Co s levandulí na podzim?
Levandule nám svými drobnými fialovými květy dělá radost prakticky celé léto. Její omamná vůně naplňuje zahrady a příjemné aroma se šíří daleko do okolí. Rádi máme levandulové snítky umístěné doma jako dekoraci nebo, pro její jemnou vůni, v šatníku. Kdy sklízet levanduli, a hlavně co s levandulí na podzim? Jak to udělat, aby v příštím roce opět krásně kvetla?
Kdy sklízet levanduli?
Levanduli sklízíme v průběhu celé sezóny. Její květy se stříhají těsně před rozvinutím. Ideálně za suchého slunného dne. Snítky květů je dobré svázat do snítky a usušit zavěšené na suchém místě.
Váš domov může zdobit snítka ovázaná ozdobnou stužkou. Umístěná do blízkosti okna bude v horkých letních dnech odpuzovat komáry. Pokud chcete levandulí provonět šatník, pak bude nejlépe pokud do látkového pytlíčku vložíte její usušené kvítky. Takový voňavý levandulový sáček je i krásnou a milou pozorností.
Nenechávejte levandulové květy přerůst a přezrát. Alespoň část jich vždy skliďte abyste rostlinu zbytečně nevysilovali.
Co s levandulí na podzim?
Hned po odkvětu je vhodné levanduli sestřihnout. A to poměrně radikálně. Střihu se nebojte a rostliny zkraťte klidně i o celou třetinu. Kam až střihnout, a co už je příliš, vám napoví dřevnaté části stonků. Ty byste odstraňovat neměli. Dřevité části velmi špatně obráží. Odstřihnout a seříznout patří všechny měkké dužnaté části. Střih provádějte po odkvětu, pozdě v létě, ideální je srpen, nejpozději počátek září. Pokud v tuto dobu levanduli zastřihnout nestihnete, pak její střih ponechejte až na brzké jarní měsíce – březen nebo duben.
Levandule v příštím roce krásně zhoustne a obrazí pěkně odspodu. Její trsy se tak budou rozrůstat a košatět. Za tři až čtyři sezóny můžete docílit toho, že i u vás na zahradě budete mít krásné husté levandulové keře, tak jak je známe z fotek z prosluněné Provence.
Jak přezimovat levanduli?
V našich klimatických podmínkách zvládne levandule bez problémů venku na záhonu přezimovat. Je to mrazuvzdorná až do -28°C. Pokud teploty klesnou hluboko pod bod mrazu, pak je dobré rostliny přikrýt chvojím nebo slámou. Zvláštní péči věnujte pouze rostlinám zasazeným ve venkovních květináčích. Nádoby by neměli promrznout a je proto dobré je chránit prodyšnou přikrývkou – obalit je jutovinou nebo pytlovinou. Případně celou nádobu zapusťte do země a zakryjte ji chvojím, kořenový bal v květináčích není tolik chráněný a snáze promrzá.
Related Articles