kamera-4

Elektronika ochrání dům

Bezpečnost domu před nezvanými hosty, ale i před mimořádnými událostmi nebo haváriemi patří neoddělitelně k požadavkům na moderní a komfortní bydlení. Spoléhat přitom jen na hlídacího psa už dávno nestačí.

Významné slovo k zabezpečení staveb během posledních desetiletí řekla elektronika. Tzv. inteligentní elektronické systémy zapojené do řízení bytu či domu sdružují řadu funkcí a  bezpečnost patří k těm základním.

Vyspělé elektronické zabezpečovací systémy se zdaleka neomezují na klasický alarm a dokáží uhlídat jak vnitřní prostory domu, tak blízké i vzdálenější okolí stavby. Umožňuje to jednak zapojení citlivých čidel různého typu, jednak propojení údajů, které získají v centrální řídicí jednotce. Ta umožňuje předávání alarmujících dat nejen do centrály, ale do vzdálených míst – má k nim pak přístup majitelem domu prostřednictvím internetu nebo GSM anebo ostraha u pultem centrální ochrany.

Foto: FreeImages.comKamery pro každý dům

To, co se děje v domě nebo na pozemku v jeho okolí lze sledovat různými detektory a zařízeními. Jedním z nejběžnějších jsou pasivní infračervené detektory pohybu, které na základě analýzy teploty evidují přítomnost člověka. V interiéru nacházejí uplatnění také detektory tříštění skla, které zalarmují systém při rozpoznání akustického tlaku a následného charakteristického zvuku rozbíjeného skla. Kromě sledování nežádoucí lidské přítomnosti ale elektronika dokáže sledovat i přítomnost vody, požár, unik plynu apod.

Rozšíření a také cenová dostupnost optických zařízení vedla k velkému rozšíření kamerových systémů, které se stále častěji uplatňují při ochraně rodinných domů i interiérů. Na rozdíl od uvedených jednodušších čidel kamery umožňují detailnější sledování prostoru a navíc mají možnost ukládání získaných dat.

S použitím kamerového systému ochrany tak lze provozovat nepřetržitou kontrolu vnitřních i vnějších prostorů. Jak už označení napovídá,základem systému jsou kamery. K nim ale náleží  hardwarové vybavení (hard disk, monitor) a potřebný software, který se získanými obrazovými informacemi dokáže efektivně pracovat. Z digitálního videorekordéru lze navíc pořizovat a ukládat záznamy na hard disk, z nějž se dá poté jednoduše přenést na jakékoli zařízení USB flash a přehrát v počítači. Majitel nebo ostraha má navíc možnost obraz díky připojení k internetu v reálném čase sledovat na dálku.

O kvalitě rozhodne kamera

Na úroveň systému má primárně vliv kvalita použitých kamer. Při výběru je třeba najít optimální poměr výkon-cena, u kamer stále jde o poměrně nákladné zařízení, je ale současně dobré vybrat pro daný účel optimální typ kamery – zvážit například, jestli se pro sledování prostoru před garáží vyplatí pořizovat kameru s zoomem a dalšími vychytávkami, které zařízení prodraží.

Vychytávek je řada

Nejlevněji vyjde kamera s pevným zabudovaným objektivem určená pro provoz za denního světla. Pro noční sledování se nabízí možnost vyspělejších typů statických kamer, ty navíc disponují infračerveným přísvitem nebo nočním viděním a pro kvalitní „obraz“ jim stačí i měsíční svit. Úroveň kamer vylepší užití zoomu, je pak možné v prostoru uplatnit přiblížení a oddálení a kamera navíc sama zaostřuje. Maximum možností pak poskytuje kombinace kamery se zoomem s otočným mechanismem.

Pro výběr kamer je také důležité, zda budou umístěny ve venkovním prostředí, anebo budou sloužit v interiérech. Konstrukce kamer určených do vnitřního prostředí by měla splňovat požadavek minimálních rozměrů a nemusejí být přitom příliš odolné vůči vlhkosti nebo extrémním teplotám. Venkovní kamery by se naopak měly vyznačovat především pevným obalem a odolností vůči povětrnostním podmínkám, některé kamery mají dokonce samostatné vyhřívání.

Kam dál?
Elektronický zabezpečovací systém
Můj dům dělá, co chci
There are 9 comments

Add yours
  1. Michala Přikrylová

    Docela nad nějakým opatřením uvažuji, protože jsme hodně na cestách, ale přemýšlím jestli je lepší zvolit kamerový systém nebo detektor pohybu. Nějaké zkušenosti a rady ? 🙂


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist