obyvak1_2501

Bydlení v pronájmu

Opatřit si vlastní bydlení se řadě mladým lidem na počátku kariéry hned tak nepodaří. Tedy pokud nemají to štěstí v podobě zámožných rodičů či nezdědili byt po babičce. Pak nezbývá nic jiného než si do začátku byt pronajmout. Na to jak je to se zařizováním a cenami podnájmů se podíváme v následujícím článku.

V počátku může problém představovat i samotné zařízení pronajatého obydlí. Nemusí být zařízené vůbec, anebo jeho stávající zařízení právě nevyhovuje vašemu vkusu a potřebám. Pak nezbývá, než si pořídit nábytek vlastní!

Před bezmyšlenkovitou návštěvou obchodu, popřípadě bazaru s nábytkem byste si vše měli předem promyslet a ujasnit. Jestli-že se jedná o pronájem pouze krátkodobý nebude zřejmě namístě pořizovat nákladnější vybavení, které se vám později do vlastního bytu nebude hodit.

Měli byste se spíše ohlížet po nábytku, který budete moci snadno přestěhovat, později ho případně použít k jiným účelům a nebude-li vám vyhovovat, pak jej darujete přátelům nebo rodičům na chalupu.

Základem by tedy měla být přijatelná cena a funkčnost. Do začátku vám postačí základní vybavení – alespoň částečně zařízená kuchyň se sporákem, ledničkou, mikrovlnnou troubou a rychlovarnou konvicí. Z nábytku by zde neměl chybět jídelní stůl a alespoň dvě židle. Dobré je zvolit stůl rozkládací, ten se pohodlně vejde i do menšího interiéru a na druhou stranu se nemusíte obávat početnější návštěvy přátel. Případně jej lze využít i jako stůl pracovní.

Do obývacího pokoje hledejte variabilní nábytek. Vynikající jsou v tomto případě různé sestavy, kdy lze jednotlivé kusy dokupovat postupně. Nebojte se také plastů – jednak je pořídíte za velmi příznivou cenu a výběr co se týče barev a tvarů je opravdu veliký. Místo nákladné sedací soupravy Vám plně postačí velké polštáře volně poházené po podlaze. Popřípadě si pořiďte menší rozkládací  pohovku, na které může pohodlně přespat případná návštěva.

Není nezbytně nutné si do začátku pořizovat velkou šatní skříň. Vsaďte spíše na systém poliček, závěsných přihrádek a papírových krabic. Policový systém můžete také s trochou fantazie využít i v obývacím pokoji a vytvořit tak originální obývací stěnu. Rozhodně se vyhněte pořizování nábytku zhotovovaného na míru. S jeho umístěním do nového bytu byste jistě měli řadu problémů.

Co byste z nábytku však rozhodně neměli podcenit je vlastní postel. Na kvalitě spánku závisí vaše zdraví, nálada, odpočinek a na to vše navazující pracovní výkon. Jestli-že je součástí podnájmu již zařízené lůžko, měli byste si na něj pořídit alespoň vlastní novou matraci. V případě, že se později odstěhujete, si jí tak jako vše ostatní můžete odnést s sebou. V případě, že si chcete pořídit postel novou a vaše finance na tom nejsou právě nejrůžověji, pak volte postel s levnější pružinovou matrací s lamelovým roštem. Tu byste měli pořídit řádově do pěti tisíc korun.

Pamatujte, že atmosféru místnosti nevytváří velké a drahé kusy nábytku, ale malé doplňky a dekorace. Ti šikovnější z vás je dokáží i sami vyrobit – zkuste vzít do ruky například uhel a na velkou čtvrtku jím namalovat různé tvary, které vás právě napadnou – a umělecké dílo, které vystavíte v obýváku či ložnici je na světě! Vděčné jsou také lampy a různá svítidla, s těmi není problém ani po přestěhování. Tu pravou romantiku a útulnost pak vytvoří svíčky. Také dostatek pokojových květin z ne příliš útulné místnosti dokáže vytvořit správnou oázu klidu a odpočinku.

A jak je to s cenami podnájmů?

Nájemní byty se dnes ještě stále dělí na regulované a tržní. Mladá rodina s největší pravděpodobností nebude mít sebemenší šanci sehnat nájemní byt s regulovaným nájemným. Pro představu za byt 3+1 v centru Prahy s regulovaným nájemným platí nájemník 2.500,- Kč! Zatímco tržní nájem se pohybuje kolem 15ti tisíc korun, ale zapomeňte na centrum.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist