stresni_zahrada

Střešní zahrada

Považujete zahradu na střeše za módní výstřelek? Pak byste měli vědět, že střešní zahrady za sebou mají dlouhou historii. Oblíbené byly již v 6. století př. n. l. na Blízkém Východě, a to především pro svoje estetické vlastnosti. Naopak v severní Evropě se osvědčily jejich tepelně izolační schopnosti. V současné době se střešními zahradami architekti pracují z obou těchto důvodů – nejčastěji v případě kanceláří nebo luxusních bytů.

To však neznamená, že by nebylo možné použít i střechu na starším domě. Právě naopak – střešní zahrada umožňuje efektivně využít prostor střechy a současně dům zateplit, a to nanejvýš estetickým způsobem. „Zelená střecha“ zlepšuje mikroklima celé budovy, důsledkem je například zvýšení vlhkosti, a tedy lépe dýchatelný vzduch.

Střešní zahrada
Střešní zahrady dělíme na dva hlavní typy – extenzivní a intenzivní. První typ není určen k aktivnímu užívání (k chození po zahradě a např. odpočinku v ní), takové zahrady jsou tedy převážně „na ozdobu“. Na druhou stranu je
možné je umístit i na střechu se sklonem kolem 30 stupňů. Intenzivní střešní zahrady jsou naopak pochozí, s minimálním spádem. Využívají se obdobně jako terasy.

Ideální rostliny
Jakými rostlinami se střešní zahrady osazují? Logicky je nutné volit druhy, které snesou přímé a celodenní ozáření sluníčkem. Pro intenzivní zahrady jsou vhodné méně šlechtěné, přírodě blízké rostliny, které dokáží existovat bez náročnější péče, např. rozchodníky, netřesky, lomikámen nebo různé trávy.

Na extenzivních zahradách se uplatní trvalky, skalničky, trávy, popínavé rostliny na konstrukcích, keře a dokonce i stromy. Rostliny (např. levandule, mateřídoušku, kosmatce, vlnatce nebo třeba okrasné česneky) lze je kombinovat s dlažbou, oblázkovým nebo dřevěným zásypem, použít lze jak rostliny zasazené přímo do substrátu, tak i osázené nádoby. U architektonicky náročnějších střešních zahrad je nutné počítat s instalací závlahového systému.

Pro párty či relaxaci
Střešní zahradu je možné zpestřit řadou prvků, aby odpovídala vkusu svého majitele a uživatelů. Originálním a v poslední době velmi oblíbeným „doplňkem“ je bylinková zahrádka. Hezky vypadá a zahradu dokáže krásně provonět, přičemž mnoho bylinek umí svojí vůní navodit klid a pohodu. Atmosféru zahrady podstatně ovlivňuje také osvětlení, se kterým šikovný architekt dokáže doslova kouzlit. Nezapomeňte ani na vhodný zahradní nábytek. Obecná zásada je jednoduchá. Doplňky volte dle účelu, pro který budete zahradu používat. Některé jsou ideální, pokud na ní budete chtít odpočívat, jiné pak třeba pro zahradní party s přáteli.

Zdroj: www.zahradapraha.cz ZATÍM NEBYL VLOŽEN ŽÁDNÝ KOMENTÁŘ, BUĎTE PRVNÍ.

VSTUP DO DISKUZE

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist