obývací pokoj

Bílá je zase IN: vévodí modernímu interiéru

Zařídit byt či dům, aby byl vkusný, moderní a hlavně aby vyhovoval požadavkům jeho uživatelů, je mnohdy nelehký oříšek. Často si lámeme hlavu s tím, jaké barvy zvolit… Současné trendy velí – návrat k bílé klasice! Bílá barva je opět v módě. Jednoduchost, střídmost stylu, čisté linie a hodně světla se dostávají do popředí. Nikoliv však na úkor praktičnosti a estetiky.

Pokud se stěhujete do nového domu či bytu, pak jako první promýšlíte barevné ladění stěn, podlah a nábytku.

Foto: pixabay.com

Podlahou to začíná – současné trendy volí světlé odstíny a široká prkna.

Začněte pěkně od podlahy

Trendem jsou oproti tmavým odstínům spíše světlé, přírodní barvy. Lehce v popředí stojí barvy v tónech běleného dubu. Světlé podlahy navíc dokáží prostor opticky zvětšit. Co se týká šířky prken, pak volte spíše širší design, než úzké parketové typy. Z materiálů pak lze doporučit vinyl. Je poměrně oblíbený pro snadnou údržbu a při kvalitním provedení dokáže vinylová podlaha na první pohled vypadat k nerozeznání od dřeva. S tím, že cenové náklady na pořízení vinylové podlahy oproti masivnímu dřevu jsou mnohem nižší.

Jakou zvolit výmalbu?

Při volbě barevnosti stěn je nutné přihlížet k celkové velikosti a světlosti místnosti. Dostatek denního světla a rozměrnější prostor dovolují sáhnout i k tmavším odstínům. Ty pohlcují světlo a místnost zužují. Současný trend a staré známé „Méně, někdy znamená více!“ velí kombinovat maximálně dvě dominantní barvy. Výmalbě stěn, použitému nábytku a doplňkům by tedy měly určovat styl nanejvýše dvě vzájemně ladící barvy.

Pokud chcete dát vyniknout spíše doplňkům a výraznějšímu nábytku, pak zvolte pro výmalbu bílou klasiku. Velmi módní je pak odstupňování výmalby od světlých tónů, které postupně přechází až k bílé. Velké prostory pak nabízí více možností. Velmi trendy je tzv. benátský štuk – tedy luxusní omítka, vhodná do obýváků, pracoven, ložnic, ale i hal nebo rozlehlejších schodišť.

Foto: pixabay.com

Čistá bílá barva a elegantní linie v kombinaci s přírodními materiály tvoří dokonalou harmonii.

Kudy vchází bílá?

Ano, nesmíme zapomenout na dveře. Není nic horšího, pokud máte stylově sladěné podlahy, výmalbu a nábytek a vchodu vévodí starý typ obecně známých panelákových dveří… Investujte do pořízení nových dveří, ať těmi starými -původními, celou kompozici interiéru „nezabijete“.

Bílý nábytek

Řada nábytkářských firem nabízí levnější varianty nábytku ze strukturovaného lamina. Tento nábytek je díky výrobním technologiím levný a přitom na první pohled nerozeznatelný od dýhy. Tak si i mladí lidé zařizující své první bydlení mohou dovolit pořídit pár nových kusů nábytku a nespoléhat pouze na poklady ze staré půdy, kam se přemístil starý nepotřebný nábytek po babičce.

Přičemž současný trend ukazuje, že velmi oblíbené jsou dekory dřeva v kombinaci s bílou barvou a to jak v lesklém tak matném provedení.

Foto: pixabay.com

Do kychyně zvolte bílou barvu – jedno zda v matném či lesklém provedení. V kombinaci s betonovým dekorem bude neodolatelná.

Kuchyň – středobod bydlení

Řada lidí považuje kuchyň za jakýsi středobod svého bydlení. Již neplatí co, to v dřívějších dobách, kdy kuchyně bývaly návštěvám skryté, spíše ponuré místnosti. Naopak – kuchyně se otevírají prostoru. Vedou ostrůvkové dispozice, jednoduché uzavíratelné horní skříňky. Naopak otevřené skříňky, různé poličky a prosklení jsou na ústupu.

Z barevných variant převažují stejně jako u nábytku světlé odstíny – dřevěné dekory, bílý matný či lesklý lak, krémové a šedé odstíny. V poslední době je také velmi oblíbený betonový dekor.

Foto: pixabay.com

I malý balkon či lodžie mohou poskytnout útulný koutek pro odpočinek, vypití kávy či začtení se do oblíbené knížky.

Život za zdmi

Současný člověk tráví velmi rád čas venku. Tomu se také přizpůsobuje bydlení. Snad každý touží mít zahrádku, terasu nebo alespoň menší balkon. Trendem je propojovat obytnou část s odpočinkovou částí, která se mnohdy nachází právě na terasách či balkónech. Posezení doplněné o květiny nebo i menší stromky a různé dekorace láká k odpočinku a lenošení po perném dni stráveném v uzavřeném prostoru kanceláře.

Kam dál?

Foto: flickr.com_highfithome  Bydlení v modré

Foto: Lucie Podhrázská Dušková  Vintage neboli starodávný styl

Foto: lillakamomilla.blogspot.it Předsíň
There is 1 comment

Add yours
  1. Pavlína

    Bílou miluji! 🙂
    Je do bytu sice velmi nepraktická, zvlášť když máte malé děti. Takže od bílé pohovky a koberce jsem rychle upustila. Ale nábytek a doplňky pořád nechávám bílé. Dokonce i zahradu si ladím do bílé. Tam mám dokonce i bílou sedačku nabytek-ratan.cz/ratan-umely/41-polyratan-sunshine.html


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist