5 kroků k výběru kvalitního jídelního stolu a židlí

5 kroků k výběru kvalitního jídelního stolu a židlí

Zvažujete pořízení a koupi nového jídelního stolu a židlí do domácnosti? Výběr těch správných se možná může zdát náročným, ale nemusíte se obávat. V našem článku vám poradíme, jaký jídelní stůl a židle pro běžné použití zvolit a co všechno byste při výběru měli zvážit. Projděte si s námi 5 jednoduchých kroků, které vám výběr a rozhodování usnadní.

Co zvážit při výběru stolu a židlí do domácnosti?

  1. Na velikosti záleží

Při výběru stolu a židlí bude jednom z prvních faktorů, které výrazně ovlivní finální výběr velikost. Zvolte takový stůl a židle, které budou vyhovovat prostoru – jídelně nebo kuchyni, kde bude jídelní stůl se židlemi umístěný. Do malé kuchyně nebo jídelny vybírejte spíše menší stůl a například skládací židle, které nebudou v prostoru na obtíž. Výhodou je také volba rozkládacího stolu, který jednou za čas, pokud se sejde větší společnost, můžete pohodlně rozložit a plochu stolování během chvilky zvětšit. Kolem jídelního stolu by vždy měl být dostatečný prostor zaručující pohodlné usedání a vstávání. To znamená, že by stůl měl být od stěn a dalšího nábytku vzdálený alespoň 60 centimetrů. Pokud zvolíte židle s područkami, pak je vhodný prostor alespoň 70 centimetrů. Určitě také zvažte, aby byl dostatek prostoru na servírování a další aktivity kolem stolu. Zároveň při výběru zohledněte počet osob, které budou u stolu pravidelně sedat.

kulatý stůl do jídelny se židlemi

Zvolte takovou velikost jídelního stolu, aby se k němu dalo pohodlně sednout a vstát. Prostor kolem stolu by měl být minimálně 60 centimetrů.

  1. Co od stolu a židlí očekáváte?

Možná se vám tato otázka zdá trochu zvláštní, ale i toto je třeba zohlednit. Ano, nejspíše si řeknete, co jiného bychom u jídelního stolu dělali než jedli? Doba však ukazuje, že jídelní stůl v řadě domácností slouží zároveň jako stůl pracovní. I to je důležité zohlednit a to zejména při výběru židlí. Ty by měly být opravdu pohodlné, a pokud jídelní stůl a židli budete využívat i jako pracovní stůl, pak by alespoň ta židle, na které strávíte opravdu hodně času během svých pracovních povinností, měla splňovat také ergonomické požadavky. Ty vám zaručí, že během sezení budou zejména vaše záda mít dostatečné pohodlí.

pohodlné jídelní židle a stůl

Jídelní stůl by měl být dostatečně prostorný a židle pohodlné.

  1. Zaměřte se na vzhled stolu a židlí

Vybírejte takový jídelní stůl a židle, aby se hodily k ostatnímu nábytku a vhodně doplňovaly interiér místnosti. Můžete zvolit takový stůl a židle, které budou ladit s ostatním nábytkem. Nebo naopak vsaďte na netradičnost a vyberte takové kusy, které vytvoří zajímavý a nevšední kontrast k ostatnímu zařízení.  Se vzhledem také úzce souvisí volba materiálu, ze kterého bude stůl a židle vyrobený.

  1. Kvalita je důležitá

Jídelní stůl a židle jsou zpravidla takovými kusy nábytku od kterých očekáváme, že nám budou sloužit dlouhou dobu. Zejména u jídelních židlí se pak vyplatí investovat do opravdu kvalitního nábytku. Trvanlivost a zejména pohodlí by neměly v tomto případě zůstávat stranou.

jídelní stůl a židle kvalita

Výběr jídelního stolu a židlí by měl splňovat vaše požadavky na kvalitu a pohodlí.

  1. Cenová dostupnost jídelního stolu a židlí

Cena určitě bude jedním z rozhodujících faktorů ovlivňujících koupi nábytku. Při výběru stolu a židlí bývá často výhodnější kupovat celou sestavu jako celek. Zde bývá cena zpravidla příznivější než při koupi samostatného stolu a židlí zvlášť. Rozhodně by ale neměla převážit cena nad kvalitou a trvanlivostí.

Rada na závěr

Před koupí si vždy stůl a židle vyzkoušejte na živo. Podívejte se na ně v reálu v kamenném obchodě a židle si určitě vyzkoušejte. Prostě se na ně posaďte a zjistěte, zda se vám na nich pohodlně sedí. Zda odpovídají vašim představám o vzhledu a kvalitě provedení.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist