Tradiční technika cannage

Tradiční technika cannage neboli vzor ratanového výpletu

Tradiční technika cannage se používá v nábytkářství a jedná se o výplet rámu ratanovým rákosem. Používají se při ní stonky ratanové liány z tropů jihovýchodní Asie, především Indonésie, Filipín a Malajsie. Tato liána má stonek silný pouze několik centimetrů a dlouhý až 100 metrů. Dřevo má velmi světlou barvu, která připomíná dřevo lipové.

Ratan versus bambus

Ratan se někdy zaměňuje s bambusem, ale ten je naprosto odlišný. Zatímco bambus je pevný, dutý a roste vzpřímeně, ratanová liána je velmi pružná. Právě její elasticita dává ratanovému materiálu rozmanité využití v nábytku či doplňcích.

Tradiční technika cannage

Tradiční technika cannage se používá především k výpletu sedací a opěrné části židlí. Pruty se ručně paličkují v sestavě dvou vertikálních sloupků a dvou horizontálních řad, které tvoří pevný základ výpletu. Poté se výplet zarovná hřebenem, aby se vytvořily rovné a identické čtverce. Takto připravená výplň se protká dvěma uhlopříčkami, což na konci vytvoří typický šestihranný vzor.

ratanový výplet cannage

Tradiční technika cannage se používá zejména k výpletu sedací a opěrné části židlí a sedacích souprav. (Foto: PerdonaHome)

Vzor typický pro ratanový výplet je v dnešní době nesmírně populární. Objevuje se v kolekcích světových návrhářů a značek na porcelánu, nábytku, ale třeba i tapetách.

Inspirací se stala také pro kolekci nabídku Cane od francouzské značky Red Edition. Jednotlivé kousky skvěle podtrhnou atmosféru interiérů s vysokými stropy. Vysoce kvalitní materiály, francouzský šarm a sofistikovaný design v sobě prolínají styl koloniální a art deco.

Připraveno ve spolupráci se společností PerdonaHome.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist