alergie

Polétavé alergeny – co na ně zabírá?

Alergiemi trpí čtvrtina Čechů. Alergickou reakci může vyvolat jakákoli látka, nejčastější ale bývá prach a pyl, v těsném závěsu za nimi se drží roztoči a plísně. Na těchto alergenech je nejhorší, že jsou přenášené vzduchem: plísně do vzduchu uvolňují své spory, jimiž se rozmnožují, a z odumřelých těl roztočů zase poletují jejich schránky.

Pyl a popílek z dopravy smíšený s dalšími nečistotami přilétají do bytů skrz větrání oknem. Roztoči a plísně se v bytech množí, pokud jim k tomu dáte příhodné podmínky. Jak jejich počet omezit na minimum a dopřát si domácí pohodu vám radí specializovaný e-shop Gavri.cz.

Kontrolujte vlhkost vzduchu

Každý lékař vám poradí pořídit si při příznacích astma zvlhčovač vzduchu. Nemůžeme ale s klidem říct, že vlhčí vzduch je lepší vzduch. Zvlhčený vzduch se snáze vdechuje, je svěží jako po dešti a pomáhá zacelit sliznice krku. Ve vlhčím vzduchu se taky méně práší, ale plísně a roztoči se začínají množit právě při vysoké vlhkosti, proto to se zvlhčováním nepřehánějte. Ani suchý vzduch není řešením, protože vlivem statické elektřiny se v něm snadněji šíří prach, pyl i některé viry a bakterie. Dráždí dýchací sliznice člověka a nutí ho ke kašli.

Obecně řečeno má hydratované tělo vyšší obranyschopnost. O část vláhy ale přijdete, pokud vám ji z kůže bude odsávat vysušený vzduch pod 40% relativní vlhkosti. Oproti tomu vlhkost nad 60% r.v. už  je problém. Zvlhčujte proto s rozumem.

Při rekonvalescenci a alergiích je vhodná vlhkost vzduchu 55% RV.

foto: gavri.cz

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s aromaterapií Clean Air Optima CA-603

Očišťujte samotný vzduch

S alergiemi je spojený i smog. Částečně proto, že obsahuje škodlivé plynné látky, které dráždí plíce (benzen a formaldehyd), částečně proto, že víří do vzduchu jemný popílek s průměrem od 10 mikrometrů do 0,1 mikrometrů. Mikroskopický prach je problematický, protože ho lidský nos nedokáže odfiltrovat a usazuje se v plicích. To přitěžuje zdravým lidem i astmatikům. S částicemi až 0,3 mikrometrů v průměru vám pomůže nejlépe HEPA filtr v čističce Comedes Lavaero 150. Zachytí je ze vzduchu dřív, než se usadí na koberci a nábytku.

foto: gavri.cz

Čistička vzduchu Comedes Lavaero 150

Zamýšlejte se nad úklidem

Pro očistu domácnosti od alergenů věnujte čas úklidu, ideálně s čistícími prostředky, které neobsahují škodlivé chemikálie. Běžné čistící prostředky obsahují až neuvěřitelné množství chemikálií, které mohou sloužit jako iritanty kůže i plic a zhoršovat zdravotní stav. Šetrnější jsou například napařovače, které čistí s pomocí horké páry, nebo ekologické čistící a prací prostředky.

Alergeny se do vzduchu uvolňují po každém vysávání, stírání prachu, žehlení, apod. Čističku vzduchu, pokud ji máte, zapínejte proto vždy po vysávání a vyhněte se co nejvíc úklidu na sucho.

V zimním období vzduch vysušuje topení a vlhkost vzduchu klesá až na kritických 20-30%. Teplotní rozdíly a smogové situace našemu zdraví nijak neprospívají. Vytvořte si doma oázu zdraví a relaxace s nenápadnými a chytrými spotřebiči z Gavri.cz.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist