sporeni3

Stavební spoření stále láká. Proč si ho sjednat a jaká rizika neopomínat?

Stavební spoření rozhodně není finanční produkt, který je vhodné opomínat. I přestože svou největší slávu již má za sebou, má stále co nabídnout. Důležité je jen vědět, jak ho nejlépe využít a jaká případná rizika jsou se stavebním spořením spojena.

Státní příspěvek ve výši 4 500 Kč a úrok 3 % je už dávno pryč. Co ale zůstává, je potřebná naspořená částka pro maximální výši státního příspěvku. Pojďme se na konkrétní podmínky stavebního spoření podívat blíže.

Státní příspěvek až 2 000 Kč stále láká

Stavební spoření nabízí řada spořitelen, mezi které patří například Česká spořitelna, Modrá pyramida, Moneta Money Bank, Raiffeisen stavební spořitelna, ČSOB, Era nebo Wüstenrot. Produkty jednotlivých spořitelen nabízí odlišnou roční výnosnost, a to kvůli úrokové sazbě.

Součástí ročního výnosu je státní příspěvek, který je stejný, ať už si sjednáte spoření kdekoliv, a roční úrok, který se různí. Například ČMSS stavební spoření nabízí roční výnos až 3,2 %. Aby se spoření opravdu vyplatilo, je vhodné každý rok uložit zhruba 20 000 Kč. Státní podpora totiž činí 10 % ročně z uložené částky, avšak maximálně 2 000 Kč. Většina spořitelen ke státní podpoře přidává garantovanou úrokovou sazbu zhruba 1 %.

foto: pixabay.comÚvěr ze stavebního spoření je velkou výhodou

Stavební spoření je v současné době výhodnějším spořicím produktem, než klasické spořicí účty. Zároveň se řadí ke konzervativním bankovním produktům. Avšak kromě garantovaného výnosu je atraktivní i díky možnosti sjednání výhodného úvěru.

  • Řádný úvěr

Řádný úvěr ze stavebního spoření může využít každý klient a ze zákona na něj má nárok. Důležité je naspořit zhruba 40 % z cílové částky a spořit minimálně 2 roky. V případě dlouhé bankovní historie mnohdy není potřeba ani prověřování bonity klienta a ručitelů. Řádný úvěr je možné využít k rekonstrukci bytu, k vybavení domácnosti i zkombinovat s financemi z hypotéky k pořízení nemovitosti. Spořitelny nabízí většinou úrok přes 3 %.

  • Překlenovací úvěr

Překlenovací úvěr je vhodnou volbou pro ty, kteří potřebují peníze na bydlení ještě dříve, než splní podmínky řádného úvěru. Takzvaný meziúvěr spořitelna nemusí sjednat každému. Úrok i podmínky pro získání úvěru jsou méně výhodné oproti řádnému úvěru.

Konzervativní produkt má svá rizika

Jen samá pozitiva u stavebního spoření ale nehledejte. Přeci jen se najde i pár negativních podmínek a nějaká ta rizika spojená především s ukončením produktu.

  • Stavební spoření je sjednáváno na dobu šesti let. Pokud vyberete uspořené peníze dříve, nemáte nárok na státní podporu.
  • Přespoření cílové částky se nevyplácí. Při uzavírání smlouvy si můžete stanovit cílovou částku třeba 200 000 Kč. Jestliže ji v průběhu šesti let nenaspoříte, nic se neděje. V opačném případě vám banka může smlouvu zrušit a naúčtovat nemalý poplatek. O státní podporu ale nepřijdete.
  • Zrušení stavebního spoření není jen tak. Jakmile spořitelna obdrží písemnou výpověď,3 měsíce na to zaslat vám vaše finance. Máte-li sjednaný úvěr ze stavebního spoření, je smlouva ukončena až jeho splacením.
  • Penězi ze stavebního spoření je možné financovat cokoliv. Penězi z řádného či překlenovacího úvěru pouze bydlení.



There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist