zvlhčovač

Zvlhčovače vzduchu vytvoří optimální mikroklima

Život v interiéru je neoddělitelně spojen s produkcí vlhkosti, se kterou se obyvatelé interiéru tak či onak musejí vypořádat. Stejně tak ale může být problémem, když je vzduch  příliš suchý.

Vhodná vlhkost vzduchu je potřebná pro bezproblémové dýchání a její doporučená hodnota je mezi  40 a 50 %. Hlavně v zimním období ale díky vytápění vzdušná vlhkost v některých obytných interiérech klesá až pod dvacet procent. To pro osoby dlouhodobě pobývající v takových místnostech znamená často dost nepříjemné komplikace.

Velmi suchý vzduch totiž způsobuje vysušování a podráždění sliznic a to v důsledku přinese suchý dráždivý kašel, chronickou rýmu, pocit stále ucpaného nosu a bolesti v krku. Takové podráždění může při snížené imunitě vést k virózám a dalším onemocněním horních a dolních cest dýchacích, chronické bronchitidě a zvláště u dětí pak k opakované laryngitidě. Kromě toho v suchém vzduchu trpí i pokožka.

Vysušená nosní sliznice není schopna dostatečně zachycovat viry, bakterie a alergeny nebo prachové částečky. Ty pak snadněji pronikají hluboko do dýchacích cest.

Umělé zvlhčování vzduchu

Pro komfortní a zdravé bydlení je proto zapotřebí tato rizika eliminovat. Zařízením, jež problémy pomůže řešit,je zvlhčovač vzduchu. Jde o poměrně jednoduché zařízení, jež dokáže regulovat vzdušnou vlhkost podle potřeby obyvatel interiéru.

Na trhu lze vybírat z několika typů zvlhčovačů vzduchu:

  • parní zvlhčovače vzduchu pracují s pomocí topného tělesa, z nějž se po ponoření do vody uvolňuje pára. Vzhledem k tomuto principu odpařování za vysoké teploty tento typ zvlhčovače mírně zahřívá vzduch v místnosti
  • parní zvlhčovače se studeným odparem nepracují za vysoké teploty, k odparu dochází pomocí deskovitého tělesa, které do sebe jako knot nasává vodu z nádržky a s pomocí ventilátoru se z něj voda odpařuje a ventiluje se do místnosti.

Vedle toho se u zvlhčovačů se studeným odparem uplatňuje princip rozprašovače vody – studená pára vzniká s pomocí rotujícího kotouče, který rozprašuje vodu na jemné kapky a ty jsou ventilátorem rozháněny do místnosti.

  • ultrazvukové zvlhčovače vzduchu využívají působení ultrazvukového vysokofrekvenčního oscilátoru, který rozbíjí vodu na mikroskopické kapky a s pomocí ventilátoru je vytlačuje do vzduchu, kde se mění na vodní páru.

Jak se zvlhčovačem vzduchu pracovat

Pro správnou a bezpečnou funkci zvlhčovačů platí několik doporučení. I ve zdánlivě čisté vodě se vyskytují bakterie – ty spolehlivě zlikviduje pouze parní zvlhčovač, problém s mikroorganismy ale může vyřešit i zvlhčování chladnou párou, když se uplatní speciální vložka s antibakteriální úpravou.

Zvlhčovač vzduchu by podle doporučení většiny výrobců měl stát na zemi, ne na nábytku ani v blízkosti oken a dveří (intenzivnější proudění vzduchu snižuje vlhkost). Je také nutné počítat s tím, že zvlhčovač plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti. Dosažení optimální vlhkosti přispěje také způsob provozu zařízení – mělo by zvlhčovat nepřetržitě a vlhkost průběžně kontrolovat, tomu slouží dokonalejší zvlhčovače s regulací vlhkosti.

Optimální klima z tepelného čerpadla

Moderní technologie umožňují funkci zvlhčování vzduchu zařadit do složitějších vzduchotechnických zařízení. Klimatizační systémy už nepracují jen s výměnou vzduchu a regulací jeho teploty, ale pro zdravé a příjemné prostředí je dokáží zajistit i optimální vlhkost vzduchu. Např. zařízení Daikin Ururu Sarara kombinuje schopnost zvlhčování, odvlhčování, ventilace a čištění vzduchu. Ururu Sarara pracuje i s venkovním vzduchem a s pomocí jeho vlhkosti upravuje poměry i uvnitř domu – zvlhčovací podsystém používá speciální vestavěný zvlhčovací prvek ve venkovní jednotce, který vstřebává vlhkost z venkovního vzduchu a posílá ji do vnitřní jednotky. Systém současně kombinuje tepelné čerpadlo a zvlhčovač a umožňuje ideální způsob vytápění.

Kam dál?
Větrání s rekuperací i do paneláků
Vlhkost nepřítel domu!




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist