kancelářská-židle

Židle

Změna životního stylu a hlavně charakteru práce způsobuje, že čím dál více času trávíme v sedě… na pracovišti, v autě, u jídelního stolu, u televize, u počítače, v kině či divadle! Sezení by nemělo být pouze pohodlné, ale hlavně zdravé!

Stále více lidí je nuceno pracovat nejen ve své kanceláři, ale práci se věnuje i doma po večerech a o víkendech. V mnoha domácnostech se tak nachází domácí pracovny či alespoň pracovní stůl s počítačem. Sezení u počítače nemusí být jen kvůli práci, ale také zábavě. Zejména mladší generace tráví čím dál více času hraním her či surfováním na internetu. Měli bychom tedy věnovat mnohem více pozornosti tomu jak sedíme.

Průzkumy ukazují, že téměř 60% z nás sedí nesprávně. Výsledkem je pak zhoršování zdravotního stavu, dopad na celkovou psychiku člověka, snížení pracovního výkonu. Největší zdravotní potíže přináší sezení ve strnulé pozici. Záhy se objeví bolesti hlavy a zad, obtíže s trávením a správným dýcháním, křečové žíly a problémy s krevním oběhem. Jak proti těmto obtížím tedy bojovat a ještě lépe jim předcházet?

Alespoň jednou za hodinu byste měli ze své pracovní židle vstát a pořádně se protáhnout – to je to nejmenší, čím můžete alespoň částečně zdravotním obtížím předejít. Neméně důležitým faktorem je však židle sama. Měla by mít správně navržený tvar sedadla a opěradla, nejdůležitějšími částmi jsou pak bederní a pánevní podpěry. Pracovní židle by měla dovolovat pohyb těla dopředu (do pracovní polohy) a dozadu (do relaxační polohy) za neustálé podpory zad. Naše záda by měla být neustále vystavena působení tlaku opěradla, který zabraňuje ochabování zádového svalstva. Tento mechanismus umožňuje automatické přizpůsobování zádové a sedací opěry pohybům trupu. Přední okraj sedadla by měl být rozhodně zaoblený, aby nevyvolávat tlak na žíly v podkolení.

Na co tedy dbát při výběru židle?

  • židle by měla mít dobrou stabilitu, nejlépe ne pětiramenné podnoži na kolečkách. Pozor však na to, na jakém podkladu bude židle umístěná – aby se z nové dřevěné podlahy záhy nestala podlaha nevzhledná a poškrábaná
  • židle by měla mít anatomicky tvarovaný sedák, který je dostatečně široký a hluboký a v přední části musí být sedadlo zaoblené
  • důležitá je také nastavitelná výška sedadla, měli byste sedět tak vysoko, abyste se celými chodidly dotýkali podlahy
  • úhel, který svírá opěradlo a sedák by neměl být menší než 90°
  • opěradlo by mělo neustále podepírat záda a to po celé jejich délce, zádová opěra by měla být vyklenutá tak, aby podepírala páteř v oblasti beder
  • také podpěrky rukou by měly mít nastavitelnou polohu, v lepším případě i s možností bočního vychýlení
  • dostatečnou pozornost byste také měli věnovat čalounění židle, jeho kvalita by měla odpovídat tomu, jak často židli používáme, barva potahu by měla ladit s interiérem

Správný výběr židle je podmíněn zejména kvalitami, které nejsou na první pohled viditelné. Nezáleží pouze na hezkém designu a barvě čalounění. To co dělá židli židlí jsou její mechanické vlastnosti. Ve změti zkratek, kterými nás však výrobci židlí zahrnují se však každý nemusí na první pohled zorientovat. Podíváme se tedy na ty nejběžněji používané.

1. SM – standardní mechanika – umožňuje individuálně nastavit výšku a sklon sedadla

2. PB –  permanent – balance – při permanentním kontaktu se opěradlo pohybuje se sedícím (protitlak je nastaven na cca 60 kg). Umožňuje také naklopení sedáku i opěradla o -10° tedy do záporného úhlu.

3. ER – Ergo -Relax – sklon sedáku lze individuálně nastavit, také přítlak je volitelný od 50 – 125 kg. Osa otáčení je u předního okraje sedáku a může být aretována v přední nebo odpočinkové poloze.

4. SD – Syncro-Dynamic – umožňuje dynamické vzpřímené sezení, tyto židle jsou vhodné pro práci u počítačů a telefonování, v menší míře už při psaní. U této mechaniky je možno tlak pružiny zádové opěrky několika otáčkami přizpůsobit individuální váze uživatele v rozsahu 50 – 125 kg. Volitelná je možnost seřízení sklonu sedadla.

5. ST – Syncro-Tension – umožňuje nastavení sedáku i opěradla synchronně, tak aby sledovaly pohyb sedícího při správném úhlovém poměru opěradla vůči sedáku. Protitlak mechanismu je individuálně stavitelný na 50 – 125 kg.

7. SB – Syncro-Balance – bodová synchronní mechanika s nastavením síly přítlaku a možností naklopení sedáku s opěradlem (+5° až – 12°). Při naklápění se úhel mezi sedákem a opěradlem nemění. Zajišťuje dokonalé dynamické sezení v každé pracovní poloze, což je užitečné zejména při činnostech, při nichž převažuje psaní. S touto mechanikou je možno horní část židle individuálně přesunout daleko dopředu a dozadu. I zde je zajištěna optimální  relaxace.

Pamatujte tedy, že ke správnému životnímu stylu patří i zdravé sezení. Investováním do kvalitní židle si můžete ušetřit řadu nepříjemných zdravotních obtíží!




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist