kuchyne

Bezpečná kuchyň

Kuchyň je místem, kde rodina tráví relativně hodně času. Jestli-že je žena na mateřské dovolené, stává se kuchyň nejenom místem pro přípravu pokrmů a stolování, ale často také hracím koutkem pro děti.

Matka chce mít svou ratolest neustále na očích a tak se podlaha mění v autodráhu, vařečky v meče aj.

Je to ale zároveň místo, kde dítěti hrozí různé nebezpeční a často se zde stávají velmi bolestivé úrazy. Jejich předcházení bychom proto měli věnovat zvýšenou pozornost.

Na co si tedy dávat pozor?

  • Chladnička – Nikdy do ní neukládejte léky, čistící potřeby či chemikálie. Nevíte na co právě váš potomek dostane chuť a vy nemusíte být vždy po ruce, abyste zabránili konzumaci těchto věcí.

Pozor na zapálené plotýnky sporáku. Pokud je v kuchyni dítě, používejte ty zadní.

  • Sporák – Při vaření používejte raději zadní plotýnky. Dbejte na to, aby držadla hrnců a pánviček vždy směřovala dozadu či do středu sporáku. Nikdy ne směrem do volného prostoru. Dítě by pak na sebe pánev i s vařícím obsahem mohlo překlopit. Pokud máte plynový sporák, ujistěte se, že zápalky a škrtadla jsou umístěna z dětského dosahu. Plynový vařič by také měl mít tepelnou pojistku. Co kdyby vaše dítě v nestřeženém okamžiku otočilo kohoutkem a začal by ucházet plyn?
  • Trouba – Před otevřením trouby se přesvědčte, že je vaše dítě v dostatečné vzdálenosti. Již při výběru spotřebiče byste se měli zajímat o to, jaká bezpečnostní zařízení do něj výrobce nainstaloval. Některé trouby mají dětské pojistky proti otevření, chlazení dvířek aj.
  • Myčka na nádobí – Vždy se ujistěte, zda jsou její dvířka skutečně zavřená a dítě z ní nemůže vytáhnout nože či předměty, o které by se mohlo poranit. Moderní myčky již také mají zabudovanou dětskou pojistku, která zabrání jejímu nežádoucímu otevření.
  • Elektrické spotřebiče – Nikdy nenechávejte šňůru např. od rychlovarné konvice volně viset do prostoru, dítě by za ni mohlo zatáhnout a spotřebič na sebe i s vroucí vodou převrhnout.
  • Elektrické zásuvky – Opatřete je speciálním ochranným plastovým krytem, který dítěti zabrání strkat do zásuvky prsty či předměty, jako třeba kávovou lžičku.
  • Odpadkový koš – Nikdy do něj nevyhazujte jedovaté látky či rozbité sklo a ostré předměty. Raději je hned odneste do popelnice, chvilka nepozornosti by se vám pak nemusela vyplatit.There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist