plyn

Změna dodavatele plynu šetří finance a přináší lepší služby

Uplynulo téměř deset let, kdy Česká republika liberalizovala maloobchodní trh s energiemi. Tato zásadní změna umožňuje domácnostem svobodně měnit dodavatele energií a těžit z konkurenčního boje jednotlivých obchodníků. Změnou dodavatele totiž na energiích výrazně ušetříte.

Důvody, které rozhodují o změně dodavatele plynu

Hlavním důvodem proč odebírat plyn od jiného dodavatele jsou rozdílné ceny. Vždyť, kdo by si nepřál ušetřit?

Výběrem levnějšího dodavatele může zákazník v ročním vyúčtování ušetřit až několik tisíc. Průměrná roční úspora při změně dodavatele plynu na serveru Ušetřeno.cz je 4 564 Kč. U přechodu od obzvlášť nevýhodných dodavatelů činí roční úspory až 8 000 Kč! Výhody pro zákazníky plynou také z nabízených slev a finančních bonusů za přestup.

Zákazníky ke změně zároveň motivuje nespokojenost se současným dodavatelem a nevýhodné smluvní podmínky. Příčinou časté nespokojenosti jsou nevyhovující zákaznické služby a špatná komunikace s dodavatelem. Změna dodavatele plynu ale může přinést nadstandardní služby v podobě nepřetržité asistenční linky nebo přehledného online rozhraní pro sledování měsíčního vyúčtování.

Čím je způsobena rozdílnost cen?

Cenu plyny ovlivňuje cena nakoupené komodity na mezinárodních trzích, cenová politika obchodníků s energiemi a také distributor, který plyn dopraví na odběrná místa klientů. Do konečné ceny, která zahrnuje regulovanou i neregulovanou částku, se ještě připočítává 21% DPH.

Cenu plynu tvoří:

  • cena distribuce (regulovaná část) – cca 25 % ceny
  • cena obchodníků (neregulovaná část) – cca 75 % ceny
  • DPH – 21 % navíc z konečné ceny

Zatímco neregulovanou část může zákazník částečně ovlivnit volbou levnějšího dodavatele plynu, s regulovanou částí nenaděláte nic.

Přeprava plynu na českém trhu se dělí mezi tři distributoryRWE GasNet, E.ON Distribuce a Pražská plynárenská. Tito distributoři se pevně vážou na lokalitu odběrného místa a nelze je měnit. Každý distributor poskytuje přepravu plynu za odlišné, ale regulované ceny. Cenu za distribuci zároveň ovlivňuje reálné množství odebraného plynu.

Dominantní dodavatelé diktují cenu, ale lze s nimi i ušetřit

Mezi největší dodavatele plynu patří ČEZ Prodej, RWE, E.ON Energie, Pražská energetika a Bohemia Energy. Největšími konkurenty jsou zmíněný ČEZ s více než třemi miliony zákazníků a RWE s milionem a půl zákazníků.

Dominantní hráči jsou si dobře vědomi svého silného postavení, kterému přizpůsobují svou obchodní politiku. Plyn od RWE proto patří na trhu k těm dražším. Vedle toho konkurenční plyn od ČEZ v některých případech získáte i o 15 % levněji.

Podrobné srovnání cen plynu všech dodavatelů naleznete v kalkulačce plynu na stránkách Ušetřeno.cz.
There is 1 comment

Add yours
  1. Pavel Souček

    Stručně a jasně, dobrý článek. Je dobře, že došlo k liberalizaci, máme tak aspoň víc možností jak si ovlivnit výdaje. A dobře to tu odhadli, když už tu Bohemia energy napsali pod dominantní dodavatele, poslední dobou jsem zaznamenal několik článků, kde psali, že už snad měli překonat milion zákazníků, tak to už je takový dominant mezi alternativci. Aspoň má kdo šlapat státním podnikům na paty.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist