topeni-1

Šetřit teplem bez regulace nelze

Možnosti úspor tepla při topení v rodinném domě závisí na více faktorech. Jedním z nejdůležitějších je flexibilní a automatická regulace podle aktuální potřeby tepla. Na ní totiž do značné míry bude záviset skutečná spotřeba tepla.

Úkolem regulace je zabezpečit automatický provoz vytápění. Kvalitní regulační technika musí pružně reagovat na aktuální podmínky. Současně by mělo být možné zařízení programovat, umožní to optimálně využít všechny tepelné zisky. Topný systém rodinného domu lze regulovat podle různých kritérií a regulace pak reaguje na vnitřní nebo vnější teplotu. Regulace podle vnitřní teploty přitom může být místní, přímá nebo nepřímá. Při místní regulaci se zvlášť přizpůsobuje výkon jednotlivých topných těles a zvlášť zdroj tepla.

topeni-2Ventil pro každé těleso

Pro místní regulaci na topném tělese se většinou používají termoregulační ventily, které by měly být instalované na každém topném tělese. Ventily umožňují udržovat stálou teplotu v místnosti díky plynulé regulaci přítoku teplé vody do radiátorů. Pracují na principu, který počítá s tím, že kapalina v termostatické hlavici ventilu zvětšuje svůj objem v závislosti na rostoucí teplotě. Pokud se teplota v místnosti sníží, kapalina zmenší svůj objem, pootevře kužel ventilu a umožní tak větší přítok vody do radiátoru. Po zvýšení teploty v interiéru se přítok vody sníží.

Snížením teploty o 1°C je možné ušetřit až 6 % nákladů na topení.  Regulace na topném tělesu se používá v podobě termoregulačních ventilů na každém tělese. Termoregulační ventily se používají nejčastěji jako doplněk centrální regulace.

topeni-3Jak regulovat centrální zdroj

Podstatným prvkem účinné regulace ale musí být ovládání provozu centrálního zdroje tepla – kotle. Jeho regulace se u levnějších kotlů řeší tak, že se užívá jednoduché regulační zařízení – kotlový termostat. Dražší kotle jsou vybaveny regulací s modulací výkonu, která může být dvoustupňová nebo plynulá. Do systému regulace je nutné zařadit i prostorové čidlo – termostat.

Při užití prostorové regulace se používá prostorový termostat umístěný v referenční místnosti, kde snímá teplotu a podle nastavení zapíná nebo vypíná kotel. Na prostorových termostatech lze nastavit kromě teploty i denní, noční a víkendový program topení. Nevýhodou je, že tato zařízení neumožňují nastavit různé teploty v jednotlivých místnostech. 

Přínosná ekvitermní regulace

Jedním z moderních typů regulace jsou systémy, které pracují s vnější teplotou, jde o tzv. ekvitermní regulaci. Senzory v tomto případě kromě vnější teploty sledují i teplotu topné vody a interiérů. Výkon kotle díky tomu na změny reaguje rychleji a přizpůsobuje se automaticky vnějším teplotám podle nastaveného režimu. Při nižší venkovní teplotě je požadována vyšší teplota dodávané topné vody, aby došlo k rovnováze mezi dodaným teplem a tepelnými ztrátami místnosti a teplota místnosti tak zůstala konstantní. Ekvitermní regulace může zefektivnit proces topení tím, že na změny reaguje rychleji – ještě dříve, než se projeví v interiérech domu. Ekvitermní regulátory jsou typickým příkladem kvalitní regulace, ve spojení s inteligentními technologiemi mají schopnost samostatného „učení“ – senzor umístěný v exteriéru snímá vnější teplotu a teplotu místnosti a na základě těchto údajů si sám nastaví teplotu topné vody.

topeni-4Inteligentní systém hospodaří chytře

Trendem posledního desetiletí je tzv. inteligentní dům. V kombinaci s jinou tendencí – snahou o co největší úspory energie – je jasné, že tato „inteligence“ se bude soustředit kromě komfortu i na topení. Moderní systémy inteligentní regulace snímají teplotu v celém domě, v každé místnosti samostatně. Předvolené parametry se pak zpracovávají v centrální jednotce, která pomocí rádiového nebo kabelového spojení řídí jednotlivé regulátory, snímače na topných tělesech přitom posílají do centrální jednotky reálné požadavky na výši teploty. Regulace je tak pružná a programovatelná a umožňuje zohlednit všechny tepelné zisky v místnostech – například sluneční záření, zvýšený počet osob, provoz elektrických spotřebičů, nižší noční teploty, nepřítomnost člověka apod.

Vyšší investice systému regulace v inteligentním domě se brzy projeví na úsporách při jeho provozu. Inteligentní technologie umožní koordinovat všechny typy vytápění i chlazení díky tomu, že vytváří různé tepelné režimy – od úsporného až po dovolenkový. Kromě toho je úkolem centrální jednotky řízení režimu osvětlení, ovládaní žaluzií a další úkony běžné v moderním inteligentní.

Kam dál?
Vyplatí se podlahové topení?
Co všechno zvládne v domě elektronika




There is 1 comment

Add yours
  1. Standa

    Každý se snaží na topení ušetřit, někdo si pořídí moderní topný systém s tepelným čerpadlem, někomu stačí pokojový termostat. My topíme plynem do radiátorů a programovatelný termostat je v tomto případě základ pro úspornější provoz. Máme průchozí kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem, proto je termostat umístěn zde. V ostatních místnostech mají radiátory termohlavice nastavené na nižší teplotu. Dají se na něm nastavit teploty po hodinách každý den v týdnu, což umožňuje topit dle pobytu v domě. Pro ještě úspornější provoz jsme vloni nechali vyměnit radiátory za nové Radik RC, kde je nastaveno topení jen přední deskou. Dochází k rychlejšímu ohřevu interiéru, na který termostat zareaguje vypnutím kotle. Nejedná se sice o nejlevnější způsob vytápění, ale je to úplně bez práce, jen naprogramovat termostat.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist