworld, Sovello a podobně.

Bezpečnost
Z hlediska bezpečnosti je třeba brát v úvahu, že po hladké ploše modulů může snadno sjet větší množství sněhu a svým pádem ze střechy způsobit škodu. Skluz sněhu ze solárních panelů je prudší, než z hrubšího povrchu střechy, ale díky menšímu tření k němu dochází častěji. V oblastech s větším množstvím sněhových srážek není od věci umístit pod panely protisněhové zábrany. Pro usnadnění pohybu po střeše a přístupu k panelům, například při ometání sněhu se doporučuje instalovat na střechu i lávky či žebříky.

Zdroj: Soleg, LindabZATÍM NEBYL VLOŽEN ŽÁDNÝ KOMENTÁŘ, BUĎTE PRVNÍ.

VSTUP DO DISKUZE

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist