kuchyn

Co dělá kuchyň kuchyní

Při vstupu do jakékoliv kuchyně nás zřejmě na první pohled upoutá její barva, prostorové provedení a celkový design. To, co se na vzhledu každé však podílí nejvíce jsou dvířka.

Při koupi nové kuchyně klademe na funkčnost a vzhled skříněk největší důraz. To, jak skříňky vypadají a jsou rozmístěny totiž dodává kuchyni ten pravý ráz a šmrnc. Samozřejmě nesmíme zapomenout na pracovní desku, která by měla se skříňkami maximálně ladit.

Naopak jestli-že se nám naše stávající kuchyně nelíbí a toužíme po změně, je právě výměna skříňových dvířek tou nejjednodušší a zpravidla i nejlevnější cestou. Materiálů a provedení je v současné době na našem trhu velké množství. Jestli-že zvolíte klasická otevírací dvířka nabízí se zde dřevo, dýha, lak, fólie či sklo. Pro malé kuchyňské kouty jsou pak ideální namísto klasických dvířek kovové žaluzie, popřípadě klopny.

Pojďme se tedy podívat na to, jaké výhody či nevýhody má ten který materiál.

Kuchyň ve znamení dřeva

Dřevo je přírodní velmi odolný a trvanlivý materiál vyznačující se vysokou životností. Do vaší kuchyně vnese nádech luxusu, útulnosti a navodí pocit tepla. Pro dvířka lze zvolit nejrůznější druhy dřeva, velmi módní je dnes třešňové dřevo. Jednotlivé typy se potom liší vzhledem a náročností zpracování, od čehož se samozřejmě odvíjí i cena. Nová dřevěná dvířka vám na zakázku zhotoví prakticky každý zručný truhlář. Jistou nevýhodou dřeva je jeho náchylnost k poškrábání, proto jestli-že patříte mezi razantnější kuchtíky nebo máte doma neposedné dítko, zvažte zda by nebylo lepší zvolit nějakou jinou alternativu.

Dýhovaná kuchyňská dvířka

Dýha – tento materiál bývá často nedoceněný a velmi podceňovaný. Přitom se s ním v našich kuchyních setkáváme již bezmála třicet let. Jde o velmi levnou imitaci masivu. Proto si je zpravidla může dovolit i domácnost s průměrnými příjmy. Dýhovaná dvířka dokáží vytvořit stejně příjemnou a útulnou atmosféru jako dřevo a přitom nejsou tak náchylná k mechanickému poškození. Při pravidelné péči si také tento materiál dlouho zachová svou původní krásu.

Foto: Flickr.com (Jribadeyra)Lakovaná kuchyňská dvířka

Tento typ dvířek je vyráběn z dřevovláknité desky opatřené neblednoucím základním nátěrem a barevným vrchním lakem. Jsou velmi praktická a snadno se udržují. Pořízení takovýchto dvířek bude i tou nejekonomičtější volbou. Jistě také znáte nevzhledná kovová dvířka starších panelákových kuchyní – s těmi dokáže nový nástřik hotové divy. Tuto práci byste však raději měli přenechat odborníkovi a dvířka donést do některé z lakoven. Neodborně provedený nátěr by místo „nového kabátku“ mohl napáchat spíše škodu!

Kuchyňská dvířka a fólie s vysokým leskem

Fólie dokáže prosvětlit i tmavší a ponurou kuchyň. Dodá jí nezaměnitelný lesk, styl a eleganci. Velmi vhodná je volba tohoto typu dvířek do moderních interiérů. Skvěle se doplňuje s oblíbeným nerezem a sklem. Nevýhodou je však náročnější údržba, na tomto povrchu se ihned objevují otlačky prstů…

Skleněná kuchyňská dvířka

Sklo – materiál do každého interiéru, nejen kuchyně, vnese pocit otevřenosti a vzdušnosti. Dvířka mající alespoň částečnou skleněnou výplň působí velmi efektním a odlehčeným dojmem. Sklo lze kombinovat s nejrůznějšími styly – tradičními počínaje, moderními konče. Nemusí také zůstat u čirého jednobarevného skla. Nabízí se zde celá řada tónovaných a různě vzorovaných materiálů. Také nemusíte mít strach z křehkosti materiálu, v kuchyních se používají skla tvrzená, která jsou odolná vůči rozbití.

Vybrali jste ten pravý materiál, který by svědčil vaší kuchyni? Pevně doufám, že ano. Ti z vás, kteří by svou kuchyň tak rádi vyměnili a zmodernizovali, ale bohužel na razantnější zásah v rodinném rozpočtu stále nezbývá nezoufejte. Pokuste se zamyslet nad tím, zda by nešlo provést změnu alespoň v kuchyňských doplňcích. Pořiďte si nové barevné utěrky a výměnu starší kuchyně za novou začněte třeba tím nejlevnějším řešením v podobě nových úchytek.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist