vyuziti-destove-vody-2

Dešťová voda pro užitek i úspory

Nedostatek vody není jen palčivým celosvětovým problémem, její dostupnost může být problémem pro majitele pozemků, kde je třeba zavlažovat. Rostoucí cena vodného navíc motivuje k hledání alternativ.

Jednou z nich může být co nejefektivnější zužitkování dešťové vody dopadající na střechu domu, která zpravidla bez užitku odtéká do kanalizace. Kromě toho se můžeme jako majitelé domu setkat s úředním šimlem v podobě nařízení, které stanoví, že v místech, kde nemá kanalizace dostatečnou kapacitu, musí zajistit majitel likvidaci dešťové vody na vlastním pozemku.

barel_flickr.com_regan76

Barel na dešťovou vodu je vhodný jako nouzové řešení na chatu či chalupu.

Když barel nestačí

Tradičním,ale málo účinným způsobem využití dešťové vody, který zná  každý zahrádkář, je barel přistavený k okapu. I když pomineme otázku malé kapacity takové nádrže, zbývá nepohodlí při jejím čerpání, navíc takové „zařízení“ s oblibou vyhledávají komáři jako pohodlné líhniště.

Elegantním, ale přitom úsporným a ekologickým řešením je přímo pro účel zadržování dešťové vody vyráběný zásobník, na trhu jich je řada různých typů. Můžeme jej umístit na pozemku nad zem, takové řešení vyjde levněji, musíme ale počítat pouze s provozem mimo zimní období. Celoročně užívané zásobníky musí být instalovány v zemi, v nezámrzné hloubce.

Podzemní nádrž vše vyřeší

K výrobě zásobníků dodavatelské firmy používají plast, beton, nebo jejich kombinace. Je možné také zvolit svařovanou plastovou nádrž, kterou při instalaci obetonujeme. Jejich montáž ale vyžaduje dodatečné náklady ve formě armování, bednění a betonu. Nedostatkem je v tomto případě také pracnost a časová náročnost instalace. Je možné také zvolit nádrž ze sklolaminátu nebo oceli, ty jsou ale finančně nákladnější. Jednodušší řešení nabízejí moderní monolitické samonosné plastové nádrže. Snadno se instalují i bez obetonování, příprava vývodů pro filtraci a čerpání je rovněž jednoduchá. Pevnost a těsnost jim zajišťuje žebrová konstrukce bez jakýchkoliv svárů.

nadrz-na-vodu_sineco

Podzemní nádrž na vodu – www.sineco.cz

Dešťovka pro praní i splachování

Dešťovou vodu můžeme využívat různě. Samozřejmostí jsou nutné závlahy trávníku nebo domácí zahrádky, u nich možnosti ale zdaleka nekončí. Ekologickým a přitom velmi účinným způsobem je její použití na praní. K tomuto účelu se z celkového množství užitkové vody v domácnosti spotřebuje kolem patnácti procent, dešťová voda tady může přinést i významnou finanční úsporu.

Na trhu jsou pračky se dvěma oddělenými přípojkami na vodu, které jsou samy schopny řídit proces praní tak, že při předepírce, hlavním praní a prvním máchání využívají právě dešťovou vodu a teprve až pří posledním máchání pak vodu pitnou. I pro WC a instalace (přívodní potrubí, odpady) je dešťová voda výhodná, jelikož je měkká a nedochází tedy k usazování vodního kamene.

Jak zajistit kvalitu

Možnosti využití vody po instalaci nádrže ovlivní její kvalita. Nároky na ni mohou být různé – pro účel zalévání zahrady nebo kropení tenisového kurtu budou jiné než v případě praní prádla. Pro zajištění co nejčistší vody budeme muset vyřešit to, že déšť zachycuje nečistoty v atmosféře, ale splavuje je i z povrchů, po nichž stéká. Ty odstraní filtrace a sedimentace v systému zachycování. Mechanické nečistoty se usazují buď přímo v hlavní akumulační nádrži (v tom případě je třeba čerpat vodu min. 15 cm nade dnem), nebo v usazovací nádrži, která je předsazena před hlavním zásobníkem.

Lepší kvalitu filtrace zajistí filtry, které vyčištěnou vodu propouštějí do akumulační nádrže, nečistoty a přebytečnou vodu odvádějí do kanálu. Filtrační systém tvoří první čistící stupeň zařízení pro dešťovou vodu. Pro případ, že vodu používáme v pračce, kde prochází jemnými tryskami, doporučuje se využít citlivý filtr umístěný až v tlakovém potrubí za čerpadlem, které vodu do pračky přivádí.

Ceny zařízení na akumulaci a další využití dešťové vody se pohybují v desetitisících korun a tato volba samozřejmě není vhodná pro každého. Pokud se ale zkombinuje např. problematická (drahá, příliš tvrdá…) „veřejná“ voda s možností získávat dostatek kvalitní vody z akumulace dešťových srážek, nemusí být návratnost investice za hranicí rozumných úvah.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist