výběr sekačky na trávu

Výběr sekačky na trávu

S blížící se zahrádkářskou sezónou možná i vy přemýšlíte nad koupí nové sekačky. Travní sekačku si nepořizujete každý rok, proto je dobré výběr sekačky nepodcenit. Je vhodné si předem rozmyslet, jaká bude nejlépe odpovídat potřebám naší zahrady. Máme pro vás pár informací a tipů, které při výběru oceníte.

Výběr sekačky na trávu podléhá řadě kritérií:

  • jak velkou plochu budete sekat
  • kolik času chcete údržbě trávníku věnovat
  • kolik peněz do koupě sekačky hodláte investovat

Jaký typ sekačky zvolit?

Základní dělení travních sekaček je podle druhu jejich pohonu:

  • elektrické
  • benzínové
  • akumulátorové

Každý z tipů pak nabízí různá specifika, doplňky a vychytávky, které vám práci při sekání usnadní a urychlí. Důležitá je například šíře záběru – čím větší má sekačka záběr, tím větší plochu najednou poseká, tím kratší čas sekání budete muset věnovat. Důležitá je také například velikost sběrného koše, možnost mulčování, pohon koleček, síla motoru… nabídka je opravdu veliká.

Elektrická sekačka na trávu

To je taková sekačková klasika – tento typ travní sekačky je lehký, tichý, snadno ovladatelný, nastartovat ji zvládne i subtilnější žena nebo teenager. S přehledem zvládne perfektně posekat trávník na předzahrádce, ale i v zahradě za domem. Její nevýhodou je však kabel a nutný přívod elektriky. To může být třeba v chatové kolonii problém. Elektrická sekačka také není příliš vhodná na sekání vysoké trávy a velkých travních ploch. Zde bude vhodnější volit sekačku benzínovou.

sekání trávy

Pohon je jedním z důležitých kritérií při výběru sekačky na trávu.

Benzínová sekačka na trávu

Benzínové sekačky jsou opravdu výkonné, zvládnou posekat velké trávníkové plochy, poradí si s vlhkou i vysokou trávou. Posekanou travní hmotu zvládnou perfektně zmulčovat, čímž trávník zároveň získá potřebné živiny. Jejich nevýhodou je však hlučnost a větší hmotnost.

Jednotlivé modely se liší nejen šířkou záběru, ale také technikou startování. Zvolit můžete klasický ruční startér pomocí šňůry, nebo v poslední době velmi populární elektrický tlačítkový startér. Výkonnější a dražší stoje jsou pak často vybaveny pojezdem koleček, což usnadňuje ovládání sekačky.

Akumulátorová sekačka

Aku sekačky jsou velmi lehké, ekologické, tiché, snadno ovladatelné a bezdrátové. Nevýhodou může být jejich nižší výkon a pokud zapomenete nabít baterii, tak trávník prostě neposekáte. Ideální jsou ale díky své tichosti, perfektní ovladatelnosti a dobrému výkonu do městských zástaveb a satelitních městeček.

robotická sekačka

Robotické sekačky zvládnou bezvadnou péči o váš trávník, zatímco vy si v klidu vychutnáte svou kávu.

Zahradní traktor a rider

Pro rychlé posekání opravdu velkých ploch je ideálním pomocníkem zahradní traktor nebo rider. Pokud dumáte nad, tím, jaký je mezi traktorem a riderem rozdíl, pak je vysvětlení jednoduché. U rideru sedí řidič nad motorem, zatímco u zahradního traktoru je pohon před řidičem. Zahradní traktory také nabízí bohaté příslušenství a využijete je například i v zimě jako sněhovou frézu, při zapojení vozíku pak traktor zastane v zahradě celou řadu dalších prací.

Robotická sekačka

Perfektním pomocníkem na bezstarostnou a bezpracnou údržbu vašeho anglického trávníku je pak robotická sekačka. Její obsluhu zajistíte jednoduše pomocí mobilní aplikace při popíjení kávy. Plochu, kde bude tento pomocník „řádit“ je nutné vymezit kabelem. Sekačka je vybavena mulčováním, takže trávník je v její péči opravdu perfektní. Svou práci bez řečí vykoná za každého počasí, v dobu, kterou ji přesně určíte. Robotické sekačky jsou tiché, ekologické a poskytují vysokou kvalitu sečení. Moderní stroje mají řadu bezpečnostních funkcí, takže nejsou terčem zlodějů, nepředstavují riziko pro děti nebo domácí mazlíčky. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.

Tak co, už máte jasno, jaký typ travní sekačky vyberete?
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist