zabezpečení

Elektronický zabezpečovací systém – EZS

Nyní, v čase dovolených, kdy trávíme více času mimo domov je nasnadě otázka bezpečnosti našeho domova. Nejefektivnější způsob jak ochránit svůj majetek je instalace elektronického zabezpečovacího systému (EZS).

Elektronický zabezpečovací systém chrání objekt před narušením. Nainstalované snímače pohybu, rozbití skla, zámků ve dveřích apod. sledují objekt a v případě narušení spustí minimálně sirénu.

Elektronické zabezpečovací systémy jsou mnohem levnější než se řada lidí domnívá. Pořizovací cena těch jednodušších systémů je srovnatelná např. s cenou elektrospotřebičů, které se v našich domácnostech běžně nachází. Celková cena však bude závislá na individuálních požadavcích majitele nemovitosti.

Klasické prvky EZS jsou navzájem propojeny kabely, oproti tomu bezdrátové systémy mezi sebou komunikují rádiově a snímače jsou napájeny bateriemi. Klasické EZS jsou zpravidla levnější než ty bezdrátové. Oproti tomu instalace bezdrátového systému se obejde bez zbytečného vrtání a sekání, vlastní instalace je velmi rychlá a levná. Takovýto systém je možné nechat do bytu nainstalovat například pouze po dobu dovolené. Klasické systémy vyžadují větší zásahy při  instalaci a hodí se tedy spíše k trvalému užití.

Jaký systém a jaké komponenty zvolíte závisí samozřejmě na vašich individuálních požadavcích na bezpečnost. Alarm může mít různé podoby a formy od složitých zařízení až po ty jednoduché, ale přesto účinné. Samotný alarm může mít podobu zvonku, sirény nebo se například rozsvítí celý dům. Alarm může být nastaven tak, že se automaticky po jedné či dvou minutách vypne. Tento čas je však plně dostačující k tomu, aby zalarmoval policii, bezpečnostní agenturu či sousedy. Komfortnější zabezpečovací systémy také signalizují poplach přes GSM bránu přímo majiteli, případně policii. Většina zlodějů při spuštění alarmu zpanikaří a dále se domu nepokouší dostat.

Jednodušší než vloupání řešit je samozřejmě mu předcházet. Při odchodu z domu lze nastavit zapnutí funkce simulace přítomnosti, kdy se večer náhodně zapne osvětlení, stáhnou se žaluzie apod.

Foto: pixabay.comJaké systémy tedy můžeme využít?

  • Jednodušší systémy reagují například na násilné otevření oken či dveří. Tyto systémy lze ještě doplnit o senzory reagující na zvuk tříštivého skla, jestli-že dojde k rozbití skleněné tabulky, spustí se alarm.
  •  Dům lze vybavit vnějším i vnitřním kamerovým systémem. Videokamery mohou být umístěny kdekoliv v okolí a uvnitř domu, nebo pouze na místech, kde je hrozba potencionálního nebezpečí vyšší, např. u dveří, oken či prosklených ploch.
  • Kamery mohou okolí monitorovat 24 hodin denně 7 dní v týdnu, nebo je možné využít systémy, které spustí nahrávání v případě, že senzory zachytí nějaký pohyb. V případě venkovních senzorů pak mohou přímo spustit alarm, nebo lze využít nasimulování vaší přítomnosti.
  • Kamerové systémy lze také většinou propojit s jakýmkoliv počítačem, takže můžete sledovat co se během vaší nepřítomnosti v domě děje.
  • Zabezpečovací systém může také poskytovat informace o přítomnosti a pohybu osob v jednotlivých místnostech



There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist