výběr oken

Jak na výběr oken – rady a tipy

Při stavbě nebo rekonstrukci domu se musíme vypořádat s nejedním nelehkým úkolem. Patří mezi ně i výběr oken. Budou lepší plastová, dřevěná nebo snad hliníková? Jsou lepší dvoj- nebo trojskla? Co vše při výběru oken zohlednit, se dozvíte v našem článku, který vám snad s tímto rozhodováním pomůže.

Čím vším se při výběru oken řídit?

Rozhodujícím faktorem jsou samotné parametry stavby, ale také prostředí, kde je dům či byt umístěný. Pokud se vaše bydlení nachází v místě se zvýšenými povětrnostními nároky, vyšší hlučností či prašností, pak je toto vhodné při výběru zohlednit zejména při výběru profilového systému.

Důležité jsou také tepelně izolační vlastnosti oken. Ty závisí nejen na použitém materiálu oken, ale zejména na kvalitě zasklení, a také stavební hloubce okenního profilu.

velkoformátové okno

Při výběru oken zohledněte typ stavby i vnější prostředí. To vám pomůže s výběrem materiálu i typu zasklení.

Dvojskla nebo trojskla?

Tento parametr významně do budoucna ovlivní kvalitu života v bytě, ale také náklady na vytápění. Což je v dnešní době neustále rostoucích cen energií opravdu důležité zohlednit. V dnešní době se k výběru dvojskel spíše nepřistupuje.

Jaký zvolit materiál?

Na výběr máte v zásadě okna plastová, dřevěná, dřevohliníková nebo hliníková. Panují například názory, že platová okna „nedýchají“. Pokud jsou správně seřízená, pak se chovají tak jak mají a zvolený materiál oken by se po této stránce měl chovat totožně. Každý z materiálů má ale samozřejmě své přednosti i nedostatky, pojďme se na ně podívat blíže. Finální vzhled oken pak samozřejmě určuje jejich barva a dekor.

Plast nebo dřevo?

Plastová okna zůstávají velmi oblíbenou stálicí. Pro jejich výběr hovoří jejich nižší pořizovací cena a také snadná údržba a péče o okenní rámy. Mnoho lidí si představí pod plastovými okny pouze okna bílá – to však již dávno není pravda. Zvolená barva a dekor plastových rámů mohou být prakticky k nerozeznání od oken dřevěných. Plast lze totiž potáhnout speciální fólií, která dokáže imitovat prakticky jakýkoliv druh a barvu povrchu. Pro výběr plastových oken navíc hovoří ten fakt, že se snadno udržují a jsou odolná vůči povětrnostním podmínkám.

Plastovým oknům v oblibě šlapou na paty okna dřevěná. Jsou sice lehce náročnější na údržbu, ale mají výborné termoregulační vlastnosti. Důležité je vhodně zvolit finální povrchovou úpravu dřevěného rámu, tak aby byla odolná vůči povětrnostním vlivům i UV záření. V současnosti se dřevěná okna nejčastěji vyrábí z eurohranolů. Taková okna vydrží roky. Aby dřevěná okna byla dlouho ve vynikající kondici, je vhodné jim 2x ročně věnovat náležitou péči. Výhodou oproti plastovým oknům je možnost lehce opravit drobné povrchové vady. Na rozdíl od plastových oken je lze poměrně snadno, v případě nehody, přesklít. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena oken.

materiál na velké okno

Svá specifika při výběru mají velkoformátová okna nebo velká balkonová a terasová okna.

Okna z dřevohliníku nebo hliníku?

Dřevohliníková okna jsou jak již název napovídá vyrobena ze dřeva, nicméně zvenčí mají hliníkové opláštění. Je to z důvodu praktické bezúdržbovosti oken a jejich moderního vzhledu. Mají vynikající vlastnosti jako okna dřevěná. Jejich cena je ale opět o chloupek vyšší než cena oken dřevěných.

Do nejvyšší cenové kategorie pak patří okna hliníková. Jsou však ideální volbou, pokud potřebujete pokrýt opravdu velkou plochu oken nebo velkých terasových nebo balkonových oken. Mají luxusní moderní vzhled s minimem údržby a skvělými vlastnostmi. Ze všech materiálů mají hliníková okna nejdelší životnost.

Doplňky k oknům

Při výběru oken je vhodné také věnovat péči výběru doplňkům. Ačkoliv to není přímo doplněk, je důležitou součástí oken okenní kování a výběr klik a parapetů – jak vnějších, tak vnitřních. Měly by korespondovat s celkovým ražením oken a korespondovat a dokreslovat celkový ráz domu.

Samotnou kapitolu také tvoří bezpečnost. Moderní okna nabízí celou řadu bezpečnostních prvků. Ty znesnadňují vstup nezvaných návštěvníků.

Další doplňky, které ovlivní kvalitu bydlení uvnitř domu či bytu a s okny úzce souvisí jsou okenní sítě proti hmyzu a zastínění. Při výběru oken se i na toto nezapomeňte dotázat a informovat se.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist