koupelna_sauna

Sauna

Sauna ve které se nezapotíte je k ničemu (finské přísloví).

Možná je předčasné zajímat se uprostřed léta o sauny a saunování… Kdo však uvažuje o tom, že si domů pořídí vlastní saunu, pak je nejvyšší čas začít!

Tato potěcha pro lidskou duši a zejména organismus je spíše záležitostí zimních měsíců. Saunování je účinný způsob posílení imunitního systému, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, přirozeným způsobem vyplavuje škodliviny z těla a zvyšuje celkovou odolnost organismu. Přispívá k vytvoření tolik potřebné tělesné a duševní rovnováhy a celkové harmonii těla a duše.

Saunování má své kořeny ve Finsku, kde má svou několikasetletou tradici. I samotné slovo „sauna“ je finského původu, které převzaly snad všechny jazyky světa. Ve své podstatě znamená dřevěný domek nebo chatku s kamny, které se nazývají kiutas a ve kterých se topí dřevem a to nejlépe březovým. Na kamnech je navršena hromada kamenů, která se polévá horkou vodou.V dobách, kdy bylo saunování ještě v plenkách se jednalo pouze o díru vyhloubenou ve svahu a hromadou do běla rozpálených kamenů někde v rohu.  Postupem doby dostala sauna dnešní podobu dřevěného srubu.

Dnes již není nezbytně nutné, aby byla sauna umístěná do samostatně stojící dřevěné stavby. Výrobci nabízí různé druhy saunových kabin, které pohodlně umístíte i do menších prostor rodinného domku či bytu (jejich nejmenší varianty se pohybují již v rozměrech 1,1 x 1,1 m). Na umístění saunové kabiny je nutné zajistit, aby vybraná místnost, kam chceme kabinu umístit měla dobré větrání a rovnou podlahu, nejlépe s dlažbou. K dispozici pak musí samozřejmě být samostatně jištěný přívod elektrického proudu.

Pro výrobu saunových kabin se nejčastěji používají: skandinávský severní smrk na vnější obložení, na vnitřní pak kanadská borovice, africké dřevo abachi, topol či tradiční lípa. Pro ty náročnější lze samozřejmě použít i dřeva s nádechem exotiky. Jsou to taková dřeva, která i při nejvyšších teplotách zajistí chladnost svého povrchu. Saunové kabiny si lze objednat buď typizované, ale renomovaní výrobci vám samozřejmě zajistí výrobu a postavení sauny jakýchkoliv rozměrů a tvarů, přesně podle vašich představ.  Někteří z vás se možná setkali v souvislosti se saunováním se dvěma pojmy, a sice tradiční finská sauna a infrasauna. Jaký je však mezi nimi rozdíl?

Finská sauna

Tento typ sauny vychází z finských tradic. Jejich nezbytnou součástí jsou saunová kamna. Topit se v nich může buď tradičně dřevem, ale pro domácí použití je rozhodně pohodlnější jejich elektrická varianta. Oba typy samozřejmě dovolují polévání vodou – tzv. parní nárazy. Jednotlivé typy se pak od sebe liší velikostí a příkonem. Příkon malých kamen pro domácí sauny se pohybuje kolem 3,6 kW, u kamen určených do saun pro komerční účely to může být až 26 kW. Moderní typy saunových kamen umožňují i takové libůstky jako je dálkové zapínání a vypínání či dokonce řízení po telefonu. Teploty ve finské sauně se pohybují kolem 70 – 90°C.

Správné saunování

Těsně před sanováním je dobré mnoho nejíst, abychom organismus příliš nezatěžovali a umožnili mu tak dostatečný odpočinek. Z hygienických důvodů je nutné se před vstupem do potírny osprchovat a při sezení či ležení používat osušku. Čas, který v potírně strávíme se pohybuje kolem 10 – 15 minut. Poté následuje fáze ochlazení – studená sprcha, bazének, horský potok a pro ty nejotužilejší sníh… Po ochlazení je dobré si na lehátku v klidu alespoň čtvrt hodinky odpočinout. Celý proces pak ještě třikrát zopakujeme. Nezapomínejte na to, že při saunování vydá tělo mnoho tekutin,je tedy nutné dodržovat pitný režim!

Infrasauna

Infrasauny jsou vybaveny infrazářiči. Infra záření je jednoduchá forma energie. Infračervené světlo nevidíme, ale vnímáme jej jako teplo. Toto teplo vniká hluboko pod povrch pokožky a tím je nastartováno mnoho zdraví prospěšných procesů. Saunovací infrakabiny jsou určeny k prohřátí organismu zejména před sportovní, rehabilitační či regenerační aktivitou. Své použití nalézají v kosmetických salónech před ošetřením pleti. Pobyty v infrasauně jsou vhodné jako podpůrný prostředek při redukčních dietách. Teplota se zde pohybuje kolem 50 – 60°C, pobyt zde je velmi příjemný a nezatěžuje organismus. Infrasauny jsou vhodné pro osoby,  které se léčí s krevním tlakem, nebo těžce snáší vysokou teplotu v klasické sauně. V infrakabině je dýchán chladný vzduch, ale přitom cítíte teplo. Infrasaunu lze používat i v běžném oděvu, poté lze dle nálady zvolit jen osvěžující sprchu. Doba pobytu je zcela závislá na vašich pocitech, běžně se pohybuje kolem 15 – 40 min.

Pokud nejste rozhodnuti, zda si pořídit klasickou saunu či infrasaunu, lze si pořídit kombinovanou saunovací kabinu umožňující oba typy saunování.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist