drtic

Drtiče odpadu

Zbytky jídel a potravin velmi rychle podléhají zkáze – hnijí, plesniví, zapáchají… V mnoha domácnostech je pak každodenní vynášení odpadků předmětem sporů a rozepří. S přeplněným a zapáchajícím košem se jednoduše nikomu nechce.

Pojďme se tedy blíže podívat na to, jak je to s oním praktickým pomocníkem v kuchyni, který nás jednoduše zbaví veškerého odpadu organického původu. Tento malý pomocník, který je však v českých kuchyních spíše ojedinělý nám pomáhá zbavit se většiny odpadu vznikajícího při přípravě jídel. Jedná se vlastně o vestavěný spotřebič ve dřezu. Lze jej nainstalovat do nově pořizované i starší kuchyně.

Instalace drtiče odpadu

Drtič se upíná přímo pod hrdlem na výtokový otvor dřezu do míst, kde se běžně nachází sifon. Domácí drtiče jsou konstruovány na průměr odpadního potrubí o šířce 40mm a více, nemusíte mít strach, že když se rozhodnete pro jeho koupi nebude velikost odpadu vyhovovat. Jediné omezení by mohla představovat velikost otvoru ve dřezu. Ten musí být standardně větší než 90 popřípadě 60 mm. U novějších, kvalitních nerezových dřezů jej lze pomocí speciálních přípravků zvětšit. Jestli-že máte v kuchyni starší dřez, dřez smaltovaný, keramický nebo s příliš slabým plechem, pak bude ke správné instalaci drtiče nutné zakoupit i nový dřez. Je také důležité, aby byl dřez správně usazený a upevněný. V opačném případě by spuštění drtiče mohlo vyvolat vibrace a zvýšenou hlučnost přístroje. Také jeho ovládání je velmi jednoduché. Nejpoužívanější variantou je ovládání pneu – tedy tlačítkem umístěným přímo na volné ploše dřezu, popřípadě pracovní desky. Toto ovládání je také nejbezpečnější! Další variantou je napojení drtiče přímo do zásuvky nebo el. krabice umístěné pod dřezem. Drtič je pak ovládán standardním vypínačem umístěným v blízkosti dřezu. Tuto variantu je však nutné předem naplánovat ještě před montáží kuchyňské linky. Alternativní variantou je také použití dálkového bezdrátového spínače.

Jak drtič odpadu pracuje?

Pokud chceme začít drtit odpad, stačí pustit studenou vodu a zmáčknout spínač. Drtič pracuje zcela sám. Během drcení je tekoucí studená voda nezbytná. Způsobuje ztuhnutí tuku a jeho následné nabalení na ostatní nadrcené částečky, čímž se zabrání usazování mastnoty na stěnách drtiče a v odpadním potrubí. Studená voda současně ochlazuje motor drtiče. Drtič není nutné zapínat při mytí nádobí, kdy funguje pouze jako sifon. Nádobí můžeme bez obav mýt v horké vodě se saponáty, drtič se nepoškodí, protože je vyroben z odolného materiálu. Uvnitř také nejsou žádné ostré nože nebo čepele, nýbrž tupé drtící segmenty.

Co lze v kuchyňském drtiči drtit?

Veškeré potravinové odpady a zbytky organického původu. Jednoduše je vhodíte do dřezu a postupně stěrkou shrnujete do výlevky a komory drtiče. Odpad je zde rozmělněn na malé částečky, které pak vychází společně s vodou odpadovou trubkou do kanalizace. Nemusíte se tedy bát drtit zbytky zeleniny, ovoce – včetně pecek, slupky, maso, rybí či kuřecí kosti, vaječné skořápky, nedojedené jídlo, zbytky pečiva, těstovin či rýže, čajové sáčky, kávové filtry, papírové ubrousky aj.

Co však do drtiče nepatří je sklo, kov, kameny, provázky, igelity, plasty a podobně. I při velkém  množství zbytků se nemusíte bát, že byste drtič přehltili. Má v sobě totiž termopojistku, která na základě signalizace přetížení drtič automaticky vypne. V takovém případě přístroj vypneme a počkáme několik minut. Poté jej můžeme znovu zapnout a pokračovat v drcení.

Neškodí drtiče životnímu prostředí?

Právě naopak. Díky tomu, že z domácností odchází malé částečky potravinového odpadu je jejich rozklad v úpravnách vod, septikových nádržích nebo v přírodě mnohem snazší a rychlejší. Na miniaturní částečky rozdrcený odpad se v čistírnách vod lépe rozkládá. Je také snížen výskyt hlodavců v kanalizacích – malé částečky nejdou jednoduše uchopit a ohlodávat. Drcení potravin je tedy nanejvýš hygienické, ale také ekologické!

Výběr kuchyňského drtiče odpadu

Drtiče bychom neměli vybírat pouze podle ceny. Hlavním kritériem výběru je materiál, z nějž je drtič vyroben. Standardní typy drtičů mají antikorozní úpravu a základní prvky z nerezu, ty luxusní mají celý drtící systém z nerezového materiálu. Právě zkorodování materiálu je jednou z nejčastějších příčin selhání všech starších typů drtičů odpadu. Měli bychom také přihlédnout k tomu jaké množství odpadu domácnost vyprodukuje. To lze jednoduše odvodit podle počtu jejích členů a podle toho spotřebič vybírat. Drtiče mají obvykle motory s příkonem 370 až 750 W. Optimální počet otáček za minutu je kolem 2500 (někteří výrobci jich ale uvádějí i podstatně méně od 1400 do 1725 otáček za minutu). Vhodná je také nainstalovaná tepelná pojistka, která chrání spotřebič a zajišťuje jeho dlouhou životnost. Spotřeba elektrické energie je za měsíc asi stejná jako spotřeba klasické sto wattové žárovky za hodinu. Ceny těchto spotřebičů se pohybují od 7 000 do 50 000 Kč podle typu a výrobce.

DOPORUČENÍ:

Spotřebič by měl mít atest národních úřadů! Drtič odpadu ušetří vaše peníze i váš čas a udržuje odpadní potrubí v čistotě.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist