elektřina zdražuje

Elektřina zdražuje. Kolik si připlatíme?

Většina majitelů domácností je každý rok v očekávání toho, jaké budou nové ceny za elektřinu v nadcházejícím období. Zda dojde ke stagnaci cen nebo se mají obávat nepříjemného zdražování. Letošní rok, respektive ten loňský na sebe už mnohé prozradil.

Konkrétně datum 24. listopadu 2017, kdy byla radou Energetického regulačního úřadu navýšena cena za regulovatelnou složku elektřiny. To je ta část, jíž nemohou ovlivňovat žádní dodavatelé, ale pouze ERÚ. Konkrétně došlo ke zvýšení ceny o 2,5 %, na což samozřejmě postupně zareagovaly jednotlivé společnosti poskytující elektřinu do domácností.

Kde proběhlo první zdražení?

Jestliže po nás chcete konkrétní čísla, dáme vám je. Většina společností už upravila své ceníky pro leden 2018, respektive pro nadcházející rok. Na toto zdražení pravděpodobně nejvčasněji zareagovala firma E.ON, u níž se cena elektřiny zvedla také díky zvyšujícím se nákladům na energetické burze. Konkrétně jde o zdražení o cca 6 % oproti předchozím ceníkovým hodnotám.

K podobnému kroku se připravuje nebo ho už provedla i spousta dalších poskytovatelů elektřinu. Je však pravdou, že se mezi nimi nachází pár těch, kteří vyčkávají, jak se ceny budou hýbat v budoucnu. Není tedy žádnou výjimkou, že se ceny elektřiny ještě změní.

Víte, jak ušetřit za elektřinu?

Ať už se nám to líbí či ne, elektřina zdražuje, o tom není žádných pochyb. Je ale pouze na zákaznících, jak naloží s takovou informací. Ze zákona máte určitě možnost odstoupit od smlouvy se současným dodavatelem, a to právě na základě oficiálního oznámení o zdražení elektřiny. Takže se nabízí varianta přechodu k poskytovateli, který s novými cenami ještě tolik nemanipuloval a nabídne vám lepší podmínky.

Nebo se můžete zamyslet i nad svou dosavadní spotřebou elektřiny v domácnosti. Řadou nejrůznějších kroků totiž snížíte spotřebu v řádu několika jednotek až desítek procent, což se samozřejmě promítá do celkových finančních nákladů.

  • Začněte používat energeticky úsporné zdroje světla.
  • Vyměňte staré elektrospotřebiče s přehnanou spotřebou za ty nové označované energetickým štítkem A, A+, A++, A+++.
  • Změňte své návyky s používáním elektrospotřebičů v ideální dobu, například v nízké sazbě.

Ano, tohle všechno se postará o to, že můžete ušetřit za elektřinu, a to nemalou částku. Podle vaší celkové spotřeby se úspory mohou pohybovat v řádu tisíců korun za rok. A to je velice příjemný bonus i přesto, že došlo k nežádoucímu zdražení elektřiny. Neváhejte a popasujte se s novými ceníky po svém.
There is 1 comment

Add yours
  1. Elektřikář

    Skutečnou úsporu na elektřině vám může přinést srovnání ceny od různých dodavatelů a aktuální cenu elektřiny. Doporučuji vyzkoušet nějaký srovnávač dodavatelů energií.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist