ssolar

Solární systém – alternativní zdroj v praxi

Příroda pracuje se sluneční energií už po tisíciletí. Pomocí moderních technických zařízení dokážeme dopadající energii využívat i v domácnostech a průmyslových objektech. Solární systémy tak mohou být určeny pro přípravu teplé vody i podporovat vytápění, jsou ideální jako alternativní zdroj.

V České republice je průměrná intenzita slunečního záření odhadována na 950 – 1340 kW/m2 za rok, její poloha je tedy vhodná pro využití tohoto druhu energie. K efektivnímu využití sluneční energie se doporučuje splnění několika podmínek. Především musí být konstrukce dostatečně pevná, aby spolehlivě odolávala všem přírodním vlivům (vítr, krupobití, sníh). Kolektor by měl být co nejblíže místu spotřeby ohřáté vody z důvodu omezení tepelných ztrát v rozvodném potrubí. Přívodní potrubí pak musí být opatřena speciální tepelnou izolací pro solární systémy.

Nejvhodnější je natočení kolektorů směrem k jihu nebo jihozápadu. Tak se nejlépe využije intenzita slunečního záření. V případě ideálního sklonu dopadá sluneční záření kolmo na jeho plochu. Optimální odklon kolektoru od vodorovné roviny pro celoroční užívání je přibližně 40°. Pro sezónní systémy v letním provozu je vhodné volit úhel odklonu menší. Příkladem mohou být instalované sestavy se solárními kolektory TopSon.

Již při instalaci dvou slunečních kolektorů pokryjete náklady na ohřev vody až z 65 %. Návratnost investice je závislá podle spotřeby vody a také typu a ceny energie, která byla původně pro ohřev vody využívána. Nezanedbatelná je i úspora paliv a snížení emisí CO2. Jelikož je životnost kolektorů počítána na cca 25 – 30 let a za sluneční energii nemusíte nikomu platit, investice do solárních systémů se určitě vyplatí. Přechodem na obnovitelné zdroje a energeticky úsporné technologie přispíváte k zachování životního prostředí pro příští generace.

Schéma solárního systému pro přípravu teplé vody, který přináší úsporu nákladů až 65 % na přípravu teplé vody: solární sestava TopSon se solárním zásobníkem SEM-2, dle volby solárního modulu je možné i rozšíření o bazénový ohřev. Solární systém je ideální doplnit kondenzačním kotlem, což přináší až 20 % úspor nákladů na vytápění.

Více na www.kkh.cz

Kam dál?
Solární systémy
Alternativní zdroje energie
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist