výběr digestoře

Výběr digestoře

Chcete-li upéct skvělý koláč nebo mít bezchybně umyté nádobí, bez pomocníků se prostě dnes již neobejdete. Doby, kdy se digestoře skrývaly v kuchyni, aby je nikdo neviděl, jsou dávno pryč. Dnes představují jeden z nejdůležitějších atraktivních spotřebičů v kuchyni. Odsavače par jsou do panelákových bytů instalovány již celé dekády, ale teprve v poslední době se stávají více populární a jsou využívány téměř do všech domácností.

Čím se při výběru digestoře řídit?

Odsavače par osvobodí kuchyň od vyčpělého vzduchu, mastnoty a různých odérů, ale rovněž mohou zásadně promluvit do stylu celé kuchyně. Hlavní význam tedy spočívá v odsávání par ze špatně odvětrávaných kuchyní. Pokud by páry nebyly odvětrávány, můžete v dohledné době bojovat třeba s plísní.  Než se pustíte do nakupování, odpovězte si na tyto otázky. Jak mohu odvést odsávanou páru? Kam digestoř umístím? Jaký výkon odsavače par je dostačující? Jakou požaduji hlučnost odsavače? A nakonec jak má digestoř vypadat?

Tip: podívejte se na moderní designové kuchyně od výrobce Gorenje a jejich řešení umístění digestoří.

foto: pixabay.com

Optimální výkon digestoře se odvíjí od velikosti prostoru.

Výkon digestoře

Výkon digestoře závisí na velikosti prostoru, ze kterého má odvádět výpary. Pokud máte kuchyň spojenou s obývákem, musíte započítat oba pokoje. Platí jednoduché pravidlo, čím větší prostor, tím výkonnější digestoř potřebujete. Správně zvolený odsavač par musí být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 5× za hodinu. Jak tedy spočítat výkon? Objem celého prostoru (šířka×délka×výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím vynásobte výměnou vzduchu za hodinu. Toto číslo je ekvivalentem výkonu motoru digestoře pro pročištění daného prostoru.

Hlučnost

Vždy se dívejte na označení hluku v dBA. Vězte, že pokud na štítku naleznete hlučnost digestoře 40 dBA, tak tyto digestoře představují naprostý luxus. Popravdě každý 1 dBA nahoru, zvyšují hlučnost odsávače.

foto. pixabay.com

V dnešní době jsou na trhu různé druhy digestoří, v různých stylech. Záleží jen na vás, které dáte přednost.

Tip: Při montáži digestoře nad sporák nezapomínejte, že výška umístění má být 65 cm nad varnou plochou. Dodržením této míry zajistíte maximální odvětrání výparů z vaření.

Jaký typ digestoře zvolit?

Na trhu najdete podstavné digestoře, které se instalují pod skříňku či linku, dále ostrůvkové digestoře, jež jsou zavěšené v prostoru na stropě, můžete si vybrat i výsuvné a vestavěné digestoře, které se zabudují do skříně či do linky, pak komínové digestoře a nakonec i lustrové digestoře, které mohou nahradit částečně i osvětlení kuchyně.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist