tvarujeme živý plot

Tvarujeme živý plot

Ať už bude váš živý plot nízký, nebo vysoký, z listnáčů nebo jehličnanů, bude potřebovat pravidelné tvarování. Poradím vám jak na to.

Pracnost výsadby a údržby živého plotu závisí na výběru dřevin, výšce plotu a jeho typu, tedy na tom, zda bude živý plot volně rostoucí nebo tvarovaný. Nežli se rozhodnete, kterou dřevinu zvolit, zamyslete nad světelnými a podnebními podmínkami pozemku i nad náročností jednotlivých druhů dřevin na světlo a stín, půdu a vlhkost.

Zvažte také, kolik času chcete plotu nebo plůtku věnovat. Zakládání a údržba tvarovaných živých plotů je totiž s porovnáním s volně rostoucími ploty pěstitelsky i časově náročnější i nákladnější, protože vyžaduje větší počet rostlin na čtvereční metr.

Nízký plůtek nebo vysoký živý plot?

Pokud vašemu oku lahodí geometrie obrazců francouzských zahrad, obvykle vytvořená ze sytě zeleného zimostrázu, dřišťálu, skalníku, zimolezu či levandule, neváhejte a vytvořte si i vy před chalupou ozdobný nízký dělicí plůtek, který samozřejmě nezkazí ani volný terén před chatou.

Patrně nejosvědčenější stálezelenou dřevinou, vhodnou jak pro nízké, tak i vyšší tvarované ploty, ale i na ohraničení záhonů nebo chodníků, je zimostráz obecný (Buxus sempervirens).

Dobře totiž snáší pravidelný i hluboký tvarovací řez, rychle roste a má vyniká v terénu. Vděčí zato své struktuře z hustých větví ve spojení s jemnými lístky. Nejraději má slunná místa, ale daří se mu i v polostínu, jeho regenerační schopnost je závislá na pravidelné výživě a zálivce.

Neproniknutelnou stěnu vysokého plotu (od 100 do 300 cm) lze nejsnadněji vytvořit ze stálezelených listnatých nebo jehličnatých dřevin. Lze zvolit buk, habr, svídu, javor, ptačí zob, zákulu, z jehličnanů tis, smrk, zerav, kleč a jedlovec.

Foto: Zdeněk Roller

Tvarované solitéry

Stříhaný buxus se na zahradě může uplatnit i jako solitér, ať už usazený ve velkém květináči, nebo v záhonu. Může být zastřižený do kulovitého, válcovitého, pyramidálního, kapkovitého, úlovitého, vejcovitého či vřetenovitého tvaru. Pomocí ohraničení tyčkami, případně i dřevěné či drátěné šablony, či lze ze zimostrázu (ale stejně tak i z tisu a ptačího zobu) vytvořit na zahradě jak dekorativní drobné i vyšší geometrické útvary, ale i „vychovat si“ zábavné postavičky zvířat.

Stromové bonsaje

V zahradách japonského typu mohou tvořit dominantu také tvarované stromové bonsaje z jalovce, tisu, cypřišků a borovic. Jejich větve jsou vyvazovány stíhány do obláčkovitých útvarů v několikapatrových korunách.

Foto: Zdeněk RollerPravidla stříhání a tvarování

Abyste při stříhání buxusu, ale i ostatních dřevin neskončili u země, podobně jako Voskovec s Werichem ve filmu Hej, rup, udržujete u nově založeného plotu tvar a rovinu napnutým provázkem nebo formou.

Stálozelené jehličnaté ploty stříháme 1x ročně, nejlépe začátkem června, ploty z opadavých listnáčů 2x ročně, obvykle v březnu a v říjnu
Mladé ploty zkracujeme o polovinu délky přírůstků, u dorůstajících plotů vždy o 10 cm výš, než při posledním střihu.
Boky plotu se nestříhají kolmo, nýbrž mírně šikmo tak, aby u paty plotu byla tloušťka hradby asi o 10 cm širší nežli u hřbetu, který rychleji přirůstá

Foto: Zdeněk RollerVíte, že…

Smrk ztepilý – pro jeho pyramidální rozvětvení ho lze použít na výsadbu širších a vyšších živých plotů, zejména ve vyšších polohách

Zerav západní – je nejčastěji používaným jehličnanem do živých plotů. Je mrazuvzdorný a dobře snáší i půdy chudé na živiny.

Dřišťál – kvůli ostnům je náročnější na údržbu. Volně rostoucí ploty z dřišťálu je třeba prosvětlovat každou zimu. Aby načervenalé listy vypadaly co nejzářivěji, potřebuje slunné stanoviště.

Habr – rovný kmen musí zůstat odspodu až k vrcholu neporušený. Seřízneme ho až tehdy, když dosáhne požadované výšky.

Hloh – patří k nejpoužívanějším dřevinám do živých plotů. Svou pevností a rychlým růstem vytváří neprostupnou bariéru. Nejčastěji se vysazuje do smíšených plotů spolu s ptačím zobem, bukem nebo cesmínou.

Cesmína obecná – dáváme přednost méně ostnitým odrůdám. Daří se jí na slunném i zastíněném místě.

Ptačí zob – je vhodný k vytvarování nižších i vyšších plotů až do čtyř metrů.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist