kuchyn

Domácí bar a Mojito

O tom, že obliba domácích barů stále stoupá není pochyb. Úzký pracovní pult, otevřený pohled do kuchyně a barové židličky… variant je nepřeberné množství!

Ta tam je doba, kdy byla kuchyň striktně oddělená od ostatních místností bytu. Současným trendem je spojit kuchyňský pracovní kout s jídelnou a obývacím pokojem. Toto řešení v sobě samozřejmě skrývá řadu plus i minus.

Zastánci klasických oddělených kuchyní argumentují „zápachem“ neoddělitelně spojeným s vařením – tomu však lze předejít kvalitním odsavačem par. A co nepořádek? Musíte mít kuchyň stále naklizenou, neboť absence zdi či příčky dovolí každé návštěvě nakouknout do kuchyňského koutu – v dnešní době moderních spotřebičů a pomocníků v domácnosti ani toto již není pádným argumentem.

Naopak právě kuchyň alespoň částečně spojená s obytnou částí se ukázala jako velké plus. Možná to paradoxně ocení muži. Však to všichni znáte, ty neustálé ženské lamentace nad tím, že jsme neustále zavřené v kuchyni abychom uspokojily mlsné jazýčky celé rodiny. Po pracném vyváření ještě mytí nádobí a nezbytný úklid… Potvrdilo se mi, že v rodinách, kde je kuchyň spojená s obývákem toto dohadování a naříkání odpadá. Žena je totiž i při práci v neustálém kontaktu s manželem, dětmi či přáteli, kteří jsou pozváni na skleničku či dobrou večeři. No, zhodnoťte sami… nemá to opravdu něco do sebe?

Domácí bar

Aby byl kuchyňský kout přeci jenom částečně oddělen od ostatních prostor je ideální jako předěl použít praktický domácí bar. Úzký pult lze využít například při přípravě pokrmů, pod něj lze vkusně schovat multifunkční skříňku a samozřejmě nesmíme zapomenout na barové židličky.

Ty se zdají být na první pohled vysokým a velmi vratkým kusem nábytku. Nejsou samozřejmě určeny pro dlouhodobější vysedávání – asi těžko byste si u tohoto druhu posezení vychutnali romantickou večeři či nedělní oběd. Ideálními jsou právě na poklábosení u kafe s kamarádkou či sklenku vína podanou známým před naservírováním pokrmu.

Foto: JayMarti, pixabay.com

Před nákupem je vhodné barovou židli na vlastní „pozadí“ vyzkoušet.

Barové židle

Barová židle by měla být přizpůsobená velikosti barového pultu. U vyšších pultů by u ní rozhodně neměla chybět opora pro nohy. Sedák by měl být umístěn zhruba o dvacet centimetrů níže, než je samotný pult. Židle by měla být každopádně pohodlná. Sezení na barové stoličce je totiž o poznání namáhavější než na klasické židli. Barová stolička by neměla bránit a překážet běžnému provozu. vysoké nohy umožňují vstávání a sesedání bez toho, abyste židli odsouvali.

Co se týče barev, materiálů a celkového provedení – tak zde se meze fantazii nekladou. Lze tak vybírat z konstrukcí z hliníku či oceli, kde sedáky bývají většinou zhotoveny ze dřeva nebo plastu s nízkým opěrátkem. Velmi rafinovaně pak působí židle z mořené ohýbané překližky, celodřevěné, ratanové či bambusové. Hitovku pak tvoří plast. Můžete si také vybírat ze židlí s různobarevným polstrováním, které lze sladit s jídelními židlemi, sedací soupravou či bytovým textilem. Základem však zůstává lehkost, stabilita a pevnost. Na první pohled možná ne tak zřejmě, ale z pohledu stabilnosti bude tzv. trojnožka praktičtější.

Před samotným nákupem, je dobré si na vybrané barové židličce chvíli posedět. Neboť zde platí,že nábytek je vybírán zcela jinou částí těla než hlavou…

Na samotný závěr vám přinášíme tip v podobě osvěžujícího alkoholického nápoje zvaného MOJITO. Zkuste jím doma uvítat příchozí hosty…

Foto: vampy24, pixabay.com

Příprava mojita není složitá, v letních dnech tento svěží nápoj přijde k chuti. Lze připravit i nealkoholickou variantu.

MOJITO

4cl světlého rumu
2cl šťávy z limetek
1 kávová lžička cukru
soda na dolití
několik kostek ledu
plátek limetky na ozdobu
několik lístků čerstvé máty peprné na ozdobu

postup:
Lístky máty peprné (jeden necháme na ozdobu sklenice) rozmačkáme spolu s cukrem. Přidáme rum a limetkovou šťávu. Směs nalijeme do dobře vychlazené sklenice, zasypeme ledem a doplníme sodou. Na ozdobení použijeme zbylý lístek máty a plátek limetky.

Na zdraví!!!
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist