471320_87019686

Výroba svíček

Teplo domova, mihotavé světlo svíček, svařené víno… lepší relaxaci si snad ani neumím představit!

Nejen během adventu lidé rádi zapalují svíčky – různých barev, tvarů a vůní. Mnozí si je také kupují jako dekoraci do bytu bez toho, aby svíčku kdy zapálili. Krásnou svíčkou lze udělat velkou radost, kterou můžete ještě znásobit tím, že ji doma sami vyrobíte. Sama výroba není nijak náročná a krásný vánoční dárek, který jistě potěší je na světě – a za pár korun!

Svíčku můžete vyrobit ze dvou materiálů – z gelu a vosku. Přičemž populárnější jsou nyní svíčky vyrobené z gelu. Průhledná hmota propouští světlo po celé své délce a krásně prosvětluje své okolí.

Gelová svíčka

Co budeme potřebovat?

 • gel na výrobu svíček (lze jej zakoupit ve specializovaných prodejnách, prodává se v různých barvách a vůních)
 • knot (často bývá součástí balení spolu s gelem, popřípadě jej zakoupíte zvlášť)
 • nádobu na svíčku (starší skleničku, hrníček či nádobu)
 • různé ozdoby (velmi efektní jsou například mušle ,různé druhy koření – hřebíček, badyán aj., sušené květy – statice, okvětní lístky růže aj., zrnka kávy, sušené pomeranče, citróny či jablíčka)

TIP:

 • pro navození té správné vánoční atmosféry použijte k ozdobení různé koření
 • svíčka ozdobená sušenými květy bude určená spíše na ozdobu – usušené lístky by totiž mohly snadno chytit

!POZOR! – ať se jedná o jakýkoliv druh svíčky, nikdy ji v místnosti nenechávejte hořet bez dozoru!

Jak na to?

Jestli-že máte vybranou nádobu, do které svíčku s jejím aranžmá umístíte, je nutné rozpustit zakoupený gel. Ten nejlépe rozpustíte ve vodní lázni. Jeho rozpuštění v mikrovlnné troubě nebo přímo na sporáku se nedoporučuje a může být i nebezpečné. Připravte si tedy vodní lázeň o teplotě zhruba 80°C a ponořte do ní nádobu s gelem. Při rozpouštění je lepší nespěchat, vlivem příliš vysoké teploty vodní lázně se gel sice rychle rozpustí, ale na druhou stranu se v něm mohou vytvořit bubliny. Do připravené nádoby na dno umístěte knot zastřižený na patřičnou délku, který opatříte na konci kovovým plíškem. Podle své fantazie pak nádobu ozdobte připravenými předměty, na které pozvolna nalijte roztavený gel. Jestli-že budete gel nalívat postupně a vždy chvíli počkáte až se na něm vytvoří „škraloup“ můžete ozdoby libovolně umísťovat do různých vrstev. Ten, kdo do svíčky nechce umísťovat žádné další předměty, může vytvořit svíčku z gelů různých barev. Vždy po částečném ztuhnutí jedné vrstvy nalijeme gel odlišné barvy. Fantazii se zkrátka meze nekladou!

Vosková svíčka

Také výroba voskové svíčky je velmi jednoduchá a nenáročná.

Co budeme potřebovat?

 • vosk na výrobu svíčky (zakoupíte jej ve specializovaných prodejnách, velmi oblíbený je včelí vosk a granulovaný vosk, dobře vám ale také poslouží vosk ze starších jednobarevných svíček)
 • knot (k dostání ve specializovaných prodejnách)
 • sklenici nebo formu na svíčku (nejlépe ve tvaru, který se ode dna nádoby rozšiřuje, v opačném případě bychom hotovou svíčku z nádoby nevyklepali)
 • různé ozdoby (velmi efektní jsou například mušle, různé druhy koření – hřebíček, badyán aj., sušené květy – statice, okvětní lístky růže aj., zrnka kávy, sušené pomeranče, citróny či jablíčka)

Jak na to?

Výroba svíček z různých druhů vosků se samozřejmě liší. Podívejme se alespoň zkráceně, jak na to…

 • Svíčka ze včelího vosku

Včelí vosk se prodává v plátech o různých velikostech. Můžeme z nich tedy vytvořit svíčky těch nejroztodivnějších tvarů. Pro snadné tvarování je dobré voskový plát nahřát obyčejným fénem. Aby se materiál nelepil na stůl či podložku, natřete jej obyčejným olejem nebo máslem. Jako šablona pro vlnitou svíčku nám například poslouží kousek vlnitého plechu. Mezi jednotlivé části však nesmíme zapomenout vložit knot!

 • Svíčka z voskových granulí

Zakupte si voskové granule požadované barvy, čím barevnější, tím lepší! Připravte si nádobu, která poslouží k vytvarování svíčky. Na její dno vložte knot opatřený na konci kovovým plíškem. Okolo něj pak navrstvěte granule v požadovaných barvách. Takto připravenou svíci vložte na pár minut do vodní lázně. Vosk se roztaví a spojí se v jednolitou duhovou hmotu. Takto vyrobenou svíčku můžeme buď ponechat v průhledné nádobě nebo jí z nádoby jednoduše vyklepnout. Po dokonalém ztuhnutí nádobu opatrně lehce zahřejte ve vodní lázni a v momentě, kdy se vrchní vrstva vosku začne roztavovat z ní svíčku opatrně vyklopte a nechte znovu ztuhnout.

 • Svíčka ze staršího vosku

Jestli-že jste doma objevili starší již nepotřebné zbytky svíček není nic jednoduššího než jim dát nový kabátek. Do staršího rendlíku umístěte zbytky vosku, dbejte však na to, aby byl čistý. V opačném případě raději zainventujte pár korun a kupte si obyčejnou velkou bílou svíci. Rendlík i s voskem ponořte do vodní lázně a nechte jej pozvolna rozpustit (nikdy jej nenechávejte vařit). Pro obarvení se dají použít voskovky. Vhoďte kousek do horkého vosku a lehce jí vmíchejte. Připravte si zatím nádobu, která poslouží jako forma na svíčku. Doprostřed umístěte knot opatřený kovovým plíškem. Na dno můžete postupně naskládat ozdobné předměty (kávová zrna, mušle, korálky, koření aj.) Do takto připravené nádoby pomalu nalévejte roztavený vosk. Na zatuhnutí nám bude postačovat zhruba hodina, záleží na velikosti svíčky. Po dokonalém ztuhnutí nádobu opatrně lehce zahřejte ve vodní lázni a v momentě, kdy se vrchní vrstva vosku začne roztavovat z ní svíčku opatrně vyklopte a nechte znovu ztuhnout.

Takto vyrobený dárek nezbývá než krásně zabalit a věnovat někomu na kom nám záleží. Vlastnoručně vyrobená pozornost jistě každého potěší!
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist