podzimní úklid

Devět tipů pro podzimní úklid zahrady

Před přípravou zahrady na zimu ji nezapomeňte uklidit. Poslední teplé dni babího léta jsou jako stvořeny pro práci na zahradě. Přinášíme vám tipy, jak snadno zvládnout podzimní úklid.

  1. Shrabejte spadané listí

Snažte se listy shrabovat pravidelně, aby se pod nimi nevytvořila plíseň. Ta by mohla trávník poškodit, a na jaře byste nalezli trávu plnou lysých a plesnivějících míst. Použít můžete hrábě, vysavače nebo fukary.

  1. Ostříhejte živý plot

Tato práce je vhodná na konec října. Ideální je živý plot dobře zalít a přikrýt kořeny stromů kůrou. Ochráníte tím půdu před mrazy a zároveň zabráníte růstu plevele.

stříhání plotu

Na podzim nastává ideální doba na střih živého plotu. (Foto: Hornbach)

  1. Posekejte trávník

Nepodceňujte přípravu trávníku na podzim a zimu. Koncem října nebo začátkem listopadu jej naposled posekejte, ale trávu nechte o trochu vyšší.  Před zimou byste měli trávníku věnovat speciální péči. Pokud je přelitý, což se může stát v případě automatického zavlažování, posekejte jej do výšky maximálně 5 cm. Provzdušněte jej vertikutátorem, jež trávu pročeše a zbaví hub. Naopak, vysušený trávník posekejte do výšky maximálně 6 cm a na provzdušnění použijte vertikutační hrábě, které odstraní uschlou trávu. V rámci podzimní péče lze trávník postříkat proti zimním plísním a na přilepšenou jej můžete poprášit trochou kompostu. Dělejte to vždy přes síto, ať nemáte na zahradě nevzhledné velké kusy.

trávník před zimou

Poslední teplé dny jsou ideální čas na péči o trávník před zimou. (Foto: Hornbach)

  1. Ostříhejte růže

Předtím, než přijde zima, nezapomeňte růže a jejich výhonky zastřihnout. Keříkové růže zkraťte pomocí speciálních nůžek. Odstraňte všechny výhonky, jež nejsou zdravé, nebo jsou zlomené či jinak poškozené. Zimu nepřežijí a rostlinu jen oslabí. Po zastřihnutí zakryjte výhonky zeminou až do výšky 15–20 cm. Nepoužívejte půdu z okolí růžového keře, abyste náhodou nepoškodili kořeny. Na přikrytí je vhodný i kompost. Na povrch půdy poklaďte větvičky smrku nebo jedle. Zabráníte tak zamrznutí keřů. U stromečkových růží dbejte na jejich zabalení. Korunu stromečku zabalte do netkané textilie nebo pytloviny a pevně ji přivažte, aby se během zimy neodhrnula. V žádném případě nepoužívejte černou textilii nebo fólii. Rostlina se vlivem slunečního záření pod černou textilií zapaří a zplesniví.

  1. Zrušte a zryjte záhony

Záhony, o které jste během roku s láskou pečovali, se budou pomalu ukládat k zimnímu spánku. Jako první doporučuji zrušit záhony kořenové zeleniny, zejména celeru a petržele. V zemi ještě může zůstat mrkev, kapusta, pór, červená řepa nebo černý kořen. Mírné mrazy zvládne růžičková kapusta, čínské zelí, polníček a špenát. Všechny rostliny ale chraňte vrstvou listí. Před zimou všechny záhony zryjte a zbavte plevele. Na jaře vám to ušetří práci. Hlínu lze i jemně pohnojit, aby měla z čeho čerpat živiny.

  1. Postarejte se o bylinky a trvalky

Listy bylinek můžete otrhat a vysušit. V zimě se vám budou hodit do jídla nebo do čaje. Oregano, mátu, tymián nebo šalvěj lze nechat přes zimu venku, ale pečlivě je zahrabejte do listí, aby neomrzly. Trvalky zahrňte zeminou, na jaře vám opět vykvetou.

  1. Zpracujte spadané větve

V rámci podzimního úklidu nezapomeňte v drtiči zpracovat spadané větve a úlomky. Můžete je použít jako základ kompostu. Nepokoušejte se vkládat materiál do drtiče násilím, mohli byste jej tím poškodit. Větší odřezky je lepší zmenšit pomocí silnějších nůžek na větve s velkou pákou. Pokud je materiál po prvním drcení příliš hrubý, proces zopakujte.

  1. Kompostujte

Pro dosažení dobrého výsledku u kompostovaní dbejte na to, aby byl materiál při plnění kompostéru co nejpestřejší a aby se suchý dobře promíchal s mokrým. Tím se vytvoří vyrovnané prostředí, které kompost potřebuje k tomu, aby z něj vzniklo dobré hnojivo. Zároveň dodává, že do kompostu lze přidat rovněž třeba biologický kuchyňský odpad, posekanou trávu, suché listí či zbytky květů. Hodnotný humus, jež vznikne kompostováním, se hodí ke zkvalitnění namáhané zahradní půdy.

  1. Vysazujte

Na podzim se sází cibuloviny a ovocné stromy. Září je ideální čas pro tulipány, krokusy, narcisy a hyacinty. Od poloviny října můžete také začít s výsadbou jabloní, hrušní, višní, borůvkových keřů nebo exotických kiwi a fíkovníků.

Připraveno ve spolupráci se společností: HORNBACH
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist