penize3

Stavební spoření

Stavební spoření je pravděpodobně nejvyužívanější spořící produkt na trhu. Víte, že se podmínky jednotlivých stavebních spořitelen výrazně liší? … Víte o všech výhodách, které stavební spoření nabízí?

Velký počet klientů stavebních spořitelen opakuje už několikaterý cyklus stavebního spoření a možná právě proto lehce podlehnete dojmu, že už vše kolem stavebního spoření znáte. Při uzavírání nové smlouvy nepotřebujete znovu vysvětlovat jednotlivé výhody (či nevýhody). A číst všeobecné obchodní podmínky smlouvy? … ruku na srdce, kdo z vás je někdy četl! Natož se zajímat o samotný zákon o stavebním spoření nebo dokonce o zákony související…

Kdo by se staral o nabídky konkurenčních stavebních spořitelen, když jste spokojeni s tou „svou“.
SPOKOJENI? Možná… ale ve skutečnosti – co by se muselo stát aby jste byly nespokojeni?

Vklady na stavebním spoření jsou ze zákona pojištěny, na stavební spořitelny dohlíží ministerstvo financí a možná právě proto stavební spořitelny nekrachují jako banky, v době nedávno minulé… K našim vkladům je pravidelně připisována státní podpora i úroky. V případě potřeby nám stavební spořitelna bez problémů půjčí (vždyť od toho tu stavební spořitelny jsou)… po ukončení spoření nám stavební spořitelna vyplatí veškeré zhodnocené peníze a navíc výnosy jsou osvobozeny od daně z příjmu…

Existuje důvod proč být se „svou“ stavební spořitelnou nespokojen?

Jedním z mála důvodů může být pochybení jejího finančního poradce (pokud finanční poradce svou práci vykonává na hlavní pracovní poměr, tak by tak zásadní chybu kvůli níž bychom chtěli změnit stavební spořitelnu by rozhodně udělat neměl).

Skutečným důvodem proč být nespokojen se „svou“ spořitelnou je nepodložené zvýšení poplatků (což naštěstí díky novému zákonu od 1.10.2005 nelze!!!)

Pokud pomineme výše uvedené případy, tak pravděpodobně budeme jen těžko hledat důvod proč být nespokojen.

Existuje tedy něco proč změnit „svou“ stavební spořitelnu za jinou?

Pokud máme svou smlouvu stavebního spoření pouze na spoření a nebudeme v budoucnu čerpat úvěr, tak rozdíly mezi stavebními spořitelnami jsou pouze minimální (ale i tak mohou být  v řádech několika tisíců)

rozdíly jsou především ve:

  • výši uzavíracího poplatku (0 – 1,8% z cílové částky = u cílové částky 150.000,- Kč, což odpovídá měsíční úložce cca 900,- Kč může být tento rozdíl až 2.700,- Kč)
  • výši poplatku za vedení účtu (250 – 360,- Kč/rok = rozdíl u smlouvy na 7 let, což jsou všechny smlouvy, které nejsou založeny 1.1. a ukončeny po 6ti letech 31.12. je 770,- Kč)
  • výše úroků z vkladů (stavební spořitelny nabízí 2% pouze Wüstenrot nabízí 2,1% = tento minimální rozdíl „vykouzlí“ za 6 let 450,- Kč)
  • bonusy následné smlouvy – tedy smlouvy, kterou uzavíráte bezprostředně po ukončení „staré“ smlouvy (některé stavební spořitelny nabízí zajímavé bonusy – např. Wüstenrot nabízí za uzavření následné smlouvy, a to po uplynutí vázací smlouvy u kterékoliv stavební spořitelny, bonus 1.000,- Kč!)

Celkový rozdíl potom může být až 5.000,- Kč u jednoho stavebního spoření! Ve většině případů je více smluv stavebního spoření v rodině, u tříčlenné rodiny může být rozdíl téměř 15.000,- Kč a to už nejsou peníze k zahození…

A co teprve když porovnáme rozdíly stavebních spořitelen v poskytování překlenovacích úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření… o tom víc až příště.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist