Benátský štuk

Už vás více nebaví fádní bílé stěny? Pojďte se tedy s námi blíže podívat na jednu malířskou, tedy spíše štukatérskou techniku. Díky technice tzv. benátského štuku se i z obyčejného interiéru stane interiér zcela netradiční. Vytvoříte tak paletu fantastických a neopakovatelných barev!

Benátský štuk je štukatérská technika, pomocí které na zdech vytvoříte dokonalou imitaci mramoru. Od přírodního mramoru ho lze rozeznat tím, že na ploše nenaleznete žádné spáry.

Do Evropy, jak již napovídá název, se tato technika dostala ze slunné Itálie. Není to žádná převratná novinka – benátský štuk se uplatňoval již při zdobení překrásných barokních kostelů v 18. století. Tak proč nepřenést kousek této luxusní nádhery i do svého domova?

Benátský štuk lze aplikovat prakticky na jakýkoliv povrch:

  • omítku
  • beton
  • sádrokarton
  • dřevo
  • kov
  • PVC…

Nejlépe se bude vyjímat v reprezentativních prostorách, jakými jsou například haly, chodby, schodiště či obývací pokoje. Sama technika dává poté místnosti velmi luxusní a osobitý nádech, s příchutí starých dávno zaniklých dob.

Benátský štuk nejenom krásně vypadá, ale je také praktický. Na hladkém povrchu se nedrží prach, je omyvatelný, aplikace se hodí i do vlhčích prostor jakými jsou například bazény, koupelny nebo sauny. V těchto místnostech plně dokáže nahradit keramické obklady. Je nutné ho však ještě ošetřit vrstvou vosku, která zvyšuje jeho voděodolné vlastnosti. Velkou výhodou také je, že dokáže kopírovat jakýkoliv prostor i s nepřeberným množstvím rozličných výklenků a zákoutí.

Foto: http://elegance-decor.ro

Benátský štuk lze aplikovat prakticky na jakýkoliv povrch.

Benátský štuk  si můžete pořídit i ve vícebarevné variantě, jako je tomu například na úvodní fotografii. Lze jím provádět i složitější kresby pomocí žilkování. Pořiďte si štuk s vysokým leskem či starým vzhledem.

Technika benátského štuku se provádí v několika etapách:

1) speciální tmel je nanášen špachtlí na zeď a to v různých směrech, aby bylo dosaženo reliéfní struktury

2) přebytečná hmota je po zaschnutí odstraněna,popřípadě ještě zbroušena velmi jemným smirkovým papírem

3) na tuto základní vrstvu po jejím dokonalém zaschnutí nanášíme ještě další jednu až dvě vrstvy,tentokrát již barevného štuku. Každá následující vrstva může být pro větší efekt nanášena v odlišném odstínu,vždy však po dokonalém zaschnutí vrstvy předešlé

4) poslední vrstvu po zaschnutí zbrousíme a dokonale vyleštíme krouživými pohyby ocelovou špachtlí,pozor však na ostré rohy,abychom malbu nepoškodili

5) ve vlhčích prostorách v konečné fázi na malbu aplikujeme vosk pro dosažení maximální voděodolnosti

A jak je to s cenou?

Rozhodnete-li se pro tuto malířskou techniku je rozhodně dobré její realizaci ponechat na odbornících. Cena za jeden metr čtvereční se pohybuje kolem 700,- korun. Přesnou cenu vám však kvalifikovaná firma spočítá až přímo na místě. Bude se také odvíjet od množství zákoutí a netypičnosti prostoru. Uvědomte si však, že se nejedná o pouhopouhou malbu, ale skutečnou dekoraci, která bude váš dům zdobit díky své trvanlivosti po dlouhá léta a dodá mu nádech elegance a luxusu!

Kam dál?
Originální dekory na stěny i nábytek
Fotodekorace




There are 2 comments

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist