robovysavac1_Eirik Newth

Robotické vysavače: další krok k dokonalosti

Robotické vysavače patří do širokého spektra tzv. inteligentních zařízení,která mají především zvýšit komfort bydlení a života pod střechou. Jde ale o novinku, a tak je při rozhodování o vývěru na místě obezřetnost a informovanost.

Se zmíněnou inteligencí robotických vysavačů je to jako s inteligencí obecně – stejně jako u živých bytostí se i u jednotlivých technických produktů liší. Před nákupem nijak levného zařízení je proto dobré v první řadě zvážit,jaké nároky na tuto složku u robotického vysavače budeme klást.

Robotické vysavače většinou nejsou určeny pro úklid jednou za čas, ale spíš poslouží při pravidelné každodenní údržbě bytu. Při výběru vhodného zařízení by měl být brán v úvahu  druh podlahy, jejíž úklid bude robot muset zvládat. Některé starší robotické vysavače například mají problém s koberci nebo s určitými typy nečistot. Také teritorium, v němž vysavač bude působit, hraje roli – inteligentnější vysavače např. mohou v případě bezprahového spojení  zvládat více místností. A jestliže k požadavkům bude patřit to, aby robotický vysavač pracoval nezávisle na přítomnosti lidí, lze zvolit typ s programovatelným provozem a s vyšší inteligencí.

Foto: Flickr.com, Eirik Newth

Robotický vysavač zvládne všechny typy podlah.

Co robot dokáže

Nejnovější typy robotických vysavačů umí pracovat na všech typech podlah. Vzhledem k tomu, že „přidaná hodnosta“ automatiky spočívá v práci bez dozoru, patří k dovednostem robotického vysavače schopnost překonávat překážky. Ta je ale omezena na nízké přechody, jako jsou nájezdy na koberce, nízké prahy, ležící kabely apod. U kabelů ale někdy tuto schopnost výrobci deklarují, v praxi se ale ukáže, že má vysavač s kabely problém – ležící kabel navíjí a předčasně ukončení činnost.

Inteligentní robotický vysavač také nemá problém s vyššími překážkami – vyhýbá se jim na po lehkém dotyku, zařízení s infračervenými senzory překážky to umí i bezdotykově. K inteligenci vysavače patří funkce časovač, který umožní automatický úklid – předem lze nastavit např. týdenní režim úklidu a vysavač se o zbytek postará sám.

Filtrace – Vysavač by měl být vybaven dostatečnou filtrací, aby nedocházelo k vypouštění znečištěného vzduchu. Některé vysavače jsou vybaveny HEPA filtry.

Ke sporným součástem výbavy robotických vysavačů patří  zabudované ultrafialové (UV-C) lampy, jež mají sloužit k desinfekci,výrobci deklarují, že likvidují veškeré mikroorganismy, odborníci ale v recenzích vysavačů o účinnosti tohoto zařízení pochybují a pokládají je spíše za marketingový trik, který slouží hlavně k vymezení vůči konkurenci.

Také funkce dálkového ovládání u tak sofistikovaného zařízení, které má inteligenci v popisu práce, zřejmě nutné.

Orientace s virtuální majákem

Důležitou funkcí je také vymezení prostoru úklidu, uplatňují se přitom tzv. virtuální zdi. Vysavač „spolupracuje“ s jedním (nebo několika) vysílačem, který mu vymezuje pracovní prostor. Nejpokrokovějším řešením jsou virtuální majáky, které fungují jako virtuální zeď a automaticky se deaktivují, jakmile je místnost uklizená a robota pustí do další místnosti.

Robotická inteligence vysavač také chrání přes poškozením. Většina vysavačů je zabezpečena proti pádu infračervenými senzory. Pokud mají vysavače jen dva senzory v přední části, nesjedou sice např. schodů v přímém směru, může ale hrozit sklouznutí hnacího kola. Proto jsou vysavače vyšší třídy vybaveny čtyřmi senzory a jsou pak chráněny i ze strany. Komplikace senzory ale někdy mají na  černém povrchu nebo skleněných podlahách.

Dobíjení není problém

Důležitou součástí provozu je dobíjení baterií. Současné výrobky nabízejí v tomto směru tři varianty: vysavače bez nabíjecí základny – nejjednodušší typy – po zapnutí vysávají do úplného vybití baterie,pak zůstane v místě, kde mu „došly síly“ (problém je, když se tak stane třeba pod skříní nebo pod postelí). Po vybití je třeba vysavač ručně připojit na akumulátor a dobít

Vysavače s nabíjecí základnouvyužívají nabíjecí základny, pokud vysavač splnil úkol a určený prostor uklidil, automaticky se vrací do nabíjecí základy k dobití, totéž v případě, že dochází baterie. Vysavače s odsávací základnou – zabudované týdenní časovače spouští úklidové programy podle plánu, bez lidského zásahu

Kam dál?
Centrální vysavače
Vysavače
There are 12 comments

Add yours
  • Andrea Drobílková

   Dobrý den,

   HEPA filtr je typ vzduchového filtru, který se nejčastěji nachází právě ve vysavačích. Je to výstupní prachový filtr, schopný zachytit mikroskopické částečky prachu a alergeny. HEPA je zkratka prvních písmen slov „high efficiency particulate air filter“ (vysoce účinný filtr vzduchových částic). Prakticky je to jakýsi „chomáč“ náhodně uspořádaných vláken. Podstatnými parametry jsou šířka těchto vláken, jejich vzájemná vzdálenost a tloušťka celého filtru.

 1. Linda Maková

  Dobrý den, my máme doma robotický vysavač už druhým rokem, a odpadlo mi docela dost práce, samozřejmě vše mám pro i proti, ale já bych už neměnila.

  • Mirka L.

   Ahoj jestli můžu radit tak Sencor nebrat, osobní zkušenosti!, mě odešel asi po půl roce používáníá, je dost poruchovej a nevydrží hold výkon je přímouměrný ceně!

 2. Linda Maková

  Má nárazník ve spodní i horní části vysavače a orientuje se pomocí senzorů, takže nespadne ze schodů a u nás překoná bez problémů přechodové lišty.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist