loznice

Bydlení v modré

Modrá barva navozuje klid, uspokojení a soulad. Možná proto, že je barvou vody, vzduchu a průzračného nebe. Co je na tom pravdy? A dokáže se modrá pozitivně promítnout do interiéru?

Modrá barva v interiéru, na co myslet.

Modrá barva se stává velmi atraktivní. Střídá i takovou stálici jakou je barva fialová. Všechny odstíny modré přímo vybízí ke kombinacím s dalšími barvami a materiály. Skvěle ladí se dřevem, kovem, sklem či kamenem.

Je však třeba mít na paměti, že modrá je studenou barvou, a proto je na místě s ní zacházet opatrně. Příliš modré v kombinaci s dalšími studenými odstíny, může celý prostor odosobnit. Pokoj pak může působit chladně, odměřeně až nepřátelsky.

Foto: flickr.com_highfithome

Modrá pomáhá soustředit se a podporuje kreativitu, je tedy vhodná do studentského pokoje. Pozor však na to, aby místnost nepůsobila příliš studeně.

Světlá nebo tmavá?

Obecně se sahá spíše ke světlým tónům modré. Ty vyvolávají pocity svobody a volnosti, zatímco tmavě modrá může působit ponuře a smutně. Tmavé odstíny si lidé málokdy pouští do interiérů, a když tak spíše jako doplňky.

A jaké odstíny patří mezi oblíbené? Módní a vyhledávané jsou odstíny tyrkysové, inkoustové, azurové, šedomodré a v poslední době pak námořnická modř a také džínová modrá.

Foto: flickr.com_Maegan Tintari

Ložnice s prvky modré přímo vybízí k odpočinku.

Jaké prostory jsou pro modrou barvu, jako dělané?

Pokud váháte, kde modrou barvu a v jakých odstínech použít, tak pro vás máme několik tipů.

Jak už jsme předeslali na začátku článku, modrá barva navozuje klid a soulad. Tedy určitě neuděláte špatně, pokud v jejích světlých tónech zvolíte výmalbu ložnice a dětského pokoje. Pomáhá soustředit se a podporuje kreativitu, a tak je vhodná i do kanceláří či pracoven.

Nepřešlápnete ani, když modrou použijte v koupelně, ale vyvarujte se podlah. Zde vzbuzuje pocit nejistoty.

Foto: flickr.com_aleksey gnilenkov

Pozor na modrou podlahu v koupelně, může navozovat pocit nejistoty.

Kam modrá nepatří?

Určitě do kuchyně, modrá totiž snižuje chuť k jídlu. A ani v obývacích pokojích není její místo. Což však nevylučuje její použití v podobě různých dekorativních prvků a doplňků.

Foto: Flickr.com_julie

Dekorace s prvky modré osvěží každý interiér.
There is 1 comment

Add yours
  1. Zuzana

    Dobrý den, chystám se vymalovat malou ložnici v tyrkysové barvě a nevím zda doladit nábytek do tmavě hnědé, šedé či červené, dekuji za radu Zuzka


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist