faktura za plyn a elektřinu

Jak se vyznat ve fakturách za elektřinu a plyn?

Celkové vyúčtování za elektřinu a plyn chodí každému majiteli nemovitosti jednou za rok. V závislosti na uzavřené smlouvě a konkrétním dodavateli jde o trochu odlišné lhůty doručení. Obvykle je to ale ke konci roku nebo po skončení topné sezóny.

Tyto faktury představují takový komplexní sumář vašich nákladů v minulém roce. Pro některé z vás však může být obtížné vyznat se v jednotlivých listinách. Někdo kromě výsledného doplatku či přeplatku nerozluští nic dalšího.

Jestliže chcete mít povědomí o tom, jaká je vaše skutečná spotřeba elektřiny a plynu do toho nejmenšího detailu, přinášíme vám praktický návod. Podrobněji se budeme věnovat jednotlivým fakturám a naučíme vás v nich číst.

Faktura elektřiny od A až do Z

Při rozbalení celkového ročního vyúčtování na elektřinu si každý povšimne minimálně základních informací. Těmi jsou fakturační údaje o subjektu, jež vám poskytuje elektřinu a o vás, jako o odběrateli. Budete-li na vyúčtování pokračovat od shora směrem dolů, všimnete si fakturované částky.

Tento odstavec vám prozrazuje celkovou spotřebovanou elektřinu v daném časovém období, včetně rozpisu v nízkém a vysokém tarifu. Tyto položky jsou obvykle označovány zkratkou NV a VT. Vedle počátečního stavu je uveden i ten konečný, včetně spotřeby.

Následuje část zaměřená na finanční vyúčtování, kde se dozvíte celkové náklady. Faktura za elektřinu obsahuje mimo jiné výši uhrazených záloh, stav účtu, haléřové zaokrouhlení a výši přeplatku či doplatku.

Ve spodní části se dozvíte, jakým způsobem vzniklý přeplatek uhradit, což bývá bezhotovostním převodem na bankovní účet dodavatele. Nechybí ani zmínka o výpočtu výše nových záloh, které vás čekají od dalšího měsíce.

Faktura plynu od A až do Z

Ani vyúčtování plynu pro vás nemusí být žádnou španělskou vesnicí. Přeskočíte-li fakturační údaje a informace o tom, že vám bylo vystaveno vyúčtování za sdružené služby od konkrétního poskytovatele, přesunete se k úvodní rekapitulaci zúčtovacího období. Tam se většinou dozvíte počáteční stav měřidla, konečný stav měřidla a dodané množství. Obvykle to bývá jak v „m3“, tak v „kW“.

Následuje vyúčtování za plyn v podobě plateb. To samé uvedené výše jen přepočítané na finanční náklady s výsledkem doplatku či přeplatku.

Jestliže se chcete dozvědět více o uhrazených zálohách, stačí se začíst do následujícího odstavečku, kde naleznete vše včetně přesných datumů přijetí. Fakturu za plyn pak završuje celkový souhrn spotřeby a nákladů, jehož součástí je i zmínka o výši budoucích záloh.

Pakliže nesouhlasíte s nějakým údajem uvedeným na vyúčtování za plyn či elektřinu, neváhejte ihned kontaktovat svého dodavatele příslušné komodity.
There is 1 comment

Add yours
  1. Aneta Petráňová

    Joo to je třeba náš případ, naši letos vyúčtování dostali někdy začátkem března a u nás se teprve před 14dny dělal odečet plynu, takže si ještě chvilku počkáme. Jinak s vyúčtování co máme Bohemku jsme nikdy problém neměli, přehledný je a částku vždycky najdem, tak víc se v tom nerýpem. 


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist