827602_25127429

Zazimování bazénu

Pořídili jste si letos v létě nový bazén? Nebo vám dělá radost již několikátou sezónu? Pak jistě víte, že abyste se z potěšení z příjemné koupele mohli radovat i napřesrok, pak je nutné před příchodem zimy bazén zazimovat. To se týká každého venkovního bazénu!

Zazimování bazénu, to znamená úpravu a péči o vodu, ale také o veškeré další příslušenství a technologie.

Ti, co se zazimováním bazénu nemají žádné zkušenosti a netroufnou si provést ho sami, by se měli obrátit na odborníky, kteří jeho zazimování provedou. Jestli-že si však na tento úkol troufáte sami, pak vám přinášíme stručný a jednoduchý návod jak na to. Pamatujte, že dobré zazimování bazénu vám ušetří práci před jeho jarním uvedením do provozu!

Voda v bazénu

1) Zazimování provádíme tehdy, když se venkovní teploty ustálí na zhruba 10°C.

2) Nejprve je třeba odstranit sítkem hrubé nečistoty z hladiny bazénu. Ze dna a stěn odstraníte nečistoty speciálním vysavačem a zbytek zachytí pískový filtr. Ten pak dvakrát properte.

3) Vodu z bazénu přes zimu nikdy úplně nevypouštějte! Odpusťte ji zhruba 10 – 20 cm pod spodní okraj trysek, máte-li v bazénu ještě protiproud,tak ještě o 20 cm níže pod jeho okraj.

4) Ve zbývající vodě snižte hodnotu pH, ta by měla být v rozmezí 7,0 – 7,4 a vodu přechlorujte. Pozor na to, aby se vám u fóliových bazénů tablety či granulát před vlitím dobře rozpustili, v opačném případě by mohlo dojít k nežádoucímu vybělení déle exponovaných míst! Chloru by mělo být ve vodě zhruba 10 gramů na krychlový metr.

5) Mechanicky očistěte usazeniny na stěnách bazénu.

6) Jestli-že je voda i bazén dostatečně čistý, tak přidejte do vody přípravek pro přezimování. Ten působí proti tvorbě řas, bakterií a proti usazování vápníku. Dávkování bývá zpravidla okolo jednoho litru zazimovače na 10 kubických metrů vody, ale u jednotlivých výrobků se může množství drobně lišit.

7) Demontujte žebřík a filtrační zařízení. Postupujte opačně, než jak je uvedeno v návodu pro připojení skimmeru (hladinového sběrače) a čerpadla. Všechny díly (skimmer, čerpadlo, hadice) důkladně očistěte, osušte a uložte do krabic.

8) Přikryjte bazén speciální zimní plachtou. Jestli-že tuto plachtu nevlastníte, pak je lepší nechat bazén odkrytý. Klasická plachta neudrží váhu případného sněhu a velmi lehce se poškodí. Jestli-že máte bublinkovou plachtu, pak ji také raději nechte schovanou pro příští léto, mráz by ji totiž mohl roztrhat. Někteří výrobci bazénů nedoporučují jejich zakrývání přes zimu. Můžete se tak na jaře vyhnout nepříjemnému překvapení v podobě utonulého hlodavce.

Nyní je voda v bazénu připravena na přezimování!

bazénPříprava příslušenství:

9) Odpojte veškeré příslušenství bazénu.

10) Po jeho odpojení nesmí nikde v technologii zůstat voda. Což znamená vysát nebo vyfouknout vodu z hadic a trubek. Vypuštění vody z čerpadla a filtrační nádoby.

11) Je nutné odpojit a vypustit solární panely. To provedeme již tehdy,ohlásí-li se první přízemní mrazíky. Ty by totiž mohly solární kolektory nenávratně poškodit.

12) Vymontujte čočky trysek v bazénu a vyměňte je za šroubovací zátky s gumovýni kroužky. Odvodňovací tryska by naopak měla zůstat otevřená a během zimy by se přes ní neměla dostat hladina vody.

13) Proti působení ledu je vhodné do bazénu umístit tzv. distanční plováky. Ty rozdělí plochu bazénu na menší úseky a nedovolí ledu vyvinout tak silný tlak na stěny bazénu. Sklolaminátové bazény odolávají tlaku zmrzlé vody dobře, horší je to z bazény betonovými či plastovými.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist